Неділя, 14 Квітня, 2024

Ви помітили, що ноутбуків з 2К-екраном немає? Чому в цьому винні 4К-телевізори

Зайшовши на будь-який агрегатор магазинів, можна побачити, що ноутбуків з екранами роздільної здатності 2К (2560х1140, 2560х1600, 2880х1620, 2880х1800) вдосталь – більше 300 пристроїв. Однак якщо придивитися ретельніше, стає помітно, що це все моделі Apple Macbook, і є лише лічені варіанти від Lenovo та кількох інших вендорів.

Але чому 2К-ноутбуки непопулярні? Адже такі екрани дають більш чітку картинку, ніж Full HD, і потребують менш потужного і більш дешевого «заліза», ніж 4К-ноутбуки. Це робить екрани 2К майже ідеальним варіантом сьогодні. Виробники звинувачують у відсутності 2К-ноутбуків маркетинг 4K-телевізорів.

Том Батлер, директор відділу продуктового менеджменту Lenovo, каже, що висока популярність екранів Full HD (1920×1080) сьогодні пояснюється дешевизною. Також такі панелі надають пристойну щільність пікселів на невеликих діагоналях і не потребують великих обчислювальних потужностей для виведення зображення. Останнє дозволяє економніше витрачати заряд батареї. Велика поширеність FullHD зробила його нинішнім стандартом де-факто, і всі програми адаптовані до нього.

Однак прогрес не стоїть на місці, і виробники освоюють екрани вищої роздільної здатності. При цьому вони перестрибнули через одну сходинку і замість 2К випускають пристрої з екранами 4К (3840×2160).

Це тому, що реклама 4К-телевізорів привчила юзерів вважати, що 4К – це чудово, а все, що менше, – не варте уваги. «Телеіндустрія привчила споживачів шукати 4К», – каже Батлер.

Стефан Пеана, директор відділу дисплеїв Dell, каже, що дисплеї 2К у ноутбуках були популярними до масового приходу 4К-телевізорів.

У телевізорі 4К є чудовим рішенням – девайси мають велику діагональ, і щоб їхні пікселі залишалися крихітними, потрібна висока роздільна здатність. Контент телевізора найчастіше фільми, фото, телепередачі, які не мають чітких вікон та кнопок і який легко масштабувати. При цьому телевізор живиться від розетки, і його не переносять по кілька разів на день.

У ноутбуків використання зовсім інше – це мобільні пристрої з невеликою діагоналлю. Так, з роздільною здатністю 4К-пікселі на екрані ноутбука будуть ще меншими, ніж при 2К, не кажучи про Full HD. Однак для виведення картинки більшої роздільної здатності потрібно більше обчислень, що споживає додаткову енергію. Також програмісти розраховують інтерфейси програм для певного розміру написів і кнопок. Щоб на екрані 4К інформація не була надто крихітною можна збільшити масштабування, але це може спотворити інтерфейс програми.

Хоча панелі 2К коштують менше, ніж панелі 4К, для виробників різниця не така помітна, щоб жертвувати маркетингом 4К-екранів.

«Ви фактично входите в топовий клас панелей, і з невеликими зусиллями можна отримати 4К, що є знайомою для ринку роздільною здатністю», – розповідає Батлер.

Це замкнене коло додатково цементують творці контенту, які масово виготовляють відео або в 1080p, або в 4K.

«Хоча попит на 2К-екрани відносно низький, є нішева група споживачів із сильним інтересом до 2К-ноутбуків завдяки кращій автономності та меншій вартості проти 4К-ноутбуків», – каже Пеана.

Зміни на горизонті

Хоча сьогодні доводиться вибирати або високу автономність за рахунок зниження якості зображення (Full HD), або високу якість картинки за рахунок автономності (4К), ситуація найближчими роками може змінитися. Батлер вважає, що 2К може поширитися одночасно з відходом ноутбуків від телевізійного формату 16:9 на менш видовжені екрани 16:10 (воно ж 3:2, 1,5:1).

Менш видовжені екрани були популярними в ноутбуках та комп’ютерах понад десятиліття тому. Вони надають більше площі і є зручнішими при роботі з документами, в іграх тощо.

Горизонтально видовжені екрани рекламувалися з єдиною перевагою – відсутністю чорних полів при перегляді відео. Однак часто ці поля присутні, бо формат відео може не збігатися з форматом екрана. Наприклад, кіно часто знімають у форматі 1,85:1 чи 2,39:1. Екран 16:9 має формат 1,77:1.

Програми, сайти тощо на видовжених екранах також залишають багато порожнього місця зліва та справа. А робоче поле за висотою відчувається до незручного невеликим. Візуально вікно Word у роздільній здатності 1024х768 (4:3) відчувається краще, ніж у горизонтально видовженому форматі 1366х768 (16:9):

Microsoft уже кілька років випускає ноутбук Surface з екраном формату 3:2 і користувачі хвалять його за зручність у роботі. Роздільна здатність 12,3-дюймового дисплея Surface Pro 7 складає 2736×1824, 13,5-дюймовий Surface Book 3 має 3000×2000.

Але масовий перехід на нові екрани не буде простим, каже Батлер. Користувачі будуть пам’ятати, що їм рекламували 4K, і напис 2К виглядатиме непривабливо. Одним із виходів Батлер бачить створення виробниками брендових назв, як, наприклад, Apple привчила користувачів до дисплеїв Retina Display, не вказуючи безпосередню роздільну здатність.

Масовий відхід від 4К у бік меншої роздільної здатності варто очікувати протягом наступних років.

За матеріалами: PC World

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися