Середа, 24 Липня, 2024

«Розумні» електролічильники можуть «брехати» в 6 разів

Використання «інтелектуальних» пристроїв обліку електрики дозволяє зручно стежити за її споживанням. Але нідерландські вчені виявили, що не всі моделі «розумних» лічильників правильно надають показання. Деякі з них можуть завищувати інформацію в шість разів.

Неправильну роботу «розумних» лічильників виявили дослідники Амстердамського університету прикладних наук і Університету Твенте. Фахівці спостерігали за роботою декількох моделей електролічильників – як «розумних», так і звичайних, – які випускалися з 2004 по 2014 роки. Аналіз роботи лічильників вчені вирішили після того, як дізналися про численні скарги на місцевих форумах з приводу великих рахунків за електрику.

Споживачами були звичні девайси: побутова техніка, лампи розжарювання, LED-світильники, нагрівачі. Показники лічильників порівнювалися з контрольним приладом.

Експеримент тривав шість місяців. Дослідники спочатку симулювали споживання енергії звичайним домогосподарством. Результат виявився незвичайним: деякі моделі занижували показання на 32%, а деякі – завищували на 528%. Загалом з дев’яти моделей найбільш поширених у Нідерландах «розумних» лічильників п’ять значно завищували показники, а два – занижували.

Усі пристрої, які мали високу похибку вимірювання, були створені на основі «поясу Роговського». Так називають специфічний вимірювальний трансформатор. Пристрої, які занижують показники, виконані на базі ефекту Холла.

Нідерландські вчені вважають, що проблемою може бути як конструкція деяких розумних електролічильників, так і побутові пристрої з енергозберігаючими функціями. Техніка такого роду, кажуть дослідники, генерує перешкоди в електромережі, що заважає лічильникам нормально вимірювати споживання енергії.

У США проблема з розумними лічильниками теж відома. У 2011 році до суду подала позов сім’я, яка звернула увагу на великі рахунки за електрику, які надходили їм протягом декількох місяців. Як виявилося, ці рахунки завищені мінімум на $500 на місяць. Суддя прийняв позов і визнав правоту позивачів, постановивши виплатити їм $1400. Проблема була саме в «розумному» лічильнику. Але крім виплати суд не вжив інших заходів.

У різних країнах активісти зараз борються за скасування інсталяції «розумних» лічильників і заміну вже встановлених на звичайні дискові пристрої. Такі гаджети не зможуть віддалено ламати зловмисники, вони не можуть самостійно міняти показники тощо.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися