П’ятниця, 8 Грудня, 2023

Світ 18:9: чому діагональ екрана скоро стане поганим мірилом ширини смартфона

Улюблений параметр користувачів та маркетологів – кількість дюймів екрана – скоро може стати не таким очевидним. Адже збільшувати діагональ екрана при звичних сьогодні пропорціях сторін дисплея неможливо, що доводять різноманітні флагмани, які зупинилися на позначці 5,7-6 дюймів. Виробники ще не придумали, як збільшити руки користувачів, щоб в них вільно вміщувалися девайси більшого розміру. Але вони знайшли спосіб збільшити діагональ, щоб гаджети все ще вміщувалися в одну руку.

Спочатку екрани мали співвідношення сторін, яке дає найбільшу площу для контенту. Це майже забутий сьогодні формфактор 4:3 (він же 12:9), який зберігся лише в деяких професійних моделях, наприклад, планшетах Microsoft Surface Pro 4 та Apple iPad Pro. Такий формат екрана забезпечує велику площу, завдяки чому на ньому зручно працювати з документами та іншими завданнями.

 

Із часом під мотивом «фільми треба дивитися без смужок» комп’ютерна індустрія почала опановувати новий формат екранів 16:9. Під час роботи на такому може іноді скластися враження, що на документи дивишся, наче крізь шпарину. На таких вузьких екранах сайтам доводиться залишати зліва і справа пусті поля, щоб було зручно читати контент. Та й смужки у фільмах залишилися, адже кіно знімають у 16:10, 21:9, 17:9 та інших «широких» форматах.

Утім, стандарт 16:9 мав одну суттєву перевагу над 4:3 – значно більшу діагональ при меншій площі дисплея. Наприклад, поширений дисплей формату 16:9 з діагоналлю 32 дюйми має зону перегляду у 438 квадратних дюймів. Таку ж саму площу перегляду має 30-дюймовий монітор формату 4:3. А ось 32-дюймовий екран формату 4:3 матиме зону огляду в 491 квадратний дюйм.

Перехід в епоху 18:9

Цього року вийшов флагманський смартфон LG G6, який відразу привернув увагу експертів своїм екраном. При діагоналі у 5,7 дюймів він мав формат дисплея 18:9. Експерти вважають, що подібні дисплеї будуть головною тенденцією цього року. Samsung, наприклад, оголосив про використання ще вужчого дисплея формату 18.5:9 у своєму Galaxy S8. Apple також може переключитися на подібні екрани в майбутніх iPhone, які повинні отримати діагональ у 5,8 дюйма.

На фотографії нижче два телефони – HTC U Ultra та LG G6. В обох однакова діагональ у 5,7 дюйма. Але подивіться, наскільки візуально екран HTC виглядає більшим, бо використовує не такий вузький екран. Це підверджують виміри: площа дисплея LG G6 з вузьким дисплеєм 18:9 становить 86,5 см, а HTC U Ultra з ширшим 16:9 має 90,2 см.

З поширенням панелей 18:9 стає зрозуміло, що прямо порівнювати їх з девайсами формату 16:9 вже не можна. При однаковій діагоналі екрана ці гаджети матимуть суттєво різні габарити.

Не варто очікувати, що екран в Galaxy S8 з діагоналлю 5,8 дюймів буде аналогічний за площею екрану в Note 5 або S6 Edge. Екран буде довшим, на ньому буде більше рядків в електронній пошті і веб-контенті, але площа екрана буде іншою. Аналогічна ситуація буде з Galaxy S8 Plus, чиї фізичні розміри практично повторюють Note 7.

З діагоналями екранів можна ще більше заплутатися, якщо згадати, що у LG G6 стандартні клавіші Android відображаються на екрані. І вони «від’їдають» додатковий простір від діагоналі в 5,7 дюйма. Тоді як HTC Ultra U має окремі сенсорні клавіші під екраном. І якщо не вимірювати зайняту клавішами частину екрана, то площа екрану LG G6 зменшиться до 80,5 см.

Головний висновок щодо діагоналі

Маркетологи згадали ту ж ідею, що при переході з 4:3 до 16:9 – вони запевняють користувачів, що «широкий» формат надає більше екранного місця. Але не вірте цьому: LG G6 і інші з дисплеями 18:9 надають менше корисного місця, ніж iPhone 7 Plus. При цьому площа екрана в смартфона від LG злегка більше – 86,5 см проти 84,5 см у iPhone з діагоналлю 5,5 дюймів.

При однаковій діагоналі дисплей 16:9 має більшу площу, ніж дисплей 18:9, завдяки своїй геометрії. Пряме порівняння цифр діагоналі у найкращому випадку введе вас в оману. Щоб точно визначити, скільки корисного місця має гаджет, доведеться шукати показник площі його активної поверхні. Але виробники сьогодні рідко вказують цю цифру.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися