Неділя, 14 Квітня, 2024

Як на Linux запускати ігри для Windows

Якщо на вашому робочому комп’ютері встановлено Linux, ви все одно зможете грати в деякі улюблені ігри, розроблені для ОС Windows. В цьому допоможе шар сумісності Valve Proton. Він дає змогу тисячам ігор для Windows запускатися на Linux без істотної різниці в продуктивності.

Ранше геймерам Linux доводилося покладатися на неофіційні інструменти, такі як Wine, щоб грати в ігри Windows. Wine потребувало ручного налаштування для запуску Steam і доступних ігор через рівень сумісності. Оновлення та інші зміни можуть порушити налаштування та працездатність.

Все змінилося з ініціативою Valve щодо розробки Proton. Цей програмний компонент з’явився, щоб користувачі портативної приставки Steam Deck, яка працює на модифкації Linux, могли запускати ігри для Windows. З тих пір геймери Linux змогли скористатися цією можливістю для запуску найновіших ігор Windows у різних дистрибутивах Linux.

Proton — це, по суті, колекція інструментів, за допомогою яких ігри Windows працюють через Steam. Valve створила розгалужену версію Wine і наполегливо працювала, щоб дозволити будь-кому завантажувати гру, не без проблем із Wine та іншими основними інструментами. Wine працює як рівень, що перетворює виклики API Windows у виклики POSIX (інтерфейс портативної операційної системи), одночасно відтворюючи структуру каталогів Windows і надаючи альтернативні реалізації системних служб.

Всупереч своїй назві та загальним припущенням, Wine не використовує ніякої емуляції чи віртуалізації для виконання двійкових файлів Windows. Крім перекладу API Windows, Proton перекладає виклики API Direct3D за допомогою DXVK, рівня перекладу на основі Vulkan для Direct3D 9, 10 і 11, з підтримкою Direct3D 12, що надається через VKD3D-Proton, розгалуження VKD3D від Wine.

Простше кажучи: залежно від гри, деякі можуть працювати так само добре, як на Windows, а інші можуть потребувати додаткового налаштування, щоб взагалі працювати.

Як перевірити, які ігри для Windows працюють з Proton

Valve не надає подробиць про те, які ігри для Windows працюють із Proton. Але ентузасти самі створили сайт ProtonDB (https://www.protondb.com/), на якому збирають такі дані.

Як грати в ігри Windows на Linux

Steam — найпопулярніший спосіб грати в ігри на комп’ютерах Windows та Linux. Клієнт повністю підтримує операційну систему Linux, тому встановити його в ОС на базі Debian простіше простого. Все, що потрібно, це завантажити файл Steam .deb і запустити його:

 • Завантажте Steam з офіційного сайту.
 • Встановіть Steam за допомогою завантаженого файлу .deb .
 • Відкрийте Steam за допомогою значка програми або такої команди в терміналі: steam
 • Виконайте процес встановлення та увійдіть.
 • Перевірте, яка з ваших ігор працює з Proton за допомогою ProtonDB
 • Встановіть ігри Windows, у які ви хочете грати.
 • Клацніть правою кнопкою миші гру (і) .
 • Виберіть Властивості .
 • Виберіть вкладку «Сумісність» .
 • Зміна версії Proton в Steam
 • Зміна версії Proton для гри Windows через Steam.
 • Поставте прапорець «Примусово використовувати певний інструмент сумісності Steam Play.

Steam завантажить деякі файли, встановить деяке супровідне програмне забезпечення та підготує гру до запуску. Коли все буде завершено, запустіть гру, і вас може зустріти спливаюче вікно підготовки шейдерів Vulkan. Зачекайте, щоб цей процес завершився, і гра має запуститися автоматично. Якщо гра не запускається, а інші користувачі Steam досягли успіху через Proton, я б рекомендував грати з поточною версією Proton. Виконайте наведені вище дії, щоб перейти у властивості гри через Steam і змінити версію Proton.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися