Вийшла /e/ – клон Android без Google та шпигування

Для користувачів це означає, що на e-телефоні нормально працюватимуть додатки, які потребують наявності сервісів Google

Що два тижні інструменти стеження Google збирають інформації на 23 731 сторінку, а за рік це 569 555 аркушів A4. Типовий Android щомісяця відсилає до Google близько гігабайта даних. Багатьом людям, разом із Гаелем Дювалем, це не подобається. Тому він розробив клон Android з прицілом на приватність. Операційна система /e/ все ще в бета-тестуванні, але вже доступна на смартфонах.

Гаель Дюваль відомий у програмістських колах як автор Linux-дистрибутиву Mandrake Linux. Він хотів мати телефон, який зможе запускати широкий набір популярних додатків, але при цьому захищатиме приватність користувача.

На відміну від розробників інших операційних систем – Ubuntu One, FirefoxOS, Windows Mobile, Huawei Harmony тощо, – Дюваль не планував перевинайти смартфон. Він вирішив, що достатньо очистити Android від шпигунських інструментів Google та замінити видалені додатки альтернативними, які більше поважають приватність.

Спершу Дюваль почав втілювати свою мрію в рамках проекту LineageOS. Це також клон Android, який є нащадком CyanogenMod – ще одного клону Android. За словами Дюваля, створена /e/ – це відгалуження від Lineage OS, яке також залучило функції з Android 7, 8, 9.

В операційній системі /e/ відсутні всі сервіси Google, і на заміну їм пришли сервіси MicroG. Це дозволило замінити проприєтарні програмні бібліотеки Google такими, які мають відкритий вихідний код та в яких немає прив’язок до сервісів Google. MicroG містить бібліотеки та додатки, які надають доступ до Google Play, Карти, геолокації, повідомлень.

Для користувачів це означає, що на e-телефоні нормально працюватимуть додатки, які потребують наявності сервісів Google. Завантажити ці сумісні програми можна через магазин додатків /e/ app store. В останньому також надається інформація про налаштування приватності того чи іншого додатка, а також про те, які дані він збирає. «Так можна зробити інформований вибір», – каже Дюваль.

Платформа /e/ пропонує користувачам і власні сервіси. Наприклад, замість пошуковика Google можна скористатися Qwant. Це популярний європейський пошуковий двигун з фокусом на приватність. Замість Google Drive доступний хмарний накопичувач /e/, який заснований на відкритому NextCloud.

Нині можна завантажити та встановити /e/ на 85 смартфонів. Серед них моделі від Google, HTC, Motorola, OnePlus, Samsung, Xiaomi. Дюваль також веде переговори з Huawei, Samsung та кількома іншими вендорами.

Жителі Євросоюзу вже можуть купити собі смартфон на базі /e/. Це буде рефарб-апарат (вживаний, але відновлений) Samsung S7, S7+, S9, S9+. Ціни на них коливаються від 249 до 479 євро. Дюваль каже, що скоро ці апарати також стануть доступними в Австралії та Новій Зеландії, США та Канаді. За його словами, він веде переговори про запуск пристроїв у Бразилії, Росії та Китаї.

Сама операційна система /e/ нині знаходиться в бета-режимі. Першу версію 1.0 планують презентувати на мобільному конгресі Mobile World Congress, який відбудеться в лютому 2020 року.

За матеріалами: zdnet

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я