Як українські аграрії могли б отримувати вигоду від використаних батарейок

Аграрний сектор згенерував у 2018 році 13% ВВП, а сільгосппродукція зайняла 39,8% усього українського експорту.

За різними оцінками, в Україну щороку імпортують понад 3000 тонн батарейок, і переважна більшість із них після використання опиняється в смітнику або на складах. Переробкою в нашій країні не займаються, але це може бути вигідний бізнес, якщо згадати, що Україна є аграрною державою, і для вирощування потрібні добрива. А батарейки – це концентровані збірки мінералів.

Виробництво сільськогосподарської продукції в Україні щороку зростає приблизно на 3%. Це відбувається кілька років поспіль. При цьому промислове виробництво уже багато років знижується зі швидкістю кілька відсотків на рік. Наприклад, у 2019 році воно зменшилося на 1,8% проти 2018 року. Аграрний сектор згенерував у 2018 році 13% ВВП, а сільгосппродукція зайняла 39,8% усього українського експорту. Аграрний сектор став одним із головних в українській економіці.

Використані батарейки могли б стати одним із способів зробити українську сільгосппродукцію дешевшою. Адже вони містять концентровані згустки мінералів, які можна було б використати як добрива, заощадивши на закупівлі імпортних добрив.

Приклад надає фінська компанія AkkuSer Oy. Вона побудувала завод, здатний переробляти близько 2000 тонн батарейок на рік. Переробка відбувається в декілька етапів. Спершу використаний елемент живлення розчавлюють на пресі, що дозволяє виокремити залізо. Наступним етапом цей матеріал розплавлюють і з такого розчину добувають хімічними методами магній та цинк. Використану в процесі воду також перероблюють.

Цинк є одним із найбільш затребуваних мінералів. Він, серед іншого, відповідає за формування протеїнів та карбогідратів у рослинах. Він також працює як елемент гормону росту. Вважається, що від дефіциту цинку страждають 2 млрд людей і 63 млн вмирають від цього щороку.

Магній також грає важливу роль у формуванні протеїнів в рослинах. Брак цього мінералу негативно позначається на здатності рослин захоплювати азот та виконувати фотосинтез. Без нього також погано росте коріння рослин.

В Україні в 2018 році закрили єдиний завод «Аргентум» з переробки батарейок. Сьогодні використані елементи живлення здебільшого складують. Але робити це вічно неможливо – корпуси батарейок перестають тримати внутрішню начинку та випускають його назовні.

Активісти організовують переробку невеликих обсягів батарейок. Партії відправляють на європейські заводи, що коштує 570-725 євро за тонну.

1 коментар

  1. “Активісти організовують переробку невеликих обсягів батарейок. Партії відправляють на європейські заводи, що коштує 570-725 євро за тонну”. –
    Шановний Євген, напишіть будь ласка, чи є конкретні приклади. Буду вдячна. Надія.

Comments are closed.