Що пропонують учені для боротьби зі сміттям

Господарська діяльність людини нерозривно пов’язана з впливом на навколишнє природне середовище. Щодня суспільство створює чимало відходів, іноді дуже шкідливих. Переробка та утилізація усіх типів відходів – нагальне питання глобального масштабу. В Україні, де відсутня культура й механізми сортування відходів, проблема постала особливо гостро. За підрахунками учених, кожен українець продукує за добу приблизно один кілограм сміття. Через неефективну систему переробки околиці міст вкриваються звалищами, отруюють довкілля.

Саме переробці побутових та промислових відходів була присвячена остання в цьому році зустріч Tech Today Hub. Українська наука має розробки, які здатні вирішити проблему відходів, ефективно переробляти їх на енергію, паливо чи матеріали.

На засіданні Tech Today Hub «Clean Tech. Інноваційні рішення для управління відходами» були представлені найкращі 10 інвестиційних проектів українських учених, які працюють у цьому напрямку. Для більшості проектів учені розробили проектну документацію та створили демонстраційні зразки.

tth0000
Вікторія Рубан впевнена, що майбутнє України – у розвитку науки

Відкрила засідання Вікторія Рубан, начальник відділу зв’язків з громадськістю Vodafone Україна. У вступній промові вона наголосила, що саме розвиток української науки і впровадження праць учених у виробництво – це ключовий фактор зміцнення нашої країни.

tth000
Ольга Крупська розповідає про річні підсумки Tech Today Hub

Далі слово було передано Ользі Крупській, президенту NDI Foundation. Перед презентацією проектів учених Ольга підбила річні підсумки діяльності Tech Today Hub. За рік зустрічі Tech Today Hub відвідало більш ніж 1500 фахівців та учених, було презентовано понад 90 проектів, майже десята частина з яких перебуває у стадії переговорів з інвесторами. Одне з пріоритетних завдань платформи – сприяти тому, щоб розробки українських учених залишалися і втілювались у життя в першу чергу саме в Україні.

Далі настала черга вчених, які презентували 10 проектів, спрямованих на переробку промислових та твердих побутових відходів, очищення води та водопідготовку.

Мікроорганізми здолають відходи

tth0001
Віра Говоруха, Інститут мікробіологїі і вірусології НАН України, розповідає про переробку за допомогою мікробів

Блок презентацій розпочала Віра Говоруха, яка представила відразу три проекти Інституту мікробіологїі і вірусології НАН України. Перша розробка присвячена переробці органічних харчових відходів. В основу покладено спеціальні мікробні субстанції. Технологія проста: 5 кг мікробного препарату змішуються з тонною відходів та 1,5 тоннами води. При температурі суміші у 25-30 градусів процес розкладання відходів займає від трьох днів до тижня. У результаті реакції відходи розкладаються до 95% з утворенням 160 кубометрів суміші метану та водню, а також до 150 кілограмів твердого палива. Для технології розроблено прототип установки та міні-лінію з виробництва мікробного препарату.

Інше застосування мікроорганізмів – нейтралізація змішаних побутових відходів. Технологія була успішно випробувана та впроваджена ще у 2003 році на антарктичній станції «Академік Вернадський», оскільки на полюсах діє заборона на скидання будь-яких відходів. Під дією мікробного препарату маса відходів зменшується у 20-30 разів, що є актуальним для великих міст.

Третя технологія застосування мікроорганізмів, яку пропонують учені Національної академії наук України, орієнтована на очищення стічних вод з високим вмістом органічних сполук, що актуально, наприклад, для підприємств харчової промисловості. Вода пропускається через модульну установку з мікроорганізмами. Починається процес з руйнування органічних сполук в установці, потім іде її зброджування без участі повітря. Наступний етап – окислення залишків. У результаті очищена вода за своїми властивостями дуже наближена до природної.

Рідке паливо з бруду

tth0004
Володимир Михайленко, Інститут проблем машинобудування НАН України, розповідає про очищення сильно забруднених стічних вод

Тему водоочищення продовжив Володимир Михайленко, який презентував проект Інституту проблем машинобудування НАН України. При видобуванні сланцевого газу чи, скажімо, переробці насіння соняшника вода забруднюється як органічними, так і неорганічними домішками. Їхня висока концентрація робить таку воду небезпечною для довкілля, а процес утилізації – складним. Від наявних аналогів технологія відрізняється тим, що є комплексним рішенням. Система мембран у поєднанні з випарюванням видаляє мінеральні домішки, а концентрат органічних речовин іде на приготування водоемульсійного палива на базі мазуту. Термін зберігання такого палива становить близько місяця. Про перспективність проекту свідчить і отриманий ним грант компанії Shell на пристосування технології для потреб утилізації відпрацьованої рідини гідророзриву.

Кришталево чиста вода

Наступний виступ було присвячено проблемам водопідготовки, що є надзвичайно актуальним для підприємств металургії та енергетичної галузі. Очищення води засновано на методі зворотного осмосу, коли вода проходить через електричні мембрани і очищується від домішок, який доповнений процесом кристалізації мінеральних домішок. Використання технології може значно скоротити витрати кислот та лугів для очищення води та отримувати супутні продукти – звичайну сіль, сульфат натрію та деякі інші речовини, що можуть бути використані у виробництві скла чи будівельній галузі.

Магніт замість спалювання

tth0005
Олександр Бедюх розповідає про інноваційний та екологічний спосіб переробки шин

Олександр Бедюх з Київського національного університету  ім. Т.Г. Шевченка розповів про альтернативний спосіб переробки автомобільних шин. На відміну від наявних методів, розщеплення шин на складові є екологічно безпечним, чого, наприклад, не можна сказати про спалювання шин. Це дозволить розміщувати переробні підприємства у міській смузі та зменшить шкідливий вплив на природне середовище. Під дією «магнітного» удару шина розкладається на гуму і сталевий дріт, які придатні для подальшої переробки. Особливістю технології є відносно невелике споживання електроенергії – 0,1 кВт у перерахунку на кілограм шин.

Добрива зі сміття

tth0006
Володимир Клюс презентує технологію ефективної переробки відходів

 

Наступний проект покликаний розчистити звалища побутових відходів. Володимир Клюс, який представляє Інститут відновлюваної енергетики НАН України, розповів про технологію переробки біоорганічних та твердих побутових відходів під дією високих температур. Розщеплення відходів на складові за високої температури та без повітря з наступним окисленням дозволяє отримати сировину для виробництва добрив та палива. Перевагами проекту є простота конструкції обладнання і його відносно невисока вартість.

Переробка без електрики

Розробка української академії наук, яку на Tech Today Hub презентував Сергій Кузьменко, спрямована на переробку твердих відходів та є вигідною альтернативою капітальним заводам з переробки сміття. Мобільний комплекс вміщається в чотири вантажні контейнери і може бути зібраний на місці переробки відходів – стихійних чи організованих смітттєзвалищ. Особливість мобільного заводу – можливість роботи навіть за відсутності електроенергії. Завод здійснює первинне сортування сміття, відбираючи усе, що може бути використано як вторинна сировина, наприклад, скло, пластик та метал. Решта сміття подрібнюється, його насичують торфом або тирсою. Із суміші виготовляються брикети твердого палива, яке може бути використане на комунальних підприємствах або продаватися приватним домогосподарствам.

Енергія з альтернативних джерел

tth0009
Андрій Бродський презентує проект заводу з переробки сміття на теплову та електроенергію

Наступний виступ також був присвячений переробці сміття. Валерій Морозов, начальник управління ПАТ «Мотор Січ», та Андрій Бродський з ДП «ДІПРОПРОМ» представили проект ефективного сміттєпереробного комплексу, що передбачає повний цикл утилізації побутового сміття. Споруди комплексу займають площу в 1-2 га і можуть переробляти до 500 тонн сміття на добу. Завдяки високому коефіцієнту корисної дії завод генерує до 2,5 МВт електроенергії на місяць та майже втричі більше теплової енергії.

Смарт-рішення: комплексний підхід

tth0010
Андрій Трохимчук представляє проект повного циклу управління та переробки відходів

Завершив виступи Андрій Трохимчук, який презентував розроблений “тимчасовим творчим колективом ВЕРТРО” комплексний проект з переробки сміття та твердих побутових відходів. Згідно із задумом творців, проект охоплює усі стадії переробки – збір, сортування, транспортування та переробку відходів. На першому етапі сміття збирається у спеціалізованих приміщеннях-комірках, які будуються в містах з розрахунку одна комірка на 1000 мешканців. У комірках у напівавтоматичному режимі здійснюється прийом та сортування сміття. Спеціалізованим транспортом сміття і вторсировина доставляються на пакувально-переробну станцію. Одна станція розрахована на прийом сировини від 30 комірок. На станції здійснюється переробка сміття на тротуарну плитку чи будівельні матеріали.

Що таке Tech Today Hub, ви можете дізнатися тут. Зустрічі в рамках проекту відбуваються за галузевим принципом, попередня зустріч була присвячена управлінню інноваційною діяльністю компанії та її ефективності.

1 коментар

Comments are closed.