Розробка українських учених ефективніше загоюватиме рани

Бинт, вата, йод чи зеленка – стандартний набір, який десятиліттями використовується для перев’язування ран. Це перевірене часом рішення, але українські вчені Інституту молекулярної біології і генетики (ІМБГ) НАН України придумали ефективніший засіб. Їхня розробка під назвою «МЕДИЦЕЛ» не лише дозволяє надавати допомогу при ранах та опіках. Вона також може доставляти ліки в потрібне місце організму.

medicel_upakovka

«МЕДИЦЕЛ» – це серія гідрогелевих наноцелюлозних стерильних покриттів (ГНСП). Вони виглядають як м’яке неткане вологе покриття, що складається з бактерійної наноцелюлози й наповнювача. У ролі останнього можуть бути, наприклад, ліки чи інші медичні речовини. ГНСП щільно вкривають ранову поверхню, чим запобігають інфікуванню. Вони також всмоктують ранові виділення, охолоджують і знеболюють рани й опіки та підтримують вологе середовище в рані, що сприяє загоюванню.

Основою виробів «МЕДИЦЕЛ» є бактерійна наноцелюлоза – натуральний гідрогель, синтезований бактеріями. Такими виробниками можуть бути, наприклад, мікроорганізми роду Komagataeibacter. Нанофібрилярна структура бактерійної целюлози зумовлює велику питому площу її поверхні і мікропористу структуру. На відміну від рослинної целюлози (звичайної вати), бактерійна не містить лігніну й геміцелюлози, що підвищує її біосумісність. Гідрогелі мають високу здатність утримувати воду (до 99%), високу всмоктувальну здатність, а також паро- і газопроникність.

Завдяки таким унікальним властивостям натуральну бактерійну целюлозу науковці вважають перспективним матеріалом для потреб медичної галузі. Її можна застосовувати як перев’язувальний матеріал, тимчасовий замінник шкіри при лікуванні ран і опіків, матрицю для трансдермальних терапевтичних систем тощо. Основними її перевагами перед штучними гідрогелями є біосумісність і контроль структури безпосередньо в процесі культивування бактерій. Завдяки цьому медичні вироби «МЕДИЦЕЛ» можуть приймати необхідну форму ще на стадії виготовлення.

Бактерійна наноцелюлоза На фото вгорі: ліворуч – процес біосинтезу натурального гідрогелю; праворуч – отриманий у результаті синтезу шаруватий матеріал із великою питомою площею поверхні. На фото внизу: мікропориста волокниста структура бактерійної наноцелюлози (вигляд під електронним мікроскопом)

Натуральні гідрогелі можуть також використовуватися й із суто косметичною метою – для зволоження шкіри. Окрім цього, вони безпечніші для навколишнього середовища, адже самостійно розкладаються, а медичні вироби на їхній основі є значно дешевшими за звичні аналоги.

За матеріалами прес-служби НАН України