Середа, 29 Травня, 2024

Чемпіонат світу по футболу 2050: перемогла команда роботів?

Чи зможуть роботи, що грають у футбол, перемогти кращу людсьмку команду на футбольному Чемпіонаті Світу до 2050 року? Це може здатися надуманим, але така мета організації, яка з 1997 року проводить щорічний глобальний футбольний турнір для роботів.

Заснований групою вчених-робототехніків, Чемпіонат світу з футболу роботів або RoboCup поставив перед собою амбітну мету.

“До середини 21-го століття команда повністю автономних роботів-футболістів повинна виграти футбольний матч, який відповідає офіційним правилам футбольного керівного органу ФІФА, проти переможця останнього чемпіонату світу”, – розповідають вони.

Команди RoboCup вже використовують роботів у формі людини з передовими програмними системами штучного інтелекту. Ці машини вміють самостійно приймати рішення, наприклад, давати пас або проходити.

Але чи зможуть ці роботи коли-небудь стати достатньо хорошими, щоб до 2050 року перемогти команду людей, яка виграла Чемпіонат світу?

“Це, безумовно, правдоподібно. Я б не став ставити на це занадто багато, але і не став би ставити занадто багато проти цього, – говорить Пітер Стоун, президент RoboCup і професор комп’ютерних наук Техаського університету в Остіні. – Тридцять років – це довгий термін з технологічної точки зору. Багато що може статися за такий проміжок часу”.

У той же час у RoboCup є ще одна мета – служити засобом просування як робототехніки, так і штучного інтелекту. Пітер Стоун каже, що розробки в області робототехніки, створені командами RoboCup, вже прийняті в усьому світі.

Роботи-футболісти

Команди з усього світу беруть участь у глобальному змаганні, яке в даний час має ряд різних категорій. У Лізі стандартної платформи всі команди використовують одного і того ж робота, тому основна увага приділяється розробці програмного забезпечення для штучного інтелекту.

Перебуваючи в Лізі гуманоїдів, команди проектують і будують своїх власних роботів, тому їм доводиться розробляти як власний штучний інтелект, так і фізичну робототехніку.

Інші заходи включають RoboCup Rescue, де роботи змагаються в сценаріях пошуку та порятунку; і RoboCup@Work, що включає робочі завдання, такі як виробництво та доставка.

«За останні 20 років були досягнуті значні успіхи, але попереду ще довгий шлях», – говорить Пітер Стоун

Серед команд, що брали участь у RoboCup, – Cyrus, група співробітників штучного інтелекту та робототехніки та студентів канадського університету Далхаузі.

Оскільки з 2019 року через коронавірус не проводилося фізичних турнірів, у червні Cyrus виграв онлайн-турнір – Лігу програмного забезпечення RoboCup, де команди змагаються в комп’ютерній грі.

Махтаб Сарвмаілі, член команди Cyrus і аспірант кафедри комп’ютерних наук, каже, цілком можливо, що роботизовані види спорту стануть широко поширеними – і потенційно прибутковими – в майбутньому.

“Це може статися, а може і не відбутися, але як амбіційне бачення це спонукає глобальну, творчу та захоплену спільноту дослідників розвивати ai-футбол для досягнення цієї мети, – говорить вона. – Це буде вигідно завдяки рекламі, так само як і спортивні ігри в реальному часі”.

Людям може бути не цікаво

Однак у довгостроковій перспективі навіть прихильники спорту роботів вважають, що утримання уваги громадськості може створити проблему, якщо машини дійсно досягнуть стадії, коли вони зможуть конкурувати з людьми.

Як приклад професор Стоун зазначає, що, хоча широка громадськість була зачарована перемогою IBM Deep Blue над чемпіоном світу з шахів Гаррі Каспаровим в 1997 році, сьогодні мало хто стежить за подібними матчами між людьми і комп’ютерами.

“Завжди виникає галас, коли спільнота штучного інтелекту наближається до людського рівня в будь-якому виді діяльності. Навколо цього багато фанфар… але після цього все стає менш цікавим”, – каже він.

Замість цього, за словами професора Стоуна, справжня вигода від RoboCup полягає в тому, як побічні технології можуть допомогти просунути ширший світ робототехніки.

Один з провідних світових користувачів роботів, Amazon Robotics, заснував попередній переможець RoboCup – Рафаелло Д’андреа. У 2003 році він заснував робототехнічну фірму Kiva Systems, яку потім продав за 775 мільйонів доларів гіганту Amazon в 2012 році. Сьогодні Amazon Robotics керує тисячами роботів на складах Amazon по всьому світу, допомагаючи збирати та сортувати замовлення та поставки.

“Технологія, яку він розробив для RoboCup, – роботи, що рухаються і б’ють по м’ячу, – це саме та технологія, яка послужила поштовхом для Amazon Robotics”, – говорить професор Стоун.

Чи повинні хвилюватися кращі в світі футболісти?

Для деяких роботи в світі спорту вже впливають з іншого боку. У червні американська робототехнічна фірма OhmniLabs і автовиробник Volkswagen представили Champ, робота телеприсутності з двостороннім телевізійним екраном, динаміками і мікрофоном, який може підключатися до кого-небудь в іншому місці.

Champ створили таким чином, щоб діти, які занадто хворі, щоб відвідувати футбольний матч або інший спортивний захід, могли віддалено виходити на поле зі своєю улюбленою командою. Вони можуть бачити і чути, що відбувається, а також розмовляти з гравцями через робота.

Робот дебютував на жіночій грі в США і Мексиці в липні, дозволивши юній фанатці Луна Перроне, у якої рідкісна форма раку кісток, особисто побувати там.

Але чи зможе Champ вболівати, коли інші роботи обіграють кращу в світі футбольну команду людей? Професор Сандра Вахтер, провідний спеціаліст з математики та робототехніки Оксфордського університету, каже, що складність полягає в тому, що футбол вимагає як фізичних, так і розумових навичок.

“На футбольному полі існують ігрові стратегії і схеми, яким слідують, і які дуже часто потрібно коригувати дуже швидко і спонтанно, -каже він. – Можливість для взяття воріт може виникнути протягом декількох секунд, і, щоб скористатися цим моментом, потрібно діяти дуже швидко. Дуже часто для цього потрібна хороша інтуїція, довіра, невербальне і вербальне спілкування між членами команди. У якийсь момент робототехніка цілком може перевершити людські можливості, коли справа доходить до гри в футбол, але важко сказати, чи станеться це і коли”.

За матеріалами: BBC

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися