Як стати волонтером

З настанням весни традиційно активізуються екологічні рухи. Їхні учасники прибирають сміття, облагороджують території і працюють, в основному, на громадських засадах. Якщо ви хочете приєднатися до них, дізнайтеся, де це можна зробити.

Організувати прибирання власного двору і району можна і самостійно – за допомогою соціальних мереж або оголошень. І багато хто так і робить. Але одна справа прибрати двір, а інша – ліквідувати несанкціоноване звалище. Тут потрібні серйозні організації, у яких є досвід проведення подібних заходів.

Ветерани екологічної роботи

Одна з найстаріших екологічних організацій України називається НЕЦУ (Національний екологічний центр України). Свою історію вона веде з 1992 року. З того часу на рахунку її членів і волонтерів безліч реалізованих проектів як у Києві та області, так і по всій Україні.

В організації три основні напрямки діяльності: клімат, енергетика і захист біорізноманіття. І якщо в перших двох зайняті, в основному, штатні співробітники та люди зі стажем, то до охорони видів активно залучаються і волонтери. Але займаються вони не тільки цим: активно попрацювати можна, навіть не виходячи з дому. Зараз, наприклад, НЕЦУ шукає волонтерів для написання, редагування і перекладів статей для «Вікіпедії» на екологічну тематику.

У цієї організації, крім непоганого сайту, є також сторінки в соціальних мережах Facebook, Google+, Twitter і «ВКонтакте». Таким чином керівництво організації намагається охопити максимальну аудиторію та ознайомити її зі своєю діяльністю.

Зелені дружинники

Ті, хто бажає більш активної роботи, ніж написання статей, можуть вступити в Дружину охорони природи «Зелене майбутнє». Там регулярно проходять різноманітні природоохоронні акції. Одні з останніх – прибирання на Лисій горі і березі річки Либіді. Дружина об’єднує в основному студентів київських вищих навчальних закладів, однак ніхто не заважає приєднуватися до неї і звичайним городянам. Тим більше, що основну увагу «Зелене майбутнє» приділяє саме Києву та його околицям.

Організація має свою сторінку на порталі «Природа України» та інформує на ній відвідувачів про свою діяльність. Але ведуть її недостатньо активно. Наприклад, інформацію про найближчі акції на сайті знайти не вдалося, а координати організаторів хитро заховані. Є у дружини сторінка у «ВК». Там справи йдуть трохи краще – регулярно з’являються нові записи та оголошення про майбутні акції, а контакти знайти набагато легше, ніж на сайті.

Екологічна хвиля

Ще одна організація, ядро якої складають студенти, – це «Український екологічний клуб «Зелена Хвиля». Його створили три випускники кафедри екології Києво-Могилянської Академії для допомоги студентам-екологам в отриманні практичних навичок. З часом організація розрослася і тепер активно займається природозахисною діяльністю не тільки в Києві, а й по всій Україні. Для цього вона активно залучає волонтерів, так що для початківця це – один з найкращих варіантів. «Зелена Хвиля» регулярно проводить акції та заходи, на яких можна не тільки допомогти рідному місту, а й познайомитися з цікавими людьми.

Але допомогу можна надавати не тільки на акціях. Клуб постійно потребує допомоги дизайнерів, IT-фахівців, журналістів та людей з організаторськими здібностями.

На сайті «Зеленої Хвилі» є багато інформації про діяльність клубу, різноманітні новини, анонси заходів, оголошення та інші матеріали. Лідирує організація і за присутністю в соціальних мережах. Крім традиційних Facebook, Twitter і «ВКонтакте», її акаунти є на LinkedIn, Flickr, YouTube і в «Живому Журналі».

За чисту країну

Проект «Зробимо Україну чистою!» із самого початку взяв високу планку – займатися активною роботою не тільки в Києві та інших великих містах, а й по всій країні, незалежно від масштабів населених пунктів. За п’ять років (з 2009 року) діяльність проекту охопила 374 міст і сіл нашої країни, а в акціях взяли участь понад 140 тис. осіб. Проект намагається не тільки наводити чистоту, а й підвищувати свідомість людей. Волонтери агітують за розподіл сміття, шукають компанії, які займаються утилізацією батарейок, і проводять освітню роботу з громадянами, котрі смітять на вулиці.

Приєднатися до найближчих акцій «Зробимо Україну чистою!» дуже просто. Потрібно зайти на сайт організації і натиснути кнопку «Приєднатися до акції». Після цього потрібно заповнити просту форму. Усього їх є чотири види: для волонтерів, координаторів, громадських організацій і компаній. Якщо мова йде про звичайне волонтерство, то в ній потрібно вказати, чим саме ви можете допомогти. Як і в інших випадках, тут не обов’язково займатися безпосередньо прибиранням: можна бути дизайнером, упорядником квестів, фотографом, журналістом і ще багато ким – було б бажання.

Проект представлений і в соціальних мережах: сторінки «Зробимо Україну чистою!» є на «Фейсбуці» і «ВКонтакте». На них підписано багато людей, регулярно з’являються нові записи як від адміністраторів, так і від волонтерів, йде активне обговорення минулих і майбутніх акцій.