Windows переходить на ARM: обіцяють заряджання раз на кілька днів

спершу розробники не повірили досягнутим результатам і думали, що в програмному коді лічильників автономності виявився баг, тому вони не працювали

Уже зовсім скоро, якщо потрібен ноутбук з тривалим часом роботи від батареї, потрібно буде вибирати не поміж AMD та Intel. Потрібно буде дивитися в бік процесорів ARM. На них нині працює більшість смартфонів, планшетів та інших мобільних гаджетів. З виходом апдейту Windows 10 Fall Creators Update їх також можна буде встановлювати в ПК.

Перехід на ARM обіцяє користувачам Windows суттєві поліпшення. Qualcomm обіцяє, що з її процесорами ноутбуки, наприклад, зможуть працювати без підзаряджання до 20 годин. Окрім цього, вони будуть постійно підключені в режимі очікування – так само, як зараз смартфони. На наявних комп’ютерах з Windows 10 режим очікування означає, що машину вимкнули.

Тривалість роботи ARM-гаджетів з Windows виявилася настільки великою, що в Microsoft цього не очікували. «Чесно кажучи, це перевершило наші сподівання, – каже програмний менеджер Microsoft Піт Бернард. – Ми поставили високу ціль для наших розробників, і ми її перевершили. Йдеться про автономність, з якою заряджати треба раз на кілька днів».

Бернард каже, що спершу розробники не повірили досягнутим результатам і думали, що в програмному коді лічильників автономності виявився баг, тому вони не працювали. Тестери звітували, що їхні лічильники не працюють. «Виявилося, що це не баг, це просто дуже велика автономність», – каже Бернард.

Уперше свої плани щодо використання чіпів архітектури ARM у Microsoft розкрили минулого року. Тоді компанія показала перші девайси на базі процесора Qualcomm’s Snapdragon 835. На них запустили настільну версію Windows 10, яка дозволяє працювати з усіма звичними програмами. Тестова система також мала 4 ГБ оперативної пам’яті і запускала Adobe Photoshop, гру World of Tank Blitz і пакет Office.

Чіпи ARM є більш енергоефективними порівняно з архітектурою x86, які випускає Intel та AMD. Однак Windows із самого початку була створена для архітектури x86 і тому не працювала на інших чіпах, з ARM включно. Перехід ARM-чіпи Microsoft пробувала ще у 2012 році. Тоді компанії Asus, Dell, Lenovo та Samsung випустили ноутбуки на базі Windows RT. Це була спеціальна версія ОС, яку адаптували для чіпів ARM. Однак вона мала багато обмежень програмного забезпечення та не дозволяла запускати звичайні додатки, через що і провалилася.

Нинішню спробу у Qualcomm, яка є найбільшим виробником ARM-процесорів, вважають зовсім іншою. Адже вона дозволяє запускати повноцінну версію Windows, й адаптувати до неї додатки не потрібно. Представники Qualcomm говорять, що їхні процесори можуть запускати як 64-бітні універсальні додатки Windows, так і старі 32-бітні програми.

У 2016 році Qualcomm обіцяла, що користувачі побачать перспективні гаджети з ARM та Windows вже наприкінці 2017 року. Планувалося, що їх підготують Asus, HP, Lenovo. Однак нині про ці девайси немає свіжих новин.

Деякі експерти пояснюють, що затишшя могла викликати погроза Intel. Компанія є власницею патентів на архітектуру x86, на якій побудовані чіпи Core, Pentium, Celeron, Atom, а також моделі від AMD. У червні 2017 року її головний юрист Стівен Роджерс та директор Intel Labs Річард Угліг зробили офіційну заяву.

«Існують звіти, що деякі компанії можуть спробувати емулювати належну Intel технологію x86 ISA без дозволу Intel, – йдеться у офіційному блозі. – Intel ретельно захищає свої інновації x86 і не проводить широкого ліцензування іншим компаніям. За останні 30 років Intel пильно охороняла свої права на інтелектуальну власність від порушення її виробниками процесорів». В Intel не називають компанії, які нині хочуть порушити її права на інтелектуальну власність. Виробник процесорів лише говорить, що йому не подобається порушення його патентів і що він сподівається, що інші компанії продовжать поважати інтелектуальні права Intel.

Емуляція не є новою технологією в ІТ-світі. Завдяки емуляції ви можете, наприклад, запускати додатки Android на Windows, грати в ігри від приставки NES на ПК та робити багато іншого. Останньою компанією, яка офіційно ліцензувала x86, був виробник процесорів Transmeta. Свого часу ліцензії також отримали United Microelectronics Corporation, Advanced Micro Devices (AMD), Cyrix Corporation, Chips and Technologies, Via Technologies.