Середа, 29 Травня, 2024

Земля розстріляла астероїд

Космічне агентство НАСА зробило «постріл» в метеорит. Інженери та науковці сподіваються, що це одного разу дозволить врятувати людство від участі динозаврів, яких, як відомо, знищив гігантський метеорит, що впав на Землю.

Ракета SpaceX Falcon 9 запустила космічний апарат DART з однією простою місією: врізатися в астероїд зі швидкістю 24100 кілометрів на годину.

Місія повинна перевірити, чи може зіткнення космічного корабля з астероїдом підштовхнути його до іншої траєкторії. Результати тесту, у разі успіху, стануть в нагоді, якщо коли-небудь знадобиться відхилити астероїд, щоб врятувати Землю і запобігти падінню катастрофічного каменю.

“ДАРТ” – це щось на зразок повторення фільму Брюса Вілліса “Армагеддон”, хоча фільм був повністю вигаданим”, – сказав в інтерв’ю, адміністратор NASA Білл Нельсон.

Після запуску в космос космічний корабель зробить майже один повний берт навколо Сонця, перш ніж його траєкторія перетнеться з Диморфосом. Це астероїд розміром з футбольне поле, який обертається навколо більшого астероїда Дідімос. Астрономи називають ці два астероїди подвійною системою, де один є міні-місяцем для іншого. Разом два астероїди роблять один повний оберт навколо Сонця кожні два роки.

Диморфос не становить загрози для Землі, і місія, по суті, є тренуванням зі стрільби. Зіткнення відбудеться в кінці вересня або початку жовтня наступного року, коли подвійні астероїди опиняться в найближчій точці до Землі, приблизно в 10 млн кілометрів від неї.

За чотири години до зіткнення космічний апарат DART буде автономно направлятися прямо до Диморфосу для лобового зіткнення. Бортова камера буде знімати і відправляти фотографії на Землю в режимі реального часу до 20 секунд до зіткнення.

Крихітний супутник італійського космічного агентства, запущений за 10 днів до зіткнення, наблизиться до астероїда на відстань 55 кілометрів, щоб робити знімки кожні шість секунд в моменти до і після удару DART.

Як НАСА дізнається, чи DART успішний?

Щоб виміряти, чи вплив DART змінив орбіту Диморфоса навколо Дідімоса, астрономи відстежуватимуть час між спалахами відбитого від нього світла. Астероїди миготять, коли проходять один повз одного.

Якщо орбіта Диморфоса навколо Дідімоса збільшиться принаймні на 73 секунди, DART успішно виконає свою місію. Але керівники місій очікують, що зіткнення ще більше подовжить орбіту астероїда, приблизно на 10-20 хвилин.

Чому Земля не може просто підірвати астероїди, які загрожують планеті?

Просте нанесення ядерного удару по небезпечних космічних скелях, як в “Армагеддоні” та інших науково-фантастичних фільмах-катастрофах, може створити поле більш небезпечних космічних каменів, множачи небезпеки для Землі, а не усуваючи їх.

Тим не менш, ядерний пристрій, якщо його правильно використовувати, є одним з небагатьох концептуальних інструментів у наборі інструментів планетарної оборони НАСА.

Для будь-яких невеликих і віддалених астероїдів, які можуть загрожувати землі в найближчі кілька десятиліть, така місія, як DART, “має досить хорошу ймовірність виконання роботи”, – сказав Брент Барбі, аерокосмічний інженер з Центру космічних польотів Годдарда НАСА.

Астрономи і чиновники з різних космічних агентств змоделювали відхилення астероїда від землі силою ядерних вибухів. Ядерні вибухи можуть врятувати від деяких невеликих астероїдів навіть за два місяці до зіткнення, при цьому представляючи невеликий ризик для Землі.

“У ядерній місії є багато складних аспектів, крім фізики самого пристрою і того, як пристрій буде взаємодіяти з астероїдом”, – сказав пан Барбі.

Договори, що забороняють застосування ядерної зброї, і Договір по космосу, основоположний Звід міжнародних космічних законів, підписаний в 1960-х роках, забороняють розміщення або застосування ядерної зброї в космосі

Це говорить про те, що екстрене використання будь-якими країнами космічного корабля з ядерним наконечником для захисту від астероїда-вбивці буде рівносильно порушення договору. Але це Юридичне утруднення можна було б вирішити на екстреному засіданні Ради Безпеки Організації Об’єднаних Націй.

За матеріалами: NY Times

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися