Як не загубитися на Місяці? Астронавти можуть використати GPS для навігації

Можливість точної навігації значно спростить роботу людям на Місяці.

Глобальна супутникова система навігації, яка стала одним із найважливіших компонентів існування сучасної цивілізації на Землі, може стати в пригоді і при космічних перельотах. Астронавти можуть використати GPS для навігації при польоті на Місяць. Це дозволить заощадити гроші на будівництві спеціальної дорогої системи навігації для такої мандрівки.

Однією з найближчих місій на Місяць є проект NASA Artemis. Його головним завданням буде дослідження льоду в кратерах біля південного полюса Місяця. Цей лід може стати постачальником водню та кисню для майбутніх місячних операцій.

На Землі інформацію про точне місцеперебування надає глобальна супутникова система позиціонування. Вона використовує масиви супутників навколо планети, сигнал від яких за допомогою деякої математики перетворюється на координати з точністю до кількох сантиметрів.

Експерти лабораторії реактивного руху NASA Кар Мінг Чонг та Чарльз Лі розрахували, що сигнал від цих супутників можна використовувати і на відстані 385 000 км.

Сьогодні існує кілька працездатних систем позиціонування – американська GPS, європейська Galileo та російська ГЛОНАСС. Загалом на орбіті 81 навігаційний супутник. Їхні антени націлені на поверхню Землі, але радіохвилі від них досить потужні, щоб ними міг користуватися і космічний корабель, який направляється на Місяць.

Чонг та Лі підрахували, що на орбіті Місяця буде одночасно доступно від 5 до 13 супутників. Цього достатньо для визначення позиції космічного корабля з точністю 200-300 метрів.

Визначення координат астронавтів на поверхні Місяця є складнішим завданням, бо сигнал від навігаційних супутників перекриватиметься місячним рельєфом. Для цього експерти пропонують встановити на орбіті Місяця два проміжні передавачі, які будуть слугувати маяками.

За попередніми планами, Artemis повинен здійснити посадку на Місяць до 2024 року. Він стане першим кроком до побудови стаціонарної місячної бази. Її розгортання заплановане на наступне десятиліття. Можливість точної навігації значно спростить роботу людям на Місяці.