Неділя, 23 Червня, 2024

Знудьгована домогосподарка створила найбільшу фальсифікацію на Wikipedia

Китайську домогосподарку спіймали на тому, що вона роками писала фейкову історію середньовіччя Росії у Вікіпедії. Жінка вигадала понад 200 статей в одній із найбільших містифікацій на сайті. Вона «самотужно винайшла новий спосіб підірвати Вікіпедію», — каже представник Вікіпедії.

Представляючи себе дослідником, китаянка витратила роки на написання альтернативних розповідей про середньовічну російську історію в китайській Вікіпедії, вигадуючи уявні держави, битви та аристократів.

Шахрайство було викрито минулого місяця китайським письменником Іфанем, який шукав книгу, і натрапив на статтю про срібну шахту Кашин. Іфань подумав, що знайшов цікавий матеріал для свого роману. Він навіть не підозрював, що натрапив на цілий вигаданий світ, створений користувачем, відомим як Zhemao.

Це була одна з 206 статей, які вона написала в китайській Вікіпедії з 2019 року, переплітаючи факти з вигадкою в складній схемі. Її робота залишалася непоміченою роками та перевіряла межі здатності краудсорсингових платформ перевіряти інформацію та відбиватися від зловмисників.

«Контент, який вона написала, має високу якість, а записи були взаємопов’язані, створюючи систему, яка може існувати сама по собі, — сказав ветеран китайської Вікіпедії Джон Іп виданню VICE World News. – Жемао самотужки винайшла новий спосіб підірвати Вікіпедію».

Іфань отримав підказку, коли він опублікував історію про срібний рудник російськомовним людьми та дав посилання на Жемао. Тоді він виявив, що сторінок або версій книг, які вона цитувала, не існує. Люди, з якими він консультувався, також називали її статті про давні конфлікти між слов’янськими державами, яких не можна було знайти в російських історичних записах.

«Вони були настільки багаті на деталі, що засоромили англійську та російську Вікіпедії», — написав Іфань на китайському сайті Zhihu, де він поділився своїм відкриттям минулого місяця та викликав ажіотаж.

Масштаби шахрайства з’ясувалися після того, як група редакторів-добровольців та інших вікіпедистів, таких як Іп, прочесала внески Жемао до майже 300 статей.

Одна з її найдовших статей майже дорівнювала «Великому Гетсбі». З офіційним, авторитетним тоном енциклопедії, вона докладно описує три повстання татар у 17 столітті, які залишили тривалий вплив на Росію, разом із складеною нею картою. В іншому записі вона поділилася рідкісними зображеннями стародавніх монет, які, як вона стверджувала, отримала від російської археологічної групи.

Одна стаття, яку вона сильно підробила, стосувалася депортації китайців у Радянському Союзі в 1920-х і 30-х роках. Стаття була настільки добре написана, що її відзначили та переклали іншими мовами, включаючи англійську, арабську та російську. Це завдало шкоди іншомовним версіям Вікіпедії.

Коли Іп поспілкувався з Жемао одним з перших, він майже не міг повірити собі, коли дізнався, як вона обдурила систему. Як і багато інших, раніше він був вражений знаннями Жемао про незрозумілу тему та її відданістю, оскільки вона вносила зміни майже через день.

«Її записи виглядали вичерпними, з належними цитатами, але деякі були вигаданими, а інші мали номери сторінок, які не збігалися», — сказав Іп.

Наприклад, вона часто цитувала «Історію Росії з найдавніших часів» – колосальний твір у 29 томів відомого російського історика Сергія Михайловича Соловйова. Але китайський переклад, який вона цитувала, виявився фальшивим.

Редактори зазвичай припускають, що автори роблять свій внесок добросовісно, сказав редактор-волонтер Є Ючіа, який допомагав стримувати наслідки підривної роботи на Вікіпедії.

«Під час огляду нового контенту ми лише перевіряємо, чи є він відвертим плагіатом і чи має він належні джерела. Вона дуже добре розуміла формат Вікіпедії та надала джерела, які було дуже важко перевірити», — сказав Є.

Контент — лише один аспект підриву Вікіпедії

Щоб створити атмосферу довіри, Жемао назвала себе дочкою китайського дипломата в Росії, яка вийшла заміж за росіянина, і вказала свої академічні дані у своєму профілі користувача, включаючи ступінь доктора всесвітньої історії в Московському державному університеті.

Нещодавно вона додала, що є пацифісткою, і додала петицію, яку нібито підписав її чоловік на знак протесту проти вторгнення Росії в Україну.

Хоча Жемао час від часу вдавала смиренність і висловлювала огиду до «онлайн-досягнень», розслідування також виявило, що вона контролювала принаймні чотири маріонеткових альтернативних облікових записи. Вона використовувала їх, щоб створити ілюзію підтримки.

Один такий акаунт видавав свого власника за докторантку всесвітньої історії Пекінського університету, яка навчалася в Росії, і стверджувала, що знає Жемао в реальному житті.

«Я думав, що вона рідкісний талант, оскільки на сайті бракувало письменників, які б обізнані з середньовічною Руссю», — сказав VICE World News Ерік Лю, студент історії, який працює з Вікіпедією з 2015 року. На початку цього року він нагородив Жемао зіркою Вікіпедії, щоб подякувати за її внесок.

«Я глибоко шкодую, що не усвідомив її дурниці. Таке відчуття, що я був співучасником її плану”, – сказав Лю. Він додав, що цей інцидент завдав важкого удару довірі до сайту, і зараз багато користувачів параноїться щодо можливого шахрайства.

У якості покарання Жемао та її маріонеткові облікові записи заблокували назавжди. Більшість її статей видалили на основі консенсусу спільноти. Деякі вікіпедисти навіть писали експертам, просячи допомоги відокремити зерна від плевел.

«Час від часу у Вікіпедії може відбуватися вандалізм або інша негативна поведінка, як і очікувано з будь-якою відкритою онлайн-платформою, доступною для кожного, щоб зробити свій внесок. Зважаючи на це, такий специфічний тип поведінки у Вікіпедії не є поширеним», – коментують представники Вікіпедії.

Містифікація від нудьгуючої домогосподарки

Так хто така Жемао в реальному житті? Минулого місяця в своєму обліковому записі у Вікіпедії вона написала вибачення. Вона не розмовляє ані англійською, ані російською, і є домогосподаркою лише з середньою освітою.

Містифікація почалася з нешкідливого наміру. Не маючи змоги зрозуміти наукові статті мовою оригіналу, вона збирала речення за допомогою перекладачів та заповнювала прогалини власною уявою.

«Як кажуть, щоб захистити брехню, потрібно говорити більше брехні», — написала вона. Незабаром вони накопичилися в десятки тисяч символів, які вона не хотіла видаляти.

Альтернативні облікові записи були уявними друзями, яких вона «косплеїла», оскільки їй було нудно та самотньо, враховуючи, що її чоловік був у від’їзді більшу частину часу, а в неї не було друзів. Вона також вибачилася перед реальними експертами з Росії, до яких намагалася підійти, а потім видавала себе за них.

«Знань, які я зараз маю, недостатньо, щоб заробляти на життя. Надалі буду вчитися ремеслу, працюватиму на совість і більше не буду займатися такими безглуздими речами», – додала вона.

За матеріалами: Vice

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися