Субота, 2 Березня, 2024

Із чипами для мозку у здорових людей починає «текти дах» – дослідження

Ілон Маск уже не перший рік обіцяє через пів року запустити тестування імплантованих у мозок чипів від його компанії Neuralink. Очікується, що такі чипи будуть доступні масово і змінять те, як люди взаємодіють з комп’ютерами. Тим часом дослідження показують, що ці нові революційні мозкові чипи можуть змінювати розум дивним і тривожним чином. Поки що не було випадків у стилі хорору «Людина-комп’ютер» 1974 року, але переконливі докази свідчать про те, що пристрої можуть спричиняти когнітивні зміни, що виходять за рамки їхнього цільового застосування.

Деякі з цих змін, які вносять мозково-комп’ютерні інтерфейси (brain-computer interface, BCI) в особистість їхнього користувача, були позитивними. Зрештою, BCI мають на меті змінити певні речі щодо функціонування органузму своїх користувачів.

Наприклад, люди із хворобою Паркінсона, які проходили глибоку стимуляцію мозку, з допомогою імплантованого в голову пристрою, кажуть, що хвороба певним чином позбавила їх того, ким вони є. У цих випадках BCI допомагали людям відчути, що вони повертаються до себе, допомагаючи лікувати основне захворювання.

Еран Кляйн і Сара Герінг, дослідники з Вашингтонського університету, також помітили позитивні зміни в особистості та самосприйнятті людей, які використовують BCI. Вони повідомили, що учасники дослідження часто відчували, що лікування допомогло їм відновити «справжніх» себе, яке було стерте депресією або обсесивно-компульсивним розладом.

Але не всі зміни, які виявили дослідники, є корисними. В інтерв’ю з людьми, які мали BCI, Фредерік Гілберт, професор філософії в Університеті Тасманії, який спеціалізується на прикладній нейроетиці, помітив деякі дивні ефекти.

«Поняття особистості, ідентичності, волі, автентичності, автономії та «я» — це дуже компактні, неясні та непрозорі виміри», — каже Гілберт. —  Немає єдиної узгодженої думки щодо того, що вони означають, але у нас є випадки, коли очевидно, що BCI спричинили зміни в особистості чи прояві сексуальності».

Під час численних інтерв’ю Гілберт помітив, що пацієнти повідомляють про почуття невпізнання себе або те, що в дослідженнях зазвичай називають «відчуженням».

«Вони знають, що вони самі, але це не так, як було до імплантації», — сказав він. Деякі висловлювали відчуття, що мають нові здібності, не пов’язані з їхніми імплантами. Як-от жінка, якій було близько 50 років, яка поранилася, намагаючись підняти більярдний стіл, бо їй здавалося, що це їй під силу.

Хоча деяке відчуження може бути корисним — наприклад, якщо воно призводить до здорового почуття власної гідності — негативні випадки, відомі як погіршення відчуженості, можуть бути досить неприємними. «Це призвело до надзвичайних випадків, коли були спроби самогубства», — сказав Гілберт.

Для людей, які використовують BCI, щоб отримати допомогу з важкою хворобою, має сенс, що лікування матиме позитивний психологічний ефект. Але коли справа доходить до розгляду чипів для мозку для загального використання, є набагато більше занепокоєння щодо недоліків.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися