Війна в Україні: фальшиві відео TikTok збирають мільйони переглядів

Щоб знайти сумнівний контент довго шукати не доведеться. Згідно з розслідуванням сайту NewsGuard, який відстежує дезінформацію в інтернеті, новим користувачам можуть почати рекомендувати неправдивий контент про Україну протягом 40 хвилин після приєднання до соцмережі.

TikTok став однією з провідних платформ для надпопулярних фальшивих відео про війну в Україні. Перегляди таких фейкових роилків досягають мільйонів. Однак для багатьох TikTok виступає джерелом інформації про конфлікт, і популярність фейкових відео заважає дізнаватися їм правду.

Щоб знайти сумнівний контент довго шукати не доведеться. Згідно з розслідуванням сайту NewsGuard, який відстежує дезінформацію в інтернеті, новим користувачам можуть почати рекомендувати неправдивий контент про Україну протягом 40 хвилин після приєднання до соцмережі.

У той час як такі платформи, як Facebook, Instagram і Twitter, позначають неправдиві або оманливі вірусні відео про війну, TikTok, схоже, грає в наздоганяння. Компанія наполягає, що активізувала свої зусилля по боротьбі з дезінформацією.

Ось деякі з найпоширеніших категорій оманливого вмісту, які BBC виявила на платформі.

Фальшиві прямі трансляції

З перших днів війни фейкові прямі трансляції збирали одні з найбільших переглядів у TikTok.

Рецепт простий: користувач знаходить драматичне відео старого конфлікту чи військових навчань, дублює звук величезного вибуху чи інтенсивної перестрілки, починає пряму трансляцію і, як тільки підключається значна аудиторія, просить пожертвувати на свій канал.

До середини березня один такий обліковий запис зібрав майже 30 мільйонів переглядів. Усі прямі трансляції цього облікового запису, окрім трьох, були короткими фрагментами YouTube-відео стосовно українських військових навчань приблизно 2017 року.

У якийсь момент фейкова звукова доріжка пострілів стала настільки популярною, що з’явилася в понад 13 000 відео.

«Схоже, що багато зациклених страшних прямих трансляцій, ймовірно, були створені з надією заробити гроші через систему подарунків TikTok, – каже дослідниця Еббі Річардс, – Контент має поєднуватися з усією іншою наявною інформацією на цю тему».

Більшість фейкових прямих трансляцій можна легко знайти під популярними хештегами, такими як #Ukraine або #UkraineWar.

Відео ігри

Драматичні кадри військових відеоігор або комп’ютерна графіка (CGI) регулярно використовувалися як заміна реальним військовим відео.

Сцени з таких відеоігор, як Arma 3 і Call of Duty, заполонили TikTok. Особливою популярністю виявилися фальшиві повітряні бої, включаючи кадри, на яких видно, як збивають винищувачі.

Деякі акаунти намагаються зробити відео більш реалістичним і використовують кадри з військових фільмів, серіалів або реальних ігор.

На одному відео, яке переглянули 24 мільйони разів, видно, як чоловік кидає вибухівку на танк. Фрагмент належить завантаженому у січні відео матчу з Airsoft – командної офлайнової гри, схожої на пейнтбол.

Інша фейкова пряма трансляція, яку переглянули 2.3 мільйони користувачів, складається з CGI-матеріалів ракетних ударів і циркулює в інтернеті з минулого року.

Річардс каже, що вона бачила випадки, коли користувачі попереджали в розділі коментарів до таких відео, що вони взяті з відеоігор або вигадані. Але люди, які стоять за обліковими записами, можуть відключити коментарі – і попередження зникнуть.

Старі відео

Відео старих конфліктів зазвичай використовуються, коли починається новий. BBC бачила, що відео з воєн у Лівії, Сирії та Чечні використовуються так, ніби вони показують поточний конфлікт.

Одне відео, яке нібито демонструє інтенсивні бої між російськими та українськими силами біля житлового будинку, зібрало 7,7 мільйона переглядів.

Але насправді кадри були записані в 2014 році в столиці Чечні Грозному під час атаки збройного джихадистського угруповання. Фейкові останні новини та прямі субтитри наклали на оригінальні кадри, щоб приховати справжнє джерело відео.

Деякі опублікували відео з конфлікту між Росією та Україною 2014 року, які легко можна було прийняти за війну 2022 року, або кадри військових навчань чи парадів у будь-якій країні.

Відео колони українських танків у центрі Києва було представлено так, ніби вони їдуть на захист столиці від російського наступу. Ролик отримав дев’ять мільйонів переглядів. Але це відео насправді було знято під час військового параду до Дня незалежності кілька років тому.

А відео танка з українським прапором, що мчить по житловій вулиці, яке переглянули чотири мільйони разів, відноситься до російсько-українського конфлікту 2014 року.

Річардс каже, що TikTok міг би вирішити проблему вірусних старих відео, вживаючи простих заходів, наприклад, зробивши дату публікації відео більш чіткою.

Обмежена прозорість

Подібно до Мета (нове ім’я Facebook) та Instagram, TikTok співпрацює з незалежними перевірками фактів, хоча й у меншому масштабі. Але хоча Facebook та Instagram позначають на своїх платформах неправдивий і оманливий контент про Україну, такі ярлики в TikTok зустрічаються рідко.

На відміну від деяких своїх конкурентів, TikTok не надає інструментів прозорості чи аналітики науковцям, дослідникам і журналістам, чого, експерти з дезінформації вимагали протягом деякого часу.

Для незалежних перевіряючих фактів це означає трудомісткий процес регулярного дослідження величезного обсягу контенту вручну.

Інша проблема, за словами пані Річардс, полягає у відсутності спільноти користувачів TikTok, які бажають розвінчувати брехню на платформі.

«Коли TikTok не вдається забезпечити точність інформації, яка отримує мільйони переглядів на своїй платформі, цей тягар лягає на сторонніх дослідників і повсякденних користувачів TikTok», – каже вона.

Прес-секретар TikTok сказав BBC: «Ми продовжуємо реагувати на руйнівну війну в Україні збільшеними ресурсами безпеки, щоб виявляти нові загрози та видаляти шкідливу дезінформацію.

За матеріалами: BBC

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я