Середа, 17 Липня, 2024

Чому геймерам не варто заряджати свій ноутбук по USB-C: порівняння продуктивності лаптопа при різному зарядному пристроєві

Виробники сьогодні пропонують багато ноутбуків, які можна підзаряджати через порт USB-C, а індустрія пропонує потужні та компактні зарядні пристрої USB-C на основі транзисторів GaN. Однак якщо вам хочеться мати максимальну продуктивність ноутбука, варто остерігатися моделей із зарядними пристроями USB-C на основі Gallium Nitride (GaN). Журналісти PCWorld дослідили наскільки падає продуктивність ноутбука при використанні зарядного пристрою GaN потужністю 60 та 100 Вт.

Що таке зарядний пристрій Gallium Nitride (GaN)?

Майже усі ноутбуки, планшети, смартфони використовують сьогодні імпульсні блоки живлення. Особливість таких блоків у тому, що електрика з розетки напругою 230 В та частотою в 50 Гц спершу перетворюється у постійний струм, а потім – знову у змінний струм, але вже високої частоти.

Основним силовим елементом у схемі підвищення частоти електричного струму є транзистор. І останніми роками індустрія освоїла випуск галій-нітридних (GaN) транзисторів. Вони мають кращі характеристики, ніж звичні кремнієві транзистори. Тому зарядні пристрої з GaN-транзисторами можуть бути меншими при рівній потужності.

Оскільки GaN-транзистори є відносною новинкою, майже усі зарядні пристрої на їхній основі розраховані на сучасний роз’єм заряджання USB-C і вони найчастіше підтримують технологію USB-Power Delivery (PD), яка дозволяє нині передавати 100 Вт потужності, а незабаром – 240 Вт. Хоча для деяких ігрових ноутбуків і цього буде замало.

Ігрові проблеми USB-C

Навіть потужності у 100 Вт достатньо для більшості гаджетів та ноутбуків, однак ігрові лаптопи є окремою категорією. Вони легко споживають 200 та більше Вт, що значно більше поточних можливостей USB-C.

Більшість геймерських ноутбуків мають великі блоки живлення із масивними круглими роз’ємами для передачі потрібної їм потужності. Однак деякі моделі таких лаптопів дозволяють заряджатися і через USB-C.

Ідея в тому, що вдома можна залишити великий блок живлення і брати з собою компактний зарядник USB-C. При такому сценарії потрібно пам’ятати, що за зручність доведеться розплачуватися продуктивністю.

Тестовий стенд представляв собою ноутбук Asus ROG Strix G15 Advantage Edition. Це великий важкий апарат, який оснащено 8-ядерним процесором Ryzen 9 5900HX, відеокартою Radeon RX 6800M, екраном 15,6 дюймів з частотою оновлення. Він комплектується блоком живлення потужністю 280 Вт, але також підтримує заряджання по USB-C.

Зарядними адаптерами USB-C були RavPower Charger потужністю 61 Вт та Aukey Omnia Mix4 (PA-B7) потужністю 100 Вт. Кабель USB-C, який здатний передати таку потужність, довелося брати сторонній – це був 2-метровий кабель від ноутбука Apple MacBook Pro 15.

Прощавай, ігрова продуктивність

Журналісти перевірили продуктивність ноутбука в чотирьох сценаріях: з комплектним адаптером Asus потужністю 280 Вт, двома зарядними пристроями USB-C потужністю 61 та 100 Вт, а також при роботі від батареї. У трьох останніх сценаріях ROG Strix G15 блокує режим турбо продуктивності.

Тести продуктивності процесора показали, що незалежно від джерела живлення, процесор залишається приблизно на одному рівні. Навіть один з найважчих процесорних тестів Cinebench R20 показав різницю всього 3%.

Помітне зниження ігрової продуктивності починається коли потрібно задіяти відеокарту. В тесті 3DMark Time Spy Graphics лаптоп показав майже 47% зниження продуктивності порівняно зі своїм комплектним зарядним пристроєм.

Окрім зниження продуктивності потрібно також пам’ятати, що комплектні зарядні пристрої більшість ноутбуків розраховані на максимальне навантаження плюс одночасне заряджання батареї (деякі моделі ноутбуків мають блоки живлення, що розряджають батарею при максимальному навантаженні).

Комплектний зарядний пристрій ROG Strix G15 дозволяє батареї заряджатися при будь-яких запущених на ньому тестах, включаючи WebXPRT 3, Cinebench R20, 3DMark Time Spy Extreme.

При використанні зарядного USB-C 100 Вт вже при легкому навантаженні на процесор та відеокарту заряджання батареї дуже сповільнюється. При високому навантаженні на відеокарту батарея ледве тримає рівень заряду.

Якщо ноутбуком користуватися через зарядний USB-C потужністю 61 Вт батарея розряджається у будь-якому випадку навіть при легких задачах. З таким адаптером зарядити батарею можна лише коли лаптоп нічого не робить або вимкнений.

Може, не все так погано?

У зарядних адаптерів USB-C GaN є одна беззаперечна перевага – їхня компактність та невелика вага порівняно з комплектним блоком живлення. Стоковий зарядний пристрій Asus на 280 Вт важить понад 0,84 кг з урахуванням усіх дротів. Зарядні адаптери USB-C важать в рази менше – 109 та 206 грамів.

У підсумку

Тож не варто викидати усі наявні вдома зарядні адаптери USB-C, якими ви підзаряджали свій ігровий ноутбук. Потрібно пам’ятати про їхні переваги та використовувати їх саме там, де ці переваги проявляються найкраще. В деяких ситуаціях цілком можливо тимчасово пожертвувати зниженням ігрової продуктивності заради більшої компактності та легкості.

За матеріалами: PCWorld

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися