П’ятниця, 23 Лютого, 2024

Коли не вистачає грошей на новий смартфон, можна розрахуватися старим: реалії українського трейд-іну

У людей закінчилися гроші на нові смартфони і ринок вживаних смартфонів уже кілька років демонструє глобальне зростання. Причина не лише тому, що у шухлядах по всьому світу лежить 23 964 тонни непотрібних смартфонів – це вага 54 літаків Boeing 747-8. Аналітики IDC кажуть, що ринок вживаних мобільників стимулюють програми трейд-ін. А ми дізнавалися, як в Україні можна розрахуватися за новий смартфон, здавши старий в магазин.

Світовий ринок вживаних смартфонів

Світовий ринок вживаних (б/в) смартфонів, по даним IDC, за підсумками 2020 збільшиться на 9,2% в порівнянні з 2019 роком. Загальний обсяг поставок б/в пристроїв складе 225,4 млн штук, що на 18,9 млн перевершує торішній показник.

Аналітики IDC вважають, що до 2024 світові продажі старих гаджетів досягнуть 351,6 млн штук на суму в $65 млрд, продемонструвавши сукупний середньорічний темп зростання на рівні 11,2% в період з 2019 по 2024 роки.

За прогнозом IDC, сумарна виручка від продажів смартфонів у всьому світі знизиться за підсумками 2020 року до $422,4 млрд, що на 7,9% менше в порівнянні з виручкою в розмірі $458,5 млрд за підсумками 2019 року.

«Відновлені і вживані пристрої як і раніше є економічно ефективними альтернативами як для пересічного споживача, так і для бізнесу, які бажають заощадити при покупці смартфонів, – говорить менеджер з досліджень Worldwide Quarterly Mobile Phone Tracker IDC Ентоні Скарселла. – У постачальників з’являється можливість просувати більш доступні відновлені пристрої на ринках, де вони не до цього не були представлені. Це допомагає їм розвивати власний бренд, а також екосистему додатків, послуг та аксесуарів».

Настільки значне збільшення ринку вживаних смартфонів, на думку експертів, багато в чому обумовлено вибуховим зростанням популярності послуг трейд-ін в країнах з розвиненою економікою. Це програми здачі старих гаджетів в обмін на знижку при купівлі нового мобільника. Продажі дорогих флагманських моделей смартфонів сьогодні в значній мірі спираються на програми трейд-ін.

Трейд-ін по-українськи

В Україні у 2020 році попит на вживані смартфони також зріс і особливе збільшення спостерігалося з липня, пише UBR. Загалом вторинний ринок смартфонів в Україні становить щонайменше $60 млн на рік, і має потенціал зростання мінімум до $100 млн в найближчі три роки.

Зростання попиту на вживані гаджети може бути однією з причиною скорочення обсягів програм трейд-ін, які пропонували українські торгові мережі. Якщо в другому кварталі 2019 року найбільша п’ятірка українських рітейлерів щомісяця скуповувала за програмами трейд-ін близько 8 тис. смартфонів і гаджетів, то в аналогічному періоді 2020 року цей обсяг скоротився більш ніж в чотири рази.

Іншою причиною скорочення популярності трейд-ін є несумісність послуги з онлайновими продажами. Такий тип торгівлі значно зріс через пандемію в 2020 році, і залишався єдиним каналом покупки під час жорстких локдаунів в країні. Але для трейд-ін ключовим елементом є індивідуальна оцінка гаджету менеджером торгової мережі, що вимагає особистого візиту до торгової точки.

За даними торгових мереж, послугою трейд-ін користуються лічені відсотки клієнтів. В мережі «АЛЛО» назвали цифру 2-2,5% покупців, які купують смартфони, ноутбуки, планшети. Однак в компанії прогнозується в 2021 році збільшення популярності цієї послуги до 4%.

Власне, зростання послуг трейд-ін та популярності вживаних смартфонів в 2021 році буде характерне для всього ринку. До цього підштовхує зниження купівельної спроможності українців. Користувачі будуть активніше продавати свої телефони.

Особливості українського трейд-ін

Найчастіше послугою здачі старого телефону для оплати частини вартості нового користуються ті, хто купує гаджет середнього цінового діапазону. Схоже, це загальноукраїнське явище, оскільки таку інформацію повідомили представники кількох торгових мереж.

У магазинах Vodafone найчастіше клієнти здають смартфони Samsung, щоб обміняти їх на новішу модель цього ж виробника. Старі Xiaomi віддають в трейд-ін, щоб доплатити за новий Xiaomi чи Samsung.

На здані в трейд-ін телефони чекає різна доля, залежно від їхнього стану та попиту на них на вторинному ринку. Переважно апарати утилізуються або стають донорами запчастин для інших пристроїв, проте деякі знову надходять в продаж, повідомили нам у Vodafone та «АЛЛО».

Здані в трейд-ін апарати торгові мережі продають компаніям, що спеціалізуються на вживаних гаджетах. Саме вони вирішують остаточну долю мобільника.

Як отримати максимальний трейд-ін

Умови програм трейд-ін відрізняються у торгових мережах. Хоча є і спільні ристи, наприклад, в магазинах Vodafone та «АЛЛО» можна оплатити таким чином до 100% чека на новий гаджет.

Торгові мережі мають певні алгоритми оцінки вартості зданого в трейд-ін гаджета, проте варто пам’ятати, що фінальний вердикт виносить експерт магазину, який консультує клієнта. Тому в одному магазині можуть назвати ціну нижчу, ніж в іншому. Щоб отримати максимальну компенсацію за старий гаджет варто походити по торговим точкам.

Також варто пропонувати свій девайс не лише в магазинах однієї мережі, а зазирнути в інші. Адже алгоритми оцінки у кожної мережі свої.

У магазинах Vodafone дорожче оцінять бюджетний, але новіший Samsung A30 2019 року, ніж флагманський Samsung S7 2016 року (за умови, що обидва в ідеальному стані та повній комплектації). За А30 2019 дадуть на 100-200 гривень більше. А ось в магазинах «АЛЛО» багаторічний флагман одного бренду може бути оцінений вище, ніж свіжий бюджетний апарат іншого виробника. Така ситуація можлива навіть в лінійці одного бренду.

Коли трейд-ін цікавий

У трейд-ін є кілька беззаперечних переваг, але грошова компенсація за пристрій – не одна з них. Ця послуга відчутно спрощує утилізацію старих девайсів, знижує ризик обману, а найголовніше – скорочує часові витрати на те, щоб позбутися старого пристрою.

Проте якщо потрібно виручити максимальні гроші за старий гаджет – його варто продавати на вторинному ринку. Наприклад, Apple iPhone 4S 16 ГБ без видимих пошкоджень в трейд-ін оцінять близько 550 грн. Подряпини та інші видимі незначні пошкодження знижують вартість оцінки до 440 грн. На дошках оголошень цю ж модель продають за 850-1200 грн.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися