Як Google купив Android – історія з перших рук

коли дійшли до питання монетизації, Ларрі Пейдж їх обірвав. Він сказав: “Не хвилюйтеся про це. Я хочу, щоб ви створили найкращий телефон, а ми придумаємо решту пізніше”

Сьогодні Android є домінуючою операційною системою на смартфонах, але ще в січні 2005 року історія цієї ОС могла закінчитися не почавшись. Розробники Android були на грані банкрутства, у компанії не було робочого прототипу і на його розробку потрібні були гроші. Але одна презентація в середині 2005 року вирішила долю як Android, так і усього світу.

В січні 2005 року Android зробив суттєвий поворот від ОС для камер до відкритої платформи для смартфонів. У компанії була купа проблем і їй необхідно було подати себе інвесторам так, щоб ті видали грошей.

На той час Android існував у вигляді непрацездатного демо-продукту. Все, що він всів – відображати робочий стіл та ярлики кількох додатків. Самі програми при цьому здебільшого не працювали. Енді МакФадден, наприклад, приєднався до команди Android, щоб створити для демо-версії Android додаток календаря.

Мобільна можливість

Головну ставку команда Android робила на презентацію, яка мала вразити інвесторів потенційними можливостями Android, а також сумами грошей, які може принести ця ОС інвесторам.

Презентація була готова у березні 2005 року та містила 15 слайдів і цього виявилося достатньо, щоб привернути увагу інвесторів, включаючи представників Google.

Інвестори почали пильніше вивчати презентацію уже з другого її слайду. На ньому порівнювався ринок настільних ПК та телефонів. В 2004 році в світі було 178 млн нових ПК і 675 млн телефонів – майже у чотири рази більше. Тогочасні мобільники мали потужність як ПК 1988 року.

Представниця PalmSource Діана Хекборн, яка згодом перейшла до команди Android, побачила на цьому слайді відображення власних думок. Вона бачила, що мобільна індустрія була готова вибухнути завдяки зростанню апаратної потужності телефонів.

Презентація також показала проблему мобільного світу – зростаюча вартість розробки програмного забезпечення для смартфонів. Це на фоні здешевлення апаратних компонентів. В ціні мобільників софт починав займати дедалі більшу частку.

Відкрита можливість

Представники Android розповіли, що в мобільній індустрії є запит на відкриту мобільну платформу. І такою може стати Android, який буде відкритим та доступним безкоштовно для виробників. Компанії зможуть вільно використовувати цю ОС в своїх гаджетах без необхідності створювати щось самостійно.

Microsoft у той час надавала проприєтарну ОС, яку виробники могли ліцензувати для використання. Symbian переважно використовувалася Nokia, та іноді Sony і Motorola. RIM мала власну платформу, яка була доступна лише на пристроях BlackBerry. Виробники в той час були змушені або платити великі ліцензійні відрахування, або будувати свою ОС.

Іншою проблемою була відсутність екосистеми для додатків. Symbian надавав певну інфраструктуру, але інтерфейс користувача розробляв виробник гаджета. Тому програми для однієї версії Symbian могли не запускатися на інших версіях навіть на телефонах одного виробника.

Написані на мові Java програми могли надати крос-платформену сумісність програм. Але мобільна версія Java ME не пропонувала однакових можливостей на всіх платформах. Розробникам доводилося адаптувати свої додатки для роботи на різних гаджетах.

Розробник чипів Texas Instruments (TI) просував відкриту платформу на базі ядра Linux OS. Однак для її використання потрібні були процесори TI та кілька десятків компонентів від інших виробників.

Android також був заснований на Linux, але, на відміну від пропозиції TI, пропонував би всі необхідні компоненти. Програмна модель Android дозволяла запускати додатки на всіх гаджетах з однаковими можливостями.

Як заробляти

Фінальна частина презентації торкалася того, як Android зароблятиме гроші для інвесторів, які в нього вкладаються. Джерелом прибутку мали б стати мобільні оператори, які продавали б користувачам додатки, контакти та інші сервіси. Мобільні оператори виплачували б відсоток від прибутку за можливість продавати ці сервіси власникам гаджетів Android.

Директор Google Ларрі Пейдж був в захваті від телефона T-Mobile Sidekick, який створила попередня компанія Енді Рубіна. Цей чоловік очолював розробку Android. Енді запросив також Ніка Сеарса, який працював у T-Mobile.

То була невелика зустріч, на якій представниками Android були лише Енді та Нік, а з боку Google були Ларрі Пейдж, Сергей Брін, Джорджес Харік.

Пейдж був в захваті від телефону Sidekick і хотів його кращу версію. Він знав, над чим працює Енді і сказав, що хоче допомогти.

Підсумки наради виявилися нечіткими, Енді думав, що насправді Google міг хотіти придбати компанію Danger, яка створила телефон Sidekick.

За кілька тижнів розробники Android провели з Google ще одну нараду на якій показали демо та поділилися своїми планами. Google зі свого боку чіткіше показав, що хоче допомогти.

Наступна нарада з Google перевернула події з ніг на голову. Не Android намагалися продати Google, а Google намагався стати власником Android. Представники Google казали, що це гарна можливість, оскільки розробникам Android не доведеться мати справу з вимогами інвесторів, перейматися питаннями заробляння грошей.

У Google сказали, що операторам можна буде віддати Android безкоштовно. Більш того, Google був навіть готовий поділитися з операторами своїм прибутком від пошуку.

Фінальний раунд переговорів почалися весною 2005 року. Команда Android хотіла продовжити роботу над проєктом і вирішувала як зароблятиме на своєму творінні.

Врешті-решт, в червні 2005 року команда Android стала частиною Google.

На черговій, уже внутрішній нараді, представники Android знову показували свою презентацію. І коли дійшли до питання монетизації, Ларрі Пейдж їх обірвав. Він сказав: “Не хвилюйтеся про це. Я хочу, щоб ви створили найкращий телефон, а ми придумаємо решту пізніше”.

За матеріалами: Arsetechnica

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я