Середа, 29 Листопада, 2023

Як позбутися цифрової тривожності: прості поради

Жінка за ноутбуком

Соцмережі вас перемагають? Учіться виживати в епоху цифрової тривоги. Повна відмова від віртуальної реальності, нехай і на короткий період часу, допоможе вам виробити здорові звички.

Девід Еріксон, залишаючи свій будинок у Лонг-Біч у Каліфорнії, щоб провести кілька днів на південному узбережжі Панами, змушений на певний час забувати про смартфон. У тих місцях, куди він прямує, немає бездротового інтернету, там не працює пересилання даних – ніяких соціальних мереж й електронної пошти. Навіть щоб здійснити або прийняти дзвінок, потрібно знайти точку, де є зв’язок. «Мій телефон годиться хіба тільки на те, щоб показувати час», – говорить Еріксон, засновник компанії із забезпечення цифрового конференц-зв’язку.

Як правило, його відпустка триває чотири дні, і перші півтора з них через відсутність зв’язку він відчуває тривогу. Він часто шукає місця, де є сигнал, подумує, чи не поїхати в найближчий готель, щоб підключитися до інтернету, і робить спроби додзвонитися в офіс у ті рідкісні моменти, коли доступ до мобільної мережі з’являється. За його словами, відмовитися від цієї звички дуже важко, принаймні в перший час. «Я відчуваю, ніби в мене земля йде з-під ніг. Тривога просто зводить мене з розуму», –зізнається він.

Епоха тривожності

Ми розуміємо, що витрачаємо дуже багато часу даремно, сидячи в соцмережах. Але ця проблема тільки набирає масштабів. За даними дослідження компанії Deloitte, проведеного у 2016 році, ми ще ніколи не були так залежні від своїх смартфонів. А компанія Pew Research з’ясувала, що кількість активних користувачів Facebook досягла 1,86 млрд осіб. 24% користувачів інтернету використовують Twitter, а 29% – LinkedIn. Більше того, компанія Facebook заявляє, що користувачі цієї соцмережі в середньому проводять у ній 50 хвилин на день.

Багато хто з нас ставить перед собою високі цілі – наприклад, у робочий час не вступати в дискусії у Facebook чи не відволікатися на телефон за обіднім столом. Проте, намагаючись позбутися цих звичок, ми часто відчуваємо тривогу.

За словами Стефана Хофмана, професора психології з Бостонського університету й експерта в галузі дослідження емоцій, утримання від соціальних мереж може викликати в нас почуття тривожності і непереборне бажання перевірити свій акаунт.

Це можна назвати цифровою тривогою. Гофман вважає, що якщо людина довгий час переживає негативні емоції з приводу використання соціальних мереж і неможливості від них відмовитися, вона може впасти в пригнічений стан. Не зумівши впоратися зі своєю залежністю, ми відчуваємо себе нещасними і засмученими.

Хофман додає, що деякі люди починають нервувати, не маючи доступу до мережі на смартфоні, тому що відчувають необхідність відстежувати можливі загрози або політичні новини. «Ми живемо в епоху тривоги», – говорить він.

ноутбук планшет смартфон

Вагомі причини

Багатьом з нас хотілося б проводити менше часу онлайн, але щоразу, коли відкладаємо смартфон у бік, ми починаємо відчувати занепокоєння. Учені з Угорської академії наук і Університету імені Лоранда Етвеша в Будапешті з’ясували, що три чверті молодих людей, втративши смартфон, демонстрували так звану «зміщену поведінку» – наприклад, починали крутити що-небудь у руках.

Христина Крук, автор книги «Щастя зникнення» (Joy of Missing Out), вважає, що ефективно боротися з цифровою тривогою можна тільки в тому випадку, якщо ви чітко поясните собі, чому хочете змінити свою поведінку в Мережі. Вона радить знайти таку причину, яка відповідала б вашим життєвим цінностям. Приміром, просто нагадайте собі про те, що час, проведений у соцмережах, ви могли б приділити членам своєї сім’ї або друзям. Крук впевнена, що чітке розуміння тієї чималої вигоди, яку ви отримуєте натомість, допоможе боротися зі страхами і побоюваннями з приводу відмови від перебування у віртуальному світі.

«Якщо у вас немає гарної причини відмовитися від соцмереж, ніяка сила волі вам не допоможе», – каже вона.

Ми хочемо завжди залишатися на зв’язку – з багатьох причин. Хтось боїться, що пропустить запрошення на захід або плітки про друзів і знайомих, які його цікавлять. Хтось турбується про свій ретельно вибудуваний мережевий імідж або змушений вести активну діяльність у соцмережах в силу своєї роботи.

Скажіть собі чесно, що ви збираєтеся робити в інтернеті та яку реальну користь це вам принесе. Це також може допомогти.

Кріс Даген, голова IT-компанії Betterworks з міста Редвуд-Сіті, Каліфорнія, колись користувався Facebook, щоб розслабитися в перерві між виконанням робочих завдань. Але більше він так не робить. «Для мене це був спосіб відволіктися і трохи відпочити», – говорить він. Зараз його стрічку заполонили політичні пости, і він відчуває, що втрачає концентрацію і дратується.

Даген каже, що деякі публікації його все ж цікавлять, проте визнає, що перебування в соціальній мережі вже не допомагає йому розслабитися. Саме завдяки цьому він зміг позбутися своєї залежності, не відчуваючи з цього приводу ніяких негативних емоцій.

Минулого місяця фірма Дагена провела опитування і з’ясувала, що працівники в середньому по дві години на день витрачають на читання політичних новин, а майже чверть з них проводять у соцмережах три і більше годин на день.

Цифровий детокс – так чи ні

Відмова від соціальних мереж може змусити вас турбуватися про те, що ви втратили.  Однак Крук стверджує, що повне утримання від соціальних мереж, нехай і на короткий період, так званий «цифровий детокс», може допомогти сформувати нові навички та навчитися контролювати свої імпульси.

«Цифровий детокс дійсно знижує тривожність, тому що умови гри гранично зрозумілі, і у вас просто немає вибору», – говорить вона.

Використовуйте спеціальні функції блокування або видаляйте певні програми з телефона – так ви зможете обмежити своє перебування в соцмережах, водночас знизивши пов’язану із цим тривогу.

Тим, хто хоче проводити менше часу в соціальних мережах, Хофман рекомендує ось що. Спочатку потрібно подумати, що ви шукаєте, а потім визначити, які саме аспекти соціальних мереж вас приваблюють найбільше, щоб у подальшому ефективно боротися зі своїми імпульсами.

Це може бути нелегко. За словами Хофмана, соцмережі призначені для того, щоб об’єднувати людей і рятувати від самотності, але люди поступово починають розуміти, що спілкування онлайн – штучне, несправжнє.

Одна з переваг соціальних мереж – це те, що вони дають нам відчуття спільності, причетності, при цьому позбавляючи від необхідності спілкуватися тет-а-тет. «Це просто спосіб знайти однодумців і відчути свою значимість», – переконаний Хофман.

Вирішити цю проблему можна за допомогою спілкування на теми, які вас цікавлять, з реальними, а не віртуальними співрозмовниками.

Крім того, потрібно пробачати собі свої помилки. Не звинувачуйте себе за відсутність самоконтролю, а визнайте, що багато програм і соцмережі спеціально зроблені так, щоб викликати залежність і бажання користуватися ними якомога частіше.

Наприклад, користувачі, які давно не заходили в Facebook або Twitter, отримують від цих компаній електронні листи. Зрештою, якщо ви зрозумієте, наскільки важко подолати усталені звички, у вас додасться рішучість їм протистояти.

«Ви обов’язково зірветеся, – попереджає Крук. – Але я вважаю, що головне – вірити, що відхід в офлайн можливий».

За матеріалами: BBC

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися