Вівторок, 23 Липня, 2024

Як найбагатші люди готуються до краху цивілізації

Технології, швидкий транспорт, повсюдний зв’язок та доступна дешева їжа – ми живемо в епоху благополуччя, яке, втім, може різко закінчитися. Адже нинішня цивілізація – це ніби тісно переплетена павутина, яка може порватися від маленького камінця чи сильного вітру. Деякі багаті люди вірять, що крах нашого світу вже не за горами, і тому готуються до цієї події.

Стів Хафман, 33-річний співзасновник і директор сайту Reddit вартістю $600 млн, до листопада 2015 року мав короткозорість. Тоді він організував собі лазерну операцію на очах. Він зробив це не для зручності або поліпшення зовнішнього вигляду, а з причини, про яку він не говорить усім. Він сподівається, що це поліпшить його шанси на виживання в катаклізмі. «Якщо настане кінець світу – і навіть якщо не кінець світу, а просто трапиться біда, – дістати контактні лінзи або окуляри буде нереально важко, – каже Хафман. – А без них мені каюк».

Хафмана хвилює не якась конкретна загроза – землетрус у Сан-Андреас, епідемія, атомна бомба. Його переймають наслідки катаклізму, «тимчасовий колапс уряду і його структур», як він каже. «У мене є кілька мотоциклів, у мене є багато зброї та патронів. Їжа. Із цим я можу протриматися у своєму будинку деякий час».

Останніми роками тема виживання після апокаліпсису просочилася в багаті будинки, вкоренилася в Кремнієвій долині та Нью-Йорку. Ця проблема курсує серед директорів технологічних компаній, керівників хедж-фондів та інших представників цього класу. Минулої весни, коли підготовка до виборів президента оголила проблеми класового розшарування США, Антоніо Гарсія Мартінез купив п’ять акрів лісу на острові на Тихоокеанському північному заході. 40-річний колишній менеджер продуктів у Facebook, який живе в Сан-Франциско, завіз туди генератори, сонячні панелі і тисячі патронів. «Коли суспільство відмовляється від міфу міцних основ, воно сповзає в хаос, – каже він. – Дуже багато буде потрібно для того, щоб пережити апокаліпсис. Думаю, що люди, які насправді керують суспільством, розуміють, що ми зараз катаємося на дуже тонкому культурному шару».

Годинник Судного дня показує, що цивілізація на грані – до апокаліпсису залишилося три хвилини

У приватних групах на Facebook багаті виживальники обмінюються порадами щодо протигазів, бункерів і безпечних місць. Один із них, глава інвестиційної фірми, розповів: «У мене завжди під рукою заправлений вертоліт, і є підземний бункер з фільтрацією повітря. Багато моїх друзів купують зброю, мотоцикли, золоті монети. Це не така вже й рідкісна тема».

Тім Чен, 44-річний керівник венчурного фонду Mayfield Fund, каже: «Таких, як ми, в Долині багато. Ми зустрічаємося на спеціальних обідах і розмовляємо про рятувальні плани, які розробляються різними людьми. Сюди входить цілий спектр людей, від тих, хто запасає біткоїни й інші криптовалюти, до людей, які отримують додаткові паспорти і нерухомість за кордоном». Чен каже: «Буду відвертим. Я скуповую нерухомість як для організації пасивного доходу, так і для того, щоб мати притулок».

Разом з дружиною, яка працює у сфері технологій, Чен зберігає спеціальні рюкзаки для себе і для чотирирічної доньки. «У мене є такий сценарій страху: о боже, якщо трапиться громадянська війна або землетрус, який розколює Каліфорнію навпіл, нам потрібно бути готовим до цього».

Ідея апокаліпсису в колисці технологій

Яким же чином заклопотаність апокаліпсисом розцвіла в Кремнієвій долині – місці, відомому своєю впевненістю в можливості змінити світ на краще? Тут немає протиріччя: технологія дає вам можливість уявляти дуже різні варіанти майбутнього.

«Коли ви займаєтеся прогнозами, то часто скочуєтеся до дуже сильної екстраполяції, що приводить вас або в утопію або в антиутопію, – говорить Рой Бахаті, глава венчурного фонду Bloomberg Beta. – Це може надихнути вас до радикального оптимізму – наприклад, до кріоніки, за допомогою якої люди при смерті заморожують свої тіла в надії, що в майбутньому наука зможе їх оживити, або ж до безрадісного сценарію».

Ійшан Вонг, один із перших працівників Facebook, був директором Reddit з 2012 по 2014 рік. Він теж зробив собі операцію на очах з міркувань виживання, щоб виключити свою залежність від, як він каже, «ненадійного зовнішнього апарату для забезпечення ідеального зору».

«Більшість людей вважає, що малоймовірні події не відбудуться, але технарі оцінюють ризик з математичної точки зору, – каже Вонг. Люди з-поміж технарів не обов’язково розцінюють вірогідність колапсу як велику. Вони вважають, що це малоймовірно, але дуже неприємно. Тому, з огляду на наявність у них величезних сум грошей, здається, що витратити малу частку на захист від цього буде логічно».

Хафман оцінює відсоток мільярдерів з Кремнієвої долини, які прикупили собі якусь «страховку від апокаліпсису», на рівні половини. «Я б сказав, що більше 50%, – говорить він. – Але це одночасно можуть бути спеціальні будиночки для канікул. У людей складна мотивація, і думаю, вони просто можуть сказати, що вони підстелили собі соломки на той випадок, який їх лякає».

Ларрі Хол, директор проекту Survival Condo Project, п’ятнадцятиповерхових люксових апартаментів, побудованих у підземній пусковий шахті. Тут з 1961 по 1965 рік містилася ядерна боєголовка, а потім її списали. На місці, побудованому для відображення радянської загрози, Хол побудував захист проти жахів нової ери. «Для надбагатих людей це реальне розслаблення, – говорить він. – Вони можуть приїжджати сюди, знаючи, що зовні стоїть озброєний охоронець. Діти можуть бігати всюди».

Охоронець на вході Survival Condo Project

Спецбункери для багатих

Ларрі Хол придумав свій проект років майже 10 років тому, прочитавши, що уряд США знову зайнявся інвестуванням у планування на випадок катастроф. Цього не було з часів холодної війни. «І я подумав: секундочку, а що такого відомо уряду, що невідомо нам?» – каже Хол.

Під час подій 11 вересня адміністрація Буша запустила план «безперервності уряду», перевезла деяких чиновників вертольотами і автобусами в укріплені місця, але після багатьох років простою виявилося, що комп’ютери та інше обладнання в бункерах застаріли. Буш наказав знову зайнятися планами з підтримки безперервності, і FEMA запустила щорічні навчання для чиновників. Під час останнього, Eagle Horizon, проходила симуляція ураганів, імпровізованих ядерних бомб, землетрусів і кібернападів.

У 2008 Хол заплатив $300 000 за пускову шахту і закінчив будівництво до грудня 2012 року, що коштувало йому майже $20 млн. Він створив 12 приватних апартаментів. Квартири, які займали весь поверх, коштували по $3 млн, квартири на півповерху – половину цієї вартості. Він каже, що продав все, за винятком однієї, яку залишив для себе.

Інтер’єр кімнати Survival Condo Project

У більшості тих, хто готується до апокаліпсису, немає ніяких бункерів. Укріпленні притулки дорогі та складні в будівництві. Пускову шахту будували військові інженери, і вона повинна витримати ядерний вибух. Система життєзабезпечення може підтримувати до 75 осіб. Там досить їжі і палива для п’яти років автономного проживання. А якщо вирощувати рибу в акваріумах і овочі в гідропонних садах під спеціальними лампами та використовувати відновлювану енергію, то, за словами Хола, протриматися можна скільки завгодно.

У разі кризи броньовані машини Pit-Bull VX підберуть всіх власників апартаментів в радіусі до 400 миль. Власники приватних літаків зможуть приземлитися в Саліні приблизно в 30 милях звідти. На думку Хола, найважче військовим інженерам довелося з вибором місця. «Їм потрібно було місце вище рівня моря, що підходить за сейсмологією, і на пристойній відстані від населених пунктів», – говорить він.

За матеріалами: The New Yorker

admin
admin
Адміністративний акаунт ресурсу. Адміністратор усе бачить, усе править.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися