Як 5000-річний досвід месопотамців може навчити жителів ХХІ століття: про ChatGPT і вплив нових технологій

З часів наших найдавніших цивілізацій люди борються з тим, як винаходити, використовувати та адаптуватись до технологій. У месопотамській епічній літературі нові технології допомагають героїчним особам вийти за межі прийнятих обмежень і розвинути нові навички. Але технології та отримані знання не завжди розподілені рівномірно.

Цього року стався технологічний прорив, який може мати революційні наслідки для всього людства. Компанія OpenAI зробила публічно доступним чат-бота ChatGPT, який відповідає на питання так, наче він їх розуміє. Масова доступність ChatGPT може призвести до писемної революції, яка схожа на писемну революцію в Месопотамії кілька тисяч років тому. Ось чому жителі ХХІ століття можуть повчитися в людей, які жили близько 5000 років тому.

ChatGPT загрожує змінити писемність і роботу, пов’язану з письменництвом у ХХІ столітті. Лише через два місяці після запуску в листопаді 2022 року ChatGPT від OpenAI вже охопив понад 100 мільйонів людей. Це зробило його додатком із найшвидшим зростанням в історії.

Мешканці Месопотамії, які жили близько 5000 років тому у географічній зоні з центром у сучасному Іраку, пройшли через такі революційні зміни писемності. Саме їхній цивілізації приписують винайдення писемності – перші знахідки датуються періодом 3400-3100 років до нашої ери.

ChatGPT – велика мовна модель (LLM), яку іноді називають «автозаповнення на стероїдах», – привернула увагу своєю здатністю створювати людські відповіді на запити. Його відповіді мають достатній рівень кваліфікації, щоб успішно скласти іспити з університетського права та бізнесу, а також його використовували в колумбійському суді, щоб допомогти прийняти судове рішення. Стаття “Що робить ChatGPT і чому він працює?” допоможе зазирнути “під капот” та побачити, як працює “магія” цього чат-бота.

Стародавня Месопотамія була батьківщиною багатьох ранніх тенічних розробок цивілізації. Ті люди були світовими лідерами в адаптації до технологічних і культурних змін.

Жителі Месопотамії винайшли колесо та сільське господарство, а також стали піонерами в математиці, урбанізації та транспорті. Ці прориви відображені в клинописі – одній із найдавніших відомих форм письма.

Історія клинопису складна, але, здається, спочатку він розвивався для запису економічних даних, таких як борги. Проте з часом жителі Месопотамії розширили використання знаків, вписаних у глиняні таблички, для запису різноманітної інформації. Нові способи використання охоплювали все: від дипломатичного листування до текстів прикмет і до деяких із найдавніших у світі літературних шедеврів.

Герої з розумінням технології

У найдавнішому у світі письмовому епосі «Гільгамеш» показано, як герой винаходить і використовує такі технології, як гирі та вітрила для пірнання, щоб продовжити свою подорож до краю світу і за його межі.

Як зазначив ассиріолог Ендрю Джордж, юний герой розробляє нові технології, щоб вони допомогли йому в пошуках слави та безсмертя. Ці досягнення дозволяють йому займатися раніше невідомими видами діяльності, такими як вітрильний спорт і глибоководне занурення.

Ще одному королівському герою з Месопотамії, Лугальбанді (іноді відомому своєю супершвидкістю), також приписують технологічний прогрес. Лугальбанда вдосконалює техніку розпалювання вогню, використовуючи кремінь для розпалювання вугілля та випікання хліба.

Використання героями нових інструментів підкреслює їх винятковість.

Винаходи та двозначність

Месопотамські епоси не представляють культурний і технологічний прогрес як однозначно корисний.

У «Гільгамеші» переваги цивілізації та урбанізації, такі як прогрес у технології будівництва стін, поєднуються з їхніми втратами, такими як руйнування навколишнього середовища та відчуження від дикої природи.

Дійсно, епоси часто представляють нові технології, які використовуються на службі людських конфліктів – і непропорційно служать інтересам тих, хто має високий соціальний статус. У шумерському епосі «Енмеркар і володар Аратти» героїчний цар перемагає свого ворога, винайшовши та використовуючи найвищу технологію: здатність писати на глиняних табличках.

Вважається, що цей винахід також згадується в «Епосі про Саргона», де Саргон ухиляється від спроби вбивства завдяки своїм епічним навичкам читання. У тексті зазначається, що хоча на тому етапі було розроблено письмо на табличках, використання конвертів для приховування їхнього вмісту не відбулося.

У певному сенсі репрезентація нових технологій у клинописній літературі перегукується із сучасними занепокоєннями щодо штучного інтелекту: побоюваннями збільшення соціальної нерівності та його потенційним використанням у кібервійні.

Майбутнє історії

Вивчення минулого може поглибити наше розуміння того, як люди адаптувалися до сучасних технологій протягом тисячоліть. І навпаки, сучасні технології продовжують розширювати наше розуміння історії.

В останні роки штучний інтелект – найновіша форма письма – використовувався для розшифровки найдавнішої форми письма: клинопису. Проект Fragmentarium, наприклад, використовує складні алгоритми для визначення того, які фрагменти зруйнованих клинописних текстів мають бути разом. Ці алгоритми передбачають текст, який колись заповнював відсутні нині розділи.

Ймовірно, штучний інтелект продовжуватиме змінювати те, як історики аналізують минуле. Це вимагатиме нових міркувань щодо знайомих питань – наприклад, як точно представити минуле у світлі можливо упереджених свідчень і необхідності критично оцінювати джерела інформації.

У ширшій академічній сфері межі того, як можна використовувати штучний інтелект, ще чітко не пояснені. Наприклад, у січні провідна міжнародна конференція з штучного інтелекту заборонила використання інструментів штучного інтелекту для написання наукових робіт, хоча його використання для редагування статей було дозволено.

Розглядаючи обмеження технології

Навіть ті ранні технологічні адаптери, жителі Месопотамії, зіткнулися з проблемами, які технологія того часу не могла вирішити.

Вважається, що зміна клімату призвела до падіння Аккадської імперії, яку іноді називають першим у світі багатонаціональним політичним утворенням. І навіть хитрий Гільгамеш не зміг уникнути власної смертності.

З часів наших найдавніших цивілізацій люди борються з тим, як винаходити, використовувати та адаптуватись до технологій. У месопотамській епічній літературі нові технології допомагають героїчним особам вийти за межі прийнятих обмежень і розвинути нові навички. Але технології та отримані знання не завжди розподілені рівномірно.

Знання того, як ми адаптувалися до мінливих технологій у минулому, допомагає нам глибше зрозуміти стан людини — і може навіть допомогти нам підготуватися до майбутнього.

За матеріалами: The Next Web

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я