Європа проголосувала за найгірший із можливих варіантів розвитку інтернету

Одними з основних агітаторів за новий закон виступали популярні музиканти, з Полом МакКартні, Анні Леннокс, Пласідо Домінго та Девідом Геттою включно. Вони були серед 1300 музикантів, які вважають, що сайти, такі як YouTube та Facebook, не відраховують їм належну частку грошей.

Європарламентарі днями проголосували за законопроект суворіших правил щодо інтелектуальної власності в онлайні. Деякі єврочиновники вже назвали результати голосування найгіршим із можливих варіантів розвитку інтернету. За такий фінал проголосували 438 депутатів, проти голосували 226 депутатів.

Зміни до інтелектуальної власності в онлайні запропонували ще у 2016 році в рамках проекту Copyright Directive. Цей документ мав осучаснити копірайт та узгодити його з нинішньою реальністю. Одними з основних агітаторів за новий закон виступали популярні музиканти, з Полом МакКартні, Анні Леннокс, Пласідо Домінго та Девідом Геттою включно. Вони були серед 1300 музикантів, які вважають, що сайти, такі як YouTube та Facebook, не відраховують їм належну частку грошей.

Головну критику викликали дві статті. Стаття 11 запроваджує «податок на посилання», за яким веб-сайти та різноманітні новинні агрегатори повинні отримувати дозвіл на публікацію матеріалів та платити джерелам у разі розміщення посилань на них або використання шматків тексту.

Стаття 13 змушує інтернет-платформи, які відповідають за 20% сайтів, використовувати системи фільтрації контенту, щоб запобігти вивантаженню онлайн піратських матеріалів. При цьому законопроект не уточнює, як сайти повинні втілювати вимоги цих статей у життя. Експерти побоюються, що веб-портали з остраху перед покаранням не будуть детально розбиратися в контенті.

Законопроект також ігнорував наявне сьогодні поняття чесного використання. Прикладом такого є Wikipedia, яка містить посилання, цитати та медіа, які взяті з інших ресурсів. Енциклопедія на знак протесту навіть відключила свої італійську, іспанську, естонську, польську, французьку та португальську версії.

Перед голосуванням голова Wikimedia Foundation Марія Сефідарі Хеїчі звернулася до єврочиновників: «Європейський парламент вирішуватиме, як у майбутньому можна буде обмінюватися інформацією. Голосування значно вплине на те, як ми взаємодіємо в нашому онлайновому цифровому світі. Ми маємо останні хвилини перед подією, яка визначить, як виглядатиме інтернет у майбутньому. Запропоновані Європарламентом правила або нададуть більше інновації та розвитку, або задушать жвавий вільний інтернет, який дозволяв креативність, інновації та співпрацю. Це суттєво, оскільки копірайт впливає не лише на книги та музику. Він визначає, як люди спілкуватимуться та творитимуть в інтернеті майбутнього».

Прибічники статей 11 та 13 говорять, що наслідки від їхнього запровадження сильно перебільшені. Навпаки, вони нададуть авторам контенту більше можливостей отримувати реальну винагороду за свою роботу.

Нинішнє голосування було другою спробою проштовхнути законопроект про копірайт. Уперше Європарламент голосував за нього в червні, однак тоді 318 депутатів виявилося проти, а 278 – за документ, і його прийняття відклали.

Фінальне рішення щодо майбутнього інтернету має з’явитися вже в січні – саме тоді пройде вирішальне голосування, яке перетворить законопроект про копірайт на закон. Якщо його приймуть, інтернет може стати зовсім іншим місцем, ніж він є сьогодні.