Телеком-інженери – ризикують життям, щоб українські міста були онлайн під час війни

Оскільки їхні фахівці ризикують своїм життям, щоб Україна залишалася в мережі, конкурентні телекомунікаційні компанії об’єднуються, щоб допомогти залишатися на зв’язку

Телекомунікаційні компанії України та їх співробітників називають героями війни з Росією. Інтернет-техніки працюють на розбомблених вулицях Харкова, в руїнах Маріуполя, в бомбосховищах і підвалах. Незважаючи на знищену місцевість та інтернет-дроти, почорнілі дата-центри, комендантську годину, відсутність світла та небезпеку смерті, монтувальники виходять і знову вмикають інтернет, щоб українці могли залишатися на зв’язку один з одним. Багато хто називає їх невидимими героями.

Оскільки їхні фахівці ризикують своїм життям, щоб Україна залишалася в мережі, конкурентні телекомунікаційні компанії об’єднуються, щоб допомогти залишатися на зв’язку. Яскравий приклад – запущений нещодавно національний роумінг мобільних операторів. Користувачі можуть підключитися до будь-якого мобільного оператора та мати зв’язок.

Інженери телекомунікаційних компаній також допомагають правоохоронним органам шукати зловмисників, які допомагають росіянам країні залишатися на зв’язку в Україні.

Спецслужби 15 березня повідомили про затримання людини, яка надавала окупантам мобільний зв’язок в Україні. Влада в Telegram повідомила, що хакер здійснив до 1000 дзвінків за день, багато з яких від російського керівництва в Москві.

Кібератаки на телеком-провайдерів

Хоча бомби досить ефективні для знищення зв’язку, вороги України також залучили хакерів, щоб спробувати викмнути українцям інтернет-доступ.

Минулого тижня з’ясувалося, що системи в Triolan скинули до заводських налаштувань. Це сталося під час другого удару на його мережу, а перший стався 24 лютого в день початку війни. Обидві атаки в кінцевому підсумку спричинили відключення, які тривають до сьогодні

За даними NetBlocks, які відстежують перебої в інтернеті в Україні, на початку цього місяця проблеми сталися у невеликого провайдера Vinasterisk. Також компанія Viasat, яка надає супутниковий інтернет у країні, зазнала кібератаки, яка знищила деякі з його послуг.

Попри атаки хакерів та бомб жодна інша телекомунікаційна компанія не повідомила про серйозне погіршення послуг. Разом компанії відбили атаки, так само як вони швидко оговталися від фізичного знищення своєї інфраструктури.

«Існують постійні атаки на провайдерів телекомунікацій, причому деякі, за нашими оцінками, потенційно надходять від досвідчених акторів», — сказав Метт Олні, директор із розвідки загроз у відділі кібербезпеки Cisco Talos.

Команда Олні протягом останніх восьми років після анексії Криму допомагала організаціям в Україні з кіберзахисту. Він додав, що хоча важко надати повну інформацію за темпами операцій, є елементи деяких з цих атак, які викликають стурбованість: рівень скритності, продемонстроване розуміння внутрішніх систем і архітектури.

Ні державні органи України, ні цільові інтернет-провайдери не приписують кібератаки військовим чи спецслужбам. Це через хаотичність конфлікту.

«Безсумнівно, наш супротивник намагався перевіряти всіх інтернет-провайдерів», – сказав Віктор Жора, заступник голови Держспецзв’язку та захисту інформації. Проте серйозного порушення роботи йому не вдалося досягти, додав Жора.

Виступаючи пізніше під час прес-конференції, Жора сказав: «Ця війна, мабуть, є першим випадком в історії, коли важливість комунікацій, їх утримання в режимі онлайн настільки велике. Це, мабуть, пояснює, чому Україна продовжує успішно протистояти цій агресії».

Так само, як країна залишається пильною перед обличчям авіаударів та обстрілів, Україні доведеться пильнувати в кіберсфері. Виникло колективне здивування від того, що Росія демонструє стриманий підхід до кібер-сторони війни. Але атаки наростають. Згідно з даними компанії з кібербезпеки Check Point, середня кількість тижневих атак на одну організацію в Україні в усіх галузях зросла на 20% з початку конфлікту.

І цифрова війна може бути глобальною. Спроби злому урядових організацій у всьому світі зросли на 21%.

За матеріалами: Forbes

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я