П’ятниця, 12 Липня, 2024

Як 2020 рік перетворив наші квартири на робочі цехи і чому в офіси повернуться не всі

Коронавірус став поштовхом до зміни свідомості людей у багатьох сферах, включаючи роботу. Виявилося, що працювати можна поза офісом і бізнес-процеси від цього не страждають, а іноді і виграють. І якщо до пандемії віддалена робота була добрим жестом роботодавців, то сьогодні в багатьох країнах влада рекомендує і підштовхує фірми до переходу на такий формат роботи. Вже можна сказати точно, що «дистанційка» залишиться.

Офіси набридли

Після закінчення коронавірусної кризи приблизно 20% працівників продовжить працювати там, де їм зручніше 3-5 днів на тиждень. Це в 3-4 рази більше, ніж до пандемії. Необов’язковість відвідування офісу подобається людям: 80% хочуть такої можливості і близько третини з них готові навіть на зменшення зарплати в обмін на режим дистанційної роботи.

Статистика американських фірм 2020 року показує, що віддалена робота вигідна і бізнесу, чий прибуток може збільшитися до 21%. Адже продуктивність співробітників, які працюють поза офісом, виявляється на 35-40% вище. Також кожен дистанційний працівник дозволяє організаціям економити до $11 000 на рік.

на онлайнову роботу активніше переходять в країнах з розвиненою економікою – США, Німеччини, Японії, Франції, Іспанії. Такий формат в них може охопити близько 30% працівників. У країнах, що розвиваються, таких як Мексика, Китай, Індія, показник становить 12-18%.

Найбільше можливостей попрощатися з офісами мають працівники фінансового та страхового сервісу – майже 75% їхніх обов’язків можна виконувати онлайн. Фахівці в сферах менеджменту, бізнес-послуг та інформаційних технологій можуть віддалено виконувати 50-60% своїх функцій.

Сфери торгівлі, навчання, видобутку корисних копалин, будівництва, транспорту важче піддаються віддаленій роботі. Такий формат можливий приблизно для 15-30% співробітників, в залежності від конкретної галузі.

Чому віддалена робота подобається людям

Близько 99% співробітників, які випробували на собі віддалений формат роботи, хотіли б продовжувати працювати таким чином і далі. Приблизно 90% порадили б другу перейти на віддалений режим.

Чому ж робота з дому подобається людям більше цієї ж роботи в офісі? працюючи віддалено можна з користю проводити періоди очікування і простою. Приблизно 62% в цей час наводять вдома чистоту, щоб менше відволікатися в період активної роботи. Близько 34% займаються своїми іншими справами, а 49% можуть проводити такі періоди з сім’єю і друзями. Ще 35% стали більше спати завдяки віддаленій роботі. Дистанційна робота також економить час на поїздках в офіс.

Відпочилі працівники стають не тільки більш продуктивними, у них також покращується загальне ставлення до роботи. Дистанційна робота ще дозволяє компаніям і кандидатам не обмежуватися локальним ринком праці.

Віддалена робота стає нормою

Віддалена робота існувала задовго до 2020 року і ще в 2018 році такий формат використовувало 40% компаній по всьому світу, а 16% фірм працювали виключно в дистанційному форматі. Приблизно 52% співробітників могли проводити поза офісом один день на тиждень, 68% дозволялося працювати з дому один день на місяць.

Пандемія COVID-19 підштовхнула компанії до масового переходу на віддалений формат. Близько 88% організацій по всьому світу почали заохочувати роботу з дому або примусово відправляли співробітників на «дистанційку».

Влада багатьох країн допомагають бізнесу зробити віддалену роботу одним зі стандартних варіантів. Законодавчо закріпити “дистанційку” хочуть в Іспанії, Ірландії, Німеччині, Британії, Фінляндії та інших.

Україна також може зробити дистанційну роботу нормою – у Верховній Раді зареєстровано відповідний законопроект. У нас вона може бути в двох варіантах: «надомна робота» і «віддалена робота». У першому випадку робочим місцем буде вважатися житло працівника, а в другому – працівник зможе виконувати обов’язки в будь-якому місці, де йому зручніше.

Вітчизняні компанії зі свого боку також не планують “заганяти в офіси” після пандемії. Близько 40% фірм продовжать залишати частину своїх співробітників на віддаленій роботі.

Як компанії переходили на віддалену роботу

Google, яку називають законодавцем трендів, стала однією перших компаній, яка перевела значне число співробітників на дистанційну роботу. Штат пошукового гіганта налічує 123 000 фахівців і в березні 2020 року компанія перевела на дистанційний режим майже 100 000 з них.

Однак Goolge все ж хоче повернути співробітників в офіси восени 2021 року. А ось Facebook в травні оголосила про переведення десятків тисяч співробітників на “дистанційку” назавжди і директор соцмережі Марк Цукерберг сказав, що в наступні 5-10 років так почнуть працювати мінімум 50% її фахівців. Схожі рішення прийняли компанії Twitter і Square. Деякі українські компанії також швидко адаптувалися до нових умов, а деякі, наприклад, Uklon, і до пандемії працювали повністю віддалено.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися