Як автомобілі вчаться «розмовляти»

Щорічно напередодні весни в Барселоні відбувається найбільша подія у світовій мобільній індустрії – Mobile World Congress. На цьому престижному форумі можна дізнатися про сучасні тенденції та новинки галузі, наприклад, комунікаційну платформу М2М від компанії Vodafone.

Зустріч світового масштабу проходить на двох основних майданчиках – виставці технологічних новинок і конференції за участю знакових персон у сфері телекомунікацій та ІТ. На цей престижний захід збираються всі, хто хоче почути далекоглядні стратегії від корифеїв галузі та експертів у суміжних темах, а також особисто зустрітися з багатьма потенційними клієнтами, партнерами, лідерами індустрії. Цього року виставку відвідали більше 100 тисяч осіб із 204 країн світу. На ній було продемонстровано найбільш передові розробки в галузі пересилання даних, 3D-відео та багато іншого. Серед доповідачів у цьому році були творець Facebook Марк Цукерберг і триразовий чемпіон Формули-1 Льюїс Хемілтон.

Одним із перспективних напрямків у світі сучасних мобільних технологій є глобальна комунікаційна платформа M2M, яка розроблена і просувається компанією Vodafone. Вона складається з надійних каналів передачі і хмарного рішення для зберігання й обробки даних. До неї можуть підключатися різні пристрої – від датчиків серцевого ритму і до бортового комп’ютера автомобіля. Зараз проекти на її базі вже доступні в багатьох країнах світу і з успіхом використовуються у сферах охорони здоров’я, охоронних систем, страхування і транспорту. Докладніше ми попросили розповісти про неї Філа Скіпера, керівника департаменту розвитку бізнесу M2M компанії Vodafone.

А. Наскільки я знаю, Connected Car – це один з напрямків загальної стратегії Vodafone M2M. Не могли б ви докладніше розповісти про ваші проекти в цій сфері?

M2M від Vodafone вже використовується на великій кількості автомобілів, наприклад, у рамках нинішньої виставки на стенді BMW представлено автомобіль, в якому застосовуються наші технології. У цілому ж ми працюємо в цій галузі з найбільшими європейськими виробниками автомобілів. Також ми маємо власний бізнес з надання широкого спектра послуг для власників автомобілів – Vodafone Automotive, який займається наданням телекомунікаційного сервісу, тобто дистанційного пересилання й обробки даних. Наші пристрої М2М, встановлювані в автомобілях, дозволяють пересилати дані для віддаленої діагностики, цілодобової підтримки eCall і bCall, а також різноманітної іншої інформації. Наприклад, якщо говорити про навігаційні функції, ми працюємо у співдружності зі світовим лідером у галузі навігації, компанією Tom-Tom. Причому цей сервіс зараз доступний і в роумінгу в тих країнах, де є Vodafone або наші партнери.

А. Яку кількість автомобілів підключено до мережі?

На сьогоднішній день це близько 600 тисяч автомобілів, підключених до платформи Vodafone M2M у всьому світі.

А. Розкажіть детальніше про сервіси Vodafone Automotive.

Програму Vodafone Automotive можна умовно розділити на кілька напрямів.

Безпека

eCall – це цілодобова служба підтримки, на яку наш користувач може розраховувати в будь-якій точці світу. Крім того, є ще послуга bCall – це оперативна допомога водієві у разі поломки автомобіля шляхом проведення віддаленої діагностики й вибору оптимального рішення для усунення неполадок. Також є послуга з трекінгом автомобіля в разі викрадення.

Зручність і комфорт

 

Завдяки платформі М2М водій може отримувати оперативну інформацію про ситуацію на дорозі, підказки навігатора, розширити можливості мультимедійної системи для розваги в дорозі та забезпечити доступ до різних онлайн-сервісів.

Керування комерційним парком

Це комплексна система керування автомобільним парком, яка дозволяє суттєво підвищити ефективність використання транспортних засобів за рахунок оптимізації маршрутів і оперативності реагування. Працюючи для порталу Infomobility.it, ми створили рішення, яке допомагає італійським страховикам отримувати інформацію про поведінку водіїв та здійснювати страхування на основі цих даних. Великі оператори автопарків скоротили до 60% витрат на страхування, а страховики змогли відстежувати транспортні засоби і повернути понад 80% викрадених автомобілів.

А. Телекомунікаційний проект Vodafone надає можливості для формату В2В, чи є програми B2C?

Ми працюємо в декількох напрямках. Якщо мова йде про діагностику автомобіля або питання керування комерційним парком, то в цьому випадку мова йде про формат B2B. Якщо ви придбали телекомунікаційний пристрій як звичайний користувач, то в такому разі реалізується концепція B2C, яка передбачає можливість використовувати різні персональні сервіси. Наприклад, завдяки нашому телекомунікаційному пристрою ви отримуєте доступ до різної інформації, хмарного сервісу, даних про трафік тощо, які будуть доступні вам в автомобілі. Причому цей пристрій може бути як  мобільним, так і вбудованим в автомобілі.

А. На вашу думку, яким буде наступний крок у розвитку стратегії M2M для автомобілів?

Сьогодні багато говорять про так звані Connected Car, які оснащені електронними пристроями, що дозволяють завжди залишатися на зв’язку із зовнішнім світом завдяки мобільному інтернету і спеціальним програмам. Наступним кроком стане реалізація автомобілів з функцією автопілота, а потім і повністю автономно керованого транспортного засобу, який не потребуватиме водія. Але тут є ще багато невирішених питань. Наприклад, поки мова йде про автомобілі, а як бути з іншими транспортними засобами, зокрема, мотоциклами та велосипедами? Так, компанія Volvo поки тільки пропонує функцію розпізнавання двоколісних транспортних засобів. Я цим вже користуюся, оскільки маю Volvo. Автомобілі стають з кожним роком більш досконалими. Але необхідно ще багато працювати над створенням комплексної системи взаємодії між різними транспортними засобами, дорожньою інфраструктурою і людьми. Хоча, на мій погляд, автономні автомобілі з’являться на дорогах зовсім скоро.

А. Як Ви вважаєте, чи можливе створення соціальної мережі подібної Facebook між автомобілями, оснащеними телекомунікаційними пристроями?

Щось подібне вже існує. У даному випадку йдеться про те, що змінився підхід людей до використання автомобілів. Наприклад, є спільний проект між BMW і прокатною компанією Sixt. Якщо ви взяли в оренду автомобіль, вам достатньо через смартфон отримати доступ в авто і спокійно відправитися у своїх справах. При цьому комунікатор у машині пересилає дані про місцезнаходження в центр Sixt, дозволяючи відстежувати місце розташування машини. А ви у свою чергу отримуєте доступ до сервісного центру компанії, оператори якого завжди допоможуть порадою або прийдуть на допомогу в разі екстрених ситуацій. Також, коли ви захочете повернути автомобіль, система автоматично запропонує найближчий пункт, де авто можна залишити. Тобто автомобілі, що належать Sixt, уже перебувають у спільно використовуваній мережі та отримують загальні дані. Надалі подібні системи будуть вдосконалюватися, з’являться нові функції, які допоможуть користувачам оптимізувати маршрут руху і скоротити витрати тощо.

А. В українському підрозділі компанії Vodafone підтримують наукову діяльність і розробки українських учених. Які глобальні проекти сьогодні найбільш актуальні для Vodafone?

Платформа M2M дозволяє реалізувати велику кількість проектів. Вони стосуються, зокрема, виконання завдань комунікації у транспортній сфері, енергетиці та медицині. Одним із пріоритетних напрямків є створення комунікаційних систем для допомоги людям з обмеженими можливостями і захворюваннями, які потребують постійного моніторингу стану здоров’я людини. Людей на нашій планеті стає все більше, а, крім того, середній вік жителів Землі збільшується. Тому ми докладаємо багато зусиль для розробки сервісів з догляду за літніми людьми та допомоги людям, які потребують догляду за станом здоров’я. Наприклад, уже активно використовуються програми на основі платформи M2M для проведення відеоконференцій між лікарями для своєчасної діагностики і лікування різних захворювань, а також системи контролю за станом хворого поза межами медустанови. Наприклад, люди з хворим серцем мають спеціальні браслети, які контролюють роботу серця, тиск і серцевий ритм. Ці дані потім передаються у найближчий медичний заклад, де пацієнт перебуває на обліку. Якщо в людини стається серцевий напад, то сигнал миттєво надходить до найближчого екіпажу швидкої допомоги. Наведу ще один приклад, який стався зі мною зовсім недавно. Я був у відрядженні, а в моїй квартирі потік кран у ванній кімнаті. Я викликав сантехніка і завдяки тому, що в мене вдома встановлено телекомунікаційний пристрій, дистанційно відкрив йому двері і навіть міг спостерігати за ходом ремонту. Думаю, з розширенням застосування пристроїв М2М дозволить істотно полегшити життя людей.

Андрій Хоменко

Журналіст, керівник сайту Автоцентр.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я