IBM створила комерційний «кремнієвий мозок»

Компанія IBM офіційно повідомила, що її комп’ютер, який не працює за традиційними принципами, купили. Покупцем стала Ліверморська національна лабораторія ім. Лоуренса, а незвичним у розробці є те, що вона працює, як людський мозок.

Нова система базується на попередніх розробках IBM зі створення нейросинаптичного процесора. Робота над ним почалася у 2008 році на замовлення агентства DARPA, яке хотіло отримати процесор, що здатний на оперативний аналіз даних на полі бою. Тому такий чіп не працював за традиційними алгоритмами, а імітував роботу головного мозку.

Після серії досліджень у 2011 році компанія IBM продемонструвала процесор TrueNorth. Рішення випускалося за 45-нанометровим техпроцесом і містило 256 аналогів нейронів. Крім цього, одне ядро містило 262 тисяч програмованих аналогів синапсів, а в іншому перебували 65 тисяч учнів синапсів.

Друге покоління процесорів TrueNorth вийшло у 2014 році. Виробництвом процесора з використанням 28-нанометрового техпроцесу займалася компанія Samsung. Новий процесор містив уже один мільйон цифрових нейронів і 256 млн програмованих синапсів.

Процесор TrueNorth – це чіп з 5,4 млрд транзисторів. Для порівняння, чіп Intel Core i7 останнього покоління Skylake має 1,75 млрд транзисторів. Але досить велика кількість транзисторів не позначилася на споживанні процесора. Під час обчислень з продуктивністю 46 млрд синаптичних операцій на секунду процесор споживає всього 70 міліват енергії.  Новий комп’ютер Ліверморської лабораторії на базі 16 таких процесорів споживає всього 2,5 Вт – як планшет.

Фахівці очікують, що новий комп’ютер допоможе вирішити ряд складних для традиційної кремнієвої логіки завдань. У лабораторії, наприклад, будуть опрацьовувати варіанти створення суперкомп’ютерів майбутнього зі збільшеною в 50 разів продуктивністю по відношенню до сучасних систем.