Середа, 6 Грудня, 2023

Українці очищають онлайн-карти, щоб приховати інформацію від російської армії

Онлайн-карти OpenStreetMap широко використовуються найбільшими світовими технологічними компаніями. Під час україно-російської війни онлайн-карти також виявилися інформаторами ворога. Мапи розкривають потенційно чутливі розвідувальні дані військового часу. Тому українці очищають онлайн-карти, щоб приховати інформацію.

Андрій вперше увійшов у світ картографування у 2009 році. Він купив у свого друга GPS-пристрій і почав намагатися виправити помилково позначені території навколо свого рідного міста Дніпро. Згодом він натрапив на OpenStreetMap (OSM) – широкомасштабну картографічну платформу, яка лежить в основі продуктів і послуг таких компаній, як Amazon, Apple і Grab, і покладається на волонтерську роботу картографів з усього світу.

Коли Росія розпочала повномасштабне військове вторгнення в Україну в лютому, Андрій переключився з додавання інформації в OSM на те, щоб якомога більше інформації залишалося поза картою. Заповнення онлайн-карти України, сказав Андрій, «допомагає ворогу».

Андрій є одним із понад 100 картографів OSM з України, які минулого тижня звернулися з проханням до інших учасників: жодних змін до української карти під час конфлікту. Відомо, що технології з відкритим кодом, такі як Вікіпедія та OSM, вразливі до маніпуляцій, особливо щодо політично чутливих тем і суперечливих територій.

Картографи OSM повідомили, що учасники можуть додати потенційно компрометуючу інформацію, як-от дороги, блокади та інші види інфраструктури. Також 27 березня український уряд ухвалив новий закон, який забороняє розповсюдження інформації про розташування або пересування збройних сил країни.

Українські члени OSM заявили, що вживуть заходів для внесення змін (видалення, зміни, повернення до попереднього стану тощо) будь-яких виявлених випадків нанесення карт, пов’язаних із військовими або критично важливими об’єктами соціальної інфраструктури, а також зв’яжуться з Робочою групою з даних та іншими Робочими групами OSM Foundation для блокування користувачів, які систематично вносять подібні зміни (більше однієї).

Дехто в українській картографічній спільноті побоюється, що може бути надто пізно. Алекс Рябцев, київський дописувач OSM з 2015 року і один з лідерів української спільноти контрибуторів, каже, що інші дописувачі вважають, що після оновлення деяких військових об’єктів на OSM на них незабаром здійснили російські авіаудари.

«Ми не можемо довести це на 100%, – сказав Рябцев. – Але ми твердо віримо, що це не випадковість».

Цих випадків було достатньо, щоб переконати українських картографів у тому, що найбезпечніше не допускати жодних змін. «Такі проекти, як Bellingcat, це закриті системи, – сказав Андрій про інші картографічні проекти, які відстежують конфлікт в Україні. – Але ми не знаємо, хто додає на карту».

Понад 100 українських учасників OpenStreetMap попросили призупинити нові редагування під час конфлікту.

Тайлер Редфорд, виконавчий директор Humanitarian OpenStreetMap (HOT), яка співпрацює з розробниками та гуманітарними організаціями по всьому світу, каже, що українські дані завантажили понад 300 разів з початку конфлікту. Але неможливо дізнатися, хто завантажує. «Це використовується, і ми хочемо, щоб його використовували гуманітарні організації», – сказав він.

«Один із трюків, які ви робите, — це спробувати поставити себе на місце людини, яка завдає шкоди, — сказав Іван Гейтон, старший радник з гуманітарних питань HOT. – Якщо ваша робота полягає в тому, щоб вести артилерійську кампанію, під час якої ви намагаєтеся знищити й деморалізувати населення, який кращий подарунок можна зробити вам, ніж щоденні відгуки про те, як проходить ваша кампанія?»

Але рішення припинити оновлення карти України також відкрило низку нових питань для Фонду OSM та спільноти в ширшому плані щодо використання карт для конфліктів та гуманітарної допомоги. Кілька людей із спільноти OSM зазначили, що подібні проблеми картографування не виникали під час конфліктів у таких місцях, як Сирія, Афганістан чи Демократична Республіка Конго.

Часто ці місця не так добре нанесені на карту, як Україна, і користь від заповнення карти з гуманітарних міркувань перевищує потенційний ризик.

«У минулому були ситуації в таких місцях, як Демократична Республіка Конго та Південний Судан, де ми бачимо потенційну шкоду для вразливих спільнот, які ми відображаємо, – сказав Гейтон. – І у нас є вагомі, належним чином уважні підстави вважати, що [озброєні суб’єкти] вже мають інформацію про те, де їх цілі. Але люди, які намагаються надати медичну допомогу чи харчування людям, які голодують під час конфлікту, цього не роблять».

Гейтон і Редфорд зазначили, що міцна українська спільнота OSM примусила розмірковувати щодо питання про етичне відображення в активному конфлікті.

«Це не перший випадок, коли проблеми з картографуванням виникають під час конфліктів в OSM, але тепер ми маємо сильну місцеву громаду, – сказав Мікель Марон, член Ради Фонду OSM. – Тож це щось нове для OSMF, і ми прагнемо реагувати на членів нашої спільноти».

Рішення повідомляти та забороняти користувачам редагувати конфіденційні дані в Україні не було повсюдно сприйняте. 29 березня користувач на ім’я saigon2k2 написав на форумі спільноти OSM, сказавши, що його інший обліковий запис забанили на платформі, тому що він редагував деякі військові види використання землі в Україні, і запитав, чи це справедливо.

Гейтон сказав, що HOT виконуватиме запити українських картографів, хоча це може ускладнити отримання допомоги в певних районах.

«Я впевнений, що після активної фази війни ми зможемо нанести на карту все, що нам потрібно в Україні, – сказав Рябцев.

Тим часом, за словами Андрія, є одна річ, яку українські картографи можуть додати найближчими тижнями: масові могили.

За матеріалами: Restofworld

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися