Субота, 9 Грудня, 2023

Віконце свободи на iPhone зачинилося: джейлбрейк «вмер»

Перший iPhone на момент презентації не вмів запускати додатки, відправляти MMS та багато інших речей. З роками функціональність смартфонів росла, але вона так само не дозволяла робити деякі корисні речі. У користувачів ще рік тому було два виходи, але сьогодні залишився один – змиритися з обмеженнями. Адже інший, під назвою джейлбрейк, який дозволяв суттєво послабити обмеження iOS, сьогодні фактично «вмер».

джейлбрейк

Джейлбрейк – це назва процедури, яка використовує «діри» в iOS, щоб обійти її обмеження та зробити користування iPhone та iPad комфортнішим. Уперше її реалізували у 2007 році незадовго після виходу iPhone у вигляді веб-сайту jailbreakme.com. Зайшовши на цей веб-ресурс, можна було стати вільним від диктатури Apple – встановлювати додатки не з магазину, завантажувати відсутні в магазині додатки тощо. Існував навіть альтернативний магазин Cydia з додатками, які додавали нові функції, прибирали недоліки iOS тощо.

Apple не мирилася з можливістю джейлбрейку, офіційно заявивши у вересні 2007 року: «Apple стало відомо про неавторизовані програми розблокування iPhone, які доступні в інтернеті та які завдають непоправної шкоди програмному забезпеченню iPhone. Це може призвести до того, що модифіковані iPhone стануть непрацездатними після інсталяції випущених Apple оновлень для iPhone». У 2009 році компанія, спираючись на закон про інтелектуальну власність, оголосила джейлбрейк незаконною дією.

У кожній версії iOS компанія закривала доступні для нього діри. Компанія також переслідувала, наймала на роботу та іншими способами боролась зі спільнотою хакерів, які розробляли програми для джейлбрейку.

«В iPhone iOS 1.0 Apple не вбудувала навіть одної гри. Кожен інший телефон мав «Змійку» або Hangman, – говорить творець магазину Cydia Джей Фріман. – Коли вийшов iPhone, він був фактично крихітним планшетом для перегляду сайтів з вбудованим телефоном. Можна було стільки всього зробити! На iPhone OS 2 робили джейлбрейк, бо потрібні були теми, функції копіювання вставки».

Перші версії утиліт для джейлбрейку були вільно доступні в інтернеті, але останніми роками стало значно складніше їх знайти. Наприклад, автор джейлбрейку для iPhone 7, італійський 20-річний хакер Лука Тодеску, не публікує деталі своєї розробки. Адже діри, через які виконується процедура, на ринку вразливостей iOS продаються за $1 млн.

Останній публічно доступний джейлбрейк сьогодні придатний для iOS 9.3.3, яка вийшла в червні 2016 року. Голова відділу безпеки Apple Іван Крістіч каже, що сьогодні джейлбрейк потребує від п’яти до десяти суттєвих вразливостей, щоб повністю знешкодити вбудовані в iOS механізми безпеки. «Після десятиліття існування iOS нам невідоме програмне забезпечення, яке діє з таким масштабом, – каже Крістіч. – Наші користувачі вже 10 років надзвичайно захищені».

У січні цього року Тодеско оголосив, що він завершує свою кар’єру джейбрейку. Інший відомий джейлбрейкер, Ніколас Аллегро, сказав, що сьогодні джейлбрейк є фактично «мертвим».

За матеріалами: Motherboard

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися