Хитрощі інтерфейсу: темні прийоми маніпуляції користувачами

Хоча «темні прийоми інтерфейсу» мають високу ефективність, їх вважають неетичними.

Досить часто користувачі стикаються з інтерфейсами програм та сервісів, які вводять у ступор. Може здатися, що це просто приклад поганого дизайну та лінощів розробників. Але насправді це може бути так званий «темний прийом інтерфейсу» – результат кропіткої роботи з використання людської психології на вигоду бізнесу.

«Темний прийом інтерфейсу» – це такий стиль дизайну, в основі якого лежить омана та нечесність. Користувача заплутують так, щоб він виконував те, що потрібно замовнику такого інтерфейсу. При цьому сам юзер з власної волі не виконав би таку дію. Це може бути, наприклад, прихована позначка про купівлю додаткової страховки, незрозуміле меню з вибору пакету послуг тощо.

У 2010 році дизайнер Гаррі Брігнул запустив сайт DarkPattners.org, на якому відстежують сайти, що використовують «темні прийоми інтерфейсу». Брігнул каже, що такі методики добре проявляють себе в тестах, оскільки в них вища результативність конверсії.

Хоча «темні прийоми інтерфейсу» мають високу ефективність, їх вважають неетичними. Адже вони розмивають довіру користувачів до продукту, веб-сайту або бренду.

Як працюють «темні прийоми інтерфейсу»

Розрізнити поганий дизайн від темних прийомів інтерфейсу досить просто. Перші просто викликають відчуття незручності та недоробленості. Другі залишають відчуття того, що інтерфейс змушує робити те, що не хочеться. Доводиться вибирати щось погане через те, що інші опції ще менш зрозумілі.

Багато хто вважає, що «темні прийоми інтерфейсу» використовують психологічні трюки. Однак вони не такі глибокі і просто користуються тим фактом, що люди не читають кожен рядок, який їм пропонує сайт або додаток. Натомість люди пропускають текст і роблять припущення. Так вони вибирають те, що не хочуть, бо почитати детальніше для них іще складніше.

Приклади темних прийомів

Ось кілька типових прикладів «темних прийомів інтерфейсу»:

  1. Вимушене продовження

Цим прийомом часто користуються сервіси, які працюють на основі передплати. Користувачеві для безкоштовного пробного періоду пропонується ввести номер своєї кредитної картки. Сучасний юзер підписується на десятки сервісів, і є ймовірність, що він забуде про завершення безкоштовного періоду одного із цих сервісів.

Також введення даних своєї кредитки часто виявляється пасткою, оскільки користувачам не надають зручних інструментів для скасування підписки та видалення своїх даних. Їх можуть змушувати телефонувати в головний офіс або надсилати офіційного паперового листа.

Подібний трюк використовує, наприклад, додаток онлайн-знайомств Badoo.

  1. Ловля на гачок

Ще один прийом «темних прийомів інтерфейсу» – надання наче різних опцій, які не відрізняються по суті і не дають того, що потрібно користувачеві.

Наприклад, додаток може пропонувати оновитися зараз або сьогодні вночі. При цьому користувачеві такі пропозиції можуть не підходити, наприклад, він взагалі не хоче оновлюватися. І навіть спроба закриття додатка може розцінюватися як згода на оновлення.

Подібний трюк використовувала Microsoft, коли змушувала користувачів оновлюватися на Windows 10.

  1. Пастка для тарганів

Цей прийом названий на честь відомої пастки для тарганів «Готель для тарганів». Суть у тому, що сервіс пропонує надлегке створення акаунту, однак видалити його виявляється так важко, що іноді неможливо. Користувачів можуть запитувати питання безпеки, про які не згадували під час реєстрації, або старий найперший пароль, який ніхто не пам’ятає.

Такий трюк використовує Amazon.

  1. Цукерінг приватності

Суть цього прийому, названого на честь директора Facebook Марка Цукерберга, в тому, що сервіс чи додаток збирає більше інформації про користувачів, ніж планувалося. Дізнатися про це з «Угоди користувача» навряд чи вдасться, оскільки ці тексти часто дуже заплутані та малозрозумілі.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я