Середа, 17 Липня, 2024

Проблеми? 9 команд для CMD.exe, які має знати кожен користувач Windows

Додаток CMD.exe (командний рядок) відноситься до архаїчного текстового ПК-інтерфейсу. Багато хто вважає його застарілим, проте за функціональністю командний рядок не поступається графічним інструментам. До того ж не дарма Microsoft вирішила оновити CMD для Windows. Нижче подано список найкорисніших команд, які стануть у пригоді у складних ситуаціях.

Cipher

Якщо ви видалили файл з жорсткого диска, то насправді він не зникає (сюрприз). Система просто позначає файл як недоступний, а його простір визначається як вільний. Цей файл буде існувати до того часу, поки на дисковий простір не буде записано нову інформацію. Так ось, команда cipher повністю знищує файл, записуючи в нього випадкові дані. Наприклад, щоб видалити диск С, потрібно ввести «cipher/w:c».

Driverquery

З проблемою відсутності драйверів стикався кожен, хто намагався перевстановити Windows. Від них залежить функціонал ПК і доступ до деяких файлів і заліза. Команда «driverquery» виводить на екран повний список драйверів, а «driverquery -v» ще й покаже каталог, в якому вони інстальовані.

fc

Команда «fc» використовується для порівняння різних текстів і визначення відмінностей між ними. Це зручно для швидкого пошуку внесених змін у нову версію файлу, тому «fc» часто використовують програмісти і письменники.

Якщо вписати після команди «/b», то порівнюватися буде тільки двійковий код, якщо «/c» – не буде враховуватися регістр, а «/l» порівнює тільки текст ASCII. Щоб порівняти два текстові файли Word, вводимо fc/l (місце розташування 1 файлу)/(місце розташування 2 файлу).

Ipconfig

Дуже проста команда, яка відображає актуальну IP-адресу комп’ютера. Якщо використовується маршрутизатор (а швидше за все, він у вас є), то команда відображає адресу локальної мережі. Якщо послідовно ввести «Ipconfig/release» і ipconfig/renew», то ПК запросить нову IP-адресу, що необхідно для усунення помилки при її відсутності. «Ipconfig/flushdns» оновить DNS-адресу. Це корисно при усуненні неполадок підключення до мережі.

Powercfg

Powercfg дозволяє відстежувати споживання енергії комп’ютером. «Powercfg hibernate on» і «powercfg hibernate off» активують і, відповідно, відключать сплячий режим, а «powercfg/a» виведе доступні для ПК режими енергозбереження. Корисною також може виявитися «powercfg/energy», яка збереже детальний звіт про фактичне споживання в зазначеному користувачем каталозі. У звіті можна побачити збої в роботі, які викликають надмірне енергоспоживання.

Shutdown

Взагалі shutdown використовується для вимкнення комп’ютера, і вона не дуже потрібна, враховуючи, що під руками завжди «залізна» системна кнопка вимкнення. Однак її підвид – «shutdown/r/o» – дозволить перезавантажити систему і відкрити розширене меню запуску з доступом до безпечного режиму та інструментів відновлення. Корисно, якщо потрібно вичистити з комп’ютера шкідливе ПЗ.

Systeminfo

Детальна інформація про «залізо» і «софт» вашого ПК. З її допомогою можна перевірити версію Windows або BIOS, обсяг ОЗП, жорсткого диска, потужність процесора, апдейти, налаштування різних модулів і ще цілий перелік корисних речей.

sfc

Це стандартний інструмент для сканування і відновлення системних файлів Windows. Запустіть рядок від імені адміністратора, введіть «sfc/scannow», і система почне сканування жорсткого диска. Якщо будуть виявлені пошкоджені або відсутні файли, Windows замінить їх кешованими копіями, які, власне, для цього і потрібні.

Увага: на старих ПК сканування може зайняти більше часу, не варто хвилюватись.

Taskkill

Як правило, Taskkill використовується після Tasklist. Tasklist виводить на екран всі виконувані процеси, їхні назви та ідентифікатори (4-5-значні числа), а за допомогою Taskkill процес можна зупинити. Щоб зняти процес через ідентифікатор, набираємо «taskkill -pid» і номер ідентифікатора, через назву – «taskkill -im» і назву.

Звичайно, це можна зробити і через Диспетчер завдань, але Taskkill потрібен для тих випадків, коли програма не відповідає або прихована в стандартному диспетчері (приховують, як правило, шкідливе ПЗ і деякі системні процеси).

Тетяна Деденчук
Тетяна Деденчук
Тетяна навчається в університеті та працює журналістом. Вона пише шикарні огляди android-іграшок, знається на темі blockchain та любить подорожувати.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися