Четвер, 20 Червня, 2024

Як майже мільйон людей повірили в подвоєння оперативної пам’яті за допомогою програми

У 1995 році користувачі комп’ютерів отримали фантастичну пропозицію – не купувати дорогий фізичний модуль оперативної пам’яті, а встановити крихітну утиліту, яка подвоїть уже наявний. Для будь-кого, хто знайомий з основами роботи комп’ютерів, очевидно, що це неможливо. Але менш ніж за рік юзери купили 700 тисяч екземплярів програми Soft Ram від Syncronys Softcorp. Очевидний обман розкрився, були суди, ошукані користувачі вигравали. Але шахрайство виявилося надуспішним, а як так вийшло – читайте далі.

Що таке оперативна пам’ять

Для роботи будь-якого процесора йому потрібні дані, які зберігаються в пам’яті. Але є проблема: мегабайт швидкої пам’яті коштує дуже дорого, а дешева пам’ять працює повільно.

Тому ще на ранньому етапі розвитку комп’ютерної техніки прийшли до одночасного використання трьох типів пам’яті – жорстких дисків, оперативної пам’яті та кешу процесора. Так вдається отримати баланс між швидкістю пересилання даних, обсягом пам’яті та вартістю гігабайтів.

Кеш процесора працює найшвидше і розміщений на самому процесорі, однак кожен мегабайт коштує дорого. Тому він також поділяється на три рівні з різною швидкістю роботи та обсягом для зменшення вартості. Наприклад, один із найпотужніших процесорів для настільних ПК, 16-ядерний AMD Ryzen 3950X, має всього 72 МБ кешу всіх рівнів. При цьому обсяг найшвидшого кешу першого рівня складає 1,5 МБ, повільнішого кешу другого рівня – 8 МБ і решта 65 МБ – найповільніший кеш третього рівня.

Жорсткий диск або флеш-накопичувач SSD пропонують гігабайти пам’яті за ціною в кілька центів. Однак вони в мільйони разів повільніші за кеш.

Оскільки напряму з жорсткого диску/SSD у кеш процесора неможливо завантажувати дані з потрібною швидкістю, використовують проміжний компонент – оперативну пам’ять. Вона в десятки разів повільніша за кеш та в тисячі разів швидша за жорсткий диск чи SSD.

https://techtoday.in.ua/wp-content/uploads/2020/05/ram-module-motherboard.jpg

Оперативна пам’ять має невеликий обсяг, якщо порівнювати з обсягом даних, яким оперують програми та операційна система. Тому вона досить швидко вичерпується. Згадайте жарти про Chrome та його любов до споживання оперативної пам’яті.

Для пом’якшення гострого дефіциту оперативної пам’яті була вигадана концепція віртуальної пам’яті. З нею частина місця на жорсткому диску чи SSD виділяється для так званого своп-файлу, або файлу підкачування. У цей файл операційна система скидає старі дані з оперативної пам’яті, але цей процес повільний.

Як дізнатися, чи достатньо на вашому ПК оперативної пам’яті? Якщо перемикання між вікнами програм та вкладками браузера відбувається майже миттєво – все гаразд. Якщо ж комп’ютер починає «підвисати» на десятки секунд – він у цей момент зчитує та записує дані зі своп-файлу.

Унікальна утиліта подвоєння оперативної пам’яті

Ознайомившись із принципами використання пам’яті на комп’ютерах, стає зрозуміло, що запропоноване в 1995 році компанією Syncronys Softcorp рішення програмно подвоїти кількість фізичної оперативної пам’яті є неможливим.

Утиліта Soft Ram вийшла за три місяці до релізу Windows 95. Вона потребувала лише 950 кілобайтів місця на жорсткому диску і відразу після інсталяції повідомляла користувача, що обсяг оперативної пам’яті його ПК подвоєно. Після цього пропонувалося перезавантажити машину.

Забути про наявність цієї програми було неможливо – щоразу при завантаженні у Windows користувач бачив емблему цього додатка.

Soft Ram пропонувала простий інтерфейс: на єдиному екрані було два лічильники. Перший показував обсяг наданої Soft Ram оперативної пам’яті, другий – обсяг вільної фізичної та віртуальної оперативної пам’яті. Також були стрілки для зміни обсягів пам’яті Soft Ram.

У комплекті із Soft Ram була інструкція, в якій говорилося про використання неназваного, але найефективнішого методу компресії даних в оперативній пам’яті. І що ця компресія відбувається на льоту і непомітно для користувача. Також утиліта начебто виконувала дефрагментацію.

Суть шахрайства

Кожен екземпляр Soft Ram для Windows 95 коштував $80, а версія для Windows 3.1 мала цінник $30. Однак навіть $80 було дешевше за вартість реального модуля оперативної пам’яті, і при цьому не потрібно було модифікувати «залізо» комп’ютера, а треба було лиш кілька разів клікнути мишкою. Для більшої переконливості на коробці з додатком містилися логотипи Microsoft та Windows 95, які можна було отримати тільки після перевірки додатка в Microsoft. Тому з травня по грудень 1995 року продали 700 тисяч копій цієї утиліти.

Досить швидко всім стало зрозуміло, що програма не виконує нічого із заявленого. Профільні журнали проводили ретельні аналізи роботи Soft Ram, які показали, що утиліта навіть не намагається виконувати жодну із заявлених опцій. Інтерфейс програми та її індикатори показували неправдиву інформацію.

Єдине, що Soft Ram реально робила, – збільшувала обсяг своп-файлу. Але кожен користувач може зробити це сам і безкоштовно.

Шахраї покарані, але залишилися з мільйонним прибутком

Скандал з Soft Ram досяг найвищих рівнів влади в США – розробником утиліти зайнялася Федеральна торгова комісія (FTC). Її розслідування дійшло тих же висновків, що і розслідування журналістів, – програма не виконує заявлені функції.

У 1996 році FTC подала судовий позов до Syncronys Softcorp. Компанія також стикнулася з низкою судових позовів індивідуальних користувачів. Syncronys Softcorp оштрафували, компанія також була змушена заплатити кожному покупцеві своєї утиліти, який затребує гроші.

Попри покарання, засновник Syncronys Softcorp залишився з прибутком. Адже кожен покупець Soft Ram не отримав 100% відшкодування, а мав отримати лише $10. Однак постраждалі не отримали і цих грошей – у 1998 Syncronys Softcorp подала на банкрутство з боргом $4,5 млн і активами на $200 тисяч. Куди пішли отримані мільйони від продажу Soft Ram – невідомо.

За матеріалами: Michael MJD

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися