Понеділок, 15 Липня, 2024

Висадити 1 трлн дерев. Чудово? Не зовсім

Сьогодні всі саджають дерева, щоб врятувати екологію. Від світових зірок та мільярдерів до українських активістів, які готуються посадити 1 млн дерев навесні. Учасники Світового економічного форуму, який відбувся нещодавно, також вирішили приєднатися до ініціативи і зобов’язалися висадити 1 трильйон дерев. Але це може виявитися не так корисно, як очікується.

Науковець Форест Флейшман з Університету Міннесоти каже, що висадження трильйона дерев для зменшення концентрації парникових газів є спірним питанням. Замість того, щоб витрачати гроші на висадження дерев, краще докладати зусиль для захисту вже наявних насаджень. Це матиме більший екологічний ефект.

Масово саджати дерева почали у 2019 році після публікації дослідження в журналі Science. Автори робили висновок, що трильйон висаджених дерев здатний захопити понад третину всіх парникових газів, які людство випустило з початку індустріальної революції.

Група із 46 вчених, разом із Флейшманом, не погоджується з таким висновком. Висаджування дерев в тих місцях, де вони раніше не росли, може нашкодити екосистемам, посилити пожежі та загострити глобальне потепління. Наприклад, висадження дерев в саванах зашкодить місцевим видам. Насадження в сніжних місцинах змусять сніг, який відбиває сонячне світло і тепло, розтанути, а чорна земля краще вбирає тепло. Головний автор критичної статті Джозеф Велдман також каже, що обсяги вуглецю, які може поглинути 1 трильйон дерев, завищені в п’ять разів.

Науковці кажуть, що спеціально саджати дерева в будь-яких місцях не варто. Це може виявитися одним із способів відволікання уваги та зусиль від реальних проблем, наприклад, зниження викидів від спалювання викопного палива, захисту прав людей, на які залежать від лісів та знищення лісів. Ліси самі здатні загоїти власні рани та відновитися, потрібно лише не заважати їм. Наприклад, дослідження показало, що найкращий спосіб врятувати дощові ліси Амазонії – це віддати їх у руки місцевого населення.

Прихильники та організатори висадження трильйона дерев кажуть, що їхні критики мають необґрунтовану думку, яка не підтримана фактами. А завдяки підтримці впливових та багатих людей світу такий проект, який би інакше провалився ще на старті, має шанс на успіх.

За матеріалами: The Verge

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися