Дивись не переплутай: які клони є в біткоїна

Подія, що приводить до «відпочкування» однієї криптовалюти від іншої, називається хардфорк (hard fork). Це суттєва зміна правил блокчейну криптовалюти. Наприклад, може змінитись розмір блока чи алгоритм майнінгу. 

Коли люди чують про криптовалюти, вони зазвичай одразу згадують про біткоїн. Але різних криптовалют більше тисячі, до того ж, і в самого біткоїна є декілька клонів. Спробуємо розібратись, чому вони з’явилися та чим відрізняються від оригіналу та один від одного.

Чому криптовалюти «розмножуються діленням»?

Подія, що приводить до «відпочкування» однієї криптовалюти від іншої, називається хардфорк (hard fork). Це суттєва зміна правил блокчейну криптовалюти. Наприклад, може змінитись розмір блока чи алгоритм майнінгу.

Після того, як відбувся хардфорк, з’являється нова версія криптовалюти з тим чи іншим набором правил, які більше не підтримуються старою версією (і навпаки). Через це транзакції між двома версіями криптовалюти стають неможливими, але водночас вся історія транзакцій до моменту хардфорку залишається спільною. Це дозволяє користувачам отримати відповідну кількість монет нової версії.

Як працює blockchain (блокчейн)
На певному блоці криптовалюти розходяться та стають несумісними, але до нього мають спільну історію

Зазвичай хардфорки криптовалют відбуваються з декількох основних мотивів, передусім технічних. Розробники вносять зміни, які, на їхню думку, підуть на користь даній криптовалюті. Вони можуть пришвидшити транзакції в мережі, знизити комісії, забезпечити більшу анонімність тощо. Такі зміни можуть припасти до душі не всій спільноті: частина може продовжити майнити стару версію криптовалюти, а частина – підтримати нову.

Не в останню чергу саме це і визначає цінність старих та нових монет після хардфорку. Теоретично персональний хардфорк тієї чи іншої криптовалюти може здійснити кожен, хто розуміється на програмуванні. Але цінності в такої монети, звісно, не буде. Хіба що ця людина зможе довести спільноті переваги алгоритму і заохотити майнерів видобувати саме її версію монети.

Чому криптовалюти «розмножуються діленням»?

Є тут і спекулятивні причини. Група майнерів може активно рекламувати майбутній хардфорк популярної валюти, щоб продати спільноті свої монети, які з’являться внаслідок розділення блокчейну. Зазвичай нічого путнього з цього не виходить – нові монети швидко втрачають ціну, а майнери не займаються їх видобуванням. Відтак, нова криптовалюта потрапляє в категорію scum.

Хардфорки відбувались у різних популярних криптовалют – це і Etherum, і Monero, і Litecoin. Але широкому загалу цей термін став відомий влітку 2017 року, коли відбувся перший серйозний хардфорк Bitcoin. За ним сталося ще декілька розділень, і зараз у головної криптовалюти є вже багато клонів. Далі про них детальніше.

Bitcoin Cash (BCH)

Криптовалюта Bitcoin CashЦя криптовалюта з’явилась як відповідь на низку проблем у мережі Bitcoin. Через велику кількість транзакцій стали затримуватись підтвердження переказів – без суттєвого збільшення комісії (іноді в еквіваленті $20-30) їх можна було очікувати до декількох днів. А сталося це через обмежений розмір блока криптовалюти – лише 1 МБ.

Спільнота шукала вирішення цієї проблеми, і зрештою його знайшли – збільшення розміру блока до 2 МБ та винос частини інформації в зовнішні файли (протокол SegWit2x). При цьому розробники збиралися збільшити розмір блока згодом, що не сподобалось іншій групі розробників на чолі з колишнім інженером Facebook Аморі Сечетом.

Вони запустили власний варіант криптовалюти з розміром блока 8 МБ та без використання сторонніх файлів для збереження інформації. В перші години після хардфорку, коли не було остаточно зрозуміло, що буде з оригінальним біткоїном і чи не перейде на Bitcoin Cash більшість майнерів, його вартість складала близько 0,5 BTC. Але згодом ціна клону знизилась до 0,1-0,08 BTC, де й утримується понині. Під час грудневого піка за один BCH давали більше $2000, зараз його ціна складає близько $700.

На думку багатьох експертів та учасників криптовалютного ринку, Bitcoin Cash – єдиний вартий уваги хардфорк біткоїна. Деякі навіть називають його «справжнім біткоїном» і звертають увагу на те, що в цієї криптовалюти немає проблем, які є в оригіналу.

Bitcoin Gold (BTG)

Що таке Bitcoin GoldПерші біткоїни майнилися на відеокартах, але згодом з’явилися спеціалізовані пристрої ASIC, які швидко витіснили графічні адаптери. Через підвищення складності майнити на відеокартах стало просто невигідно, не окупалася навіть витрачена електроенергія.
Розробники Bitcoin Gold вирішили, що через це втрачається децентралізація – одна з головних позитивних рис криптовалюти. Вони вирішили перевести Bitcoin Gold на протокол Equihash, який спеціалізується саме на майнінгу за допомогою відеокарт. Make Bitcoin decentalized again – таке гасло авторів проекту. Але спільнота не підтримала благородний порив – монета не стала надто популярною і оцінюється на ринку приблизно в 0,006 BTC, або $45.

Bitcoin Diamond (BCD)

Що таке Bitcoin DiamondОдна з проблем Bitcoin, яка то з’являється, то зникає – висока комісія за кожну транзакцію. Розробники Bitcoin Diamond вирішили позбутися її не тільки за допомогою збільшення розміру блока до 8 МБ, а й збільшивши число самих монет.

Їхня загальна кількість у десять разів більше, ніж може бути оригінальних BTC, а після хардфорку всі власники біткоїнів можуть отримати нову монету у співвідношенні 10:1. Зараз за 1 BCD дають 0,0003 BTC, це трохи більше $2.

Super Bitcoin (SBTC)

Що таке Super BitcoinЦя криптовалюта від китайських розробників пропонує декілька інновацій. Вона підтримує технологію Lightning Network, що суттєво здешевлює та пришвидшує транзакції, а також смарт-контракти, які дозволяють використовувати монету не тільки як платіжний засіб, а й як інструмент укладання різноманітних угод.

Одразу після запуску за 1 SBTC давали більше $400, але ціна монети відразу почала падати і зараз становить 0,001 BTC, або приблизно $7. Девіз монети – Make Bitcoin great again – явно виявився невдалим.

Bitcoin Private (BTCP)

На даний момент останній хардфорк біткоїна відбувся 28 лютого. Він цікавий тим, що пройшов у мережі не тільки Bitcoin, а й ще однієї монети – Zclassic. Тобто з двох криптовалют фактично вийшла одна. Як можна зрозуміти з назви, Bitcoin Private робить ставку на анонімність.

У ній використовується спеціальний алгоритм zk-SNARK, який дозволяє повністю приховати інформацію про транзакції. Всі вони відображаються у відкритому блокчейні, однак відправники, отримувачі та метадані транзакцій залишаються прихованими від сторонніх очей. Цей же алгоритм використовується в іншій популярній криптовалюті — Zcash, тож нічого принципово нового Bitcoin Private також не принесла. Зараз одна монета BTCP коштує 0,0035 BTC, або приблизно $25.

Навіщо вони потрібні?

Більшість клонів біткоїна не пропонує нічого принципово нового, адже всі відмінності від оригінального BTC тим або іншим чином реалізовані в інших криптовалютах. І хоча кожна команда розробників каже про відчутні покращення та користь для людей, головна мета цих форків, здається, просто заробіток. І це влаштовує не лише розробників, а й користувачів, які, отримуючи нові монети задарма, розраховують на них підзаробити.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я