Понеділок, 15 Липня, 2024

Трансформери на службі здоров’я

Матеріал опубліковано в рамках конкурсу Tech Today Awards

Кілька років тому науковці факультету кібернетики КНУ імені Тараса Шевченка створили складні трансформери – «Екзоскелетони». Навіть найпростіші з їхніх модифікацій здатні суттєво поліпшити фізичні можливості людини в багатьох галузях життя. Екзоскелетон (ЕКС) допомагає рухатися людям із травмами хребта, кінцівок, порушенням спинномозкового кровообігу, ревматологічними захворюваннями. Пристрій відносять до трансформерів через те, що він може виконувати різні задачі залежно від потреб – трансформуватися, як дитяча іграшка.

На відміну від закордонних аналогів, що працюють на батарейках, український скелетон –  біомеханічний пристрій: він використовує силу пацієнта, дозволяє натренувати м’язову систему, сформувати новий навик. Механізм повторює рухи живого суглоба, підсилює їх та допомагає триматися на ногах. Тому екзоскелетон ще й відновлює хворого.

tta-transformers_01

Винахід України 2016 р. «Екзоскелетон хребта» КНУ імені Тараса Шевченка (автори: Анатолій Анісімов, Олег Горбунов та Євген Осадчий) забезпечений новітньою інформаційною трансформерною технологією медичної реабілітації пацієнтів із захворюваннями та порушеннями хребта. Технологія отримала  визнання на  Форумі інновацій КНУ 2016 року. Нині спільно з медиками військового госпіталю розробники готують медичну методику, яка стане мобільною альтернативою відомому способу витягування хребта у басейні. Винахід можна використовувати як автономно, так і у складі відомих вітчизняних роботизованих апаратів «Екзоскелетон» та інших пристроїв-трансформерів. Ці пристрої мають міжнародний та національний пріоритет та визнання, у тому числі дозволи Міністерства охорони здоров’я України на використання у клінічних умовах.

Винаходи університетських науковців уже застосовували на практиці, у тому числі для реабілітації тяжких «спинальних» хворих, ще у мирний час. Але тепер, коли додому повертаються тисячі поранених бійців, потреба у таких засобах реабілітації різко зросла.

І йдеться не лише про поранення чи контузії. Майже всі, кому доводилося носити на собі бронежилети та «розгрузки» (та не просто носити, а й стрибати в них, перевертатися чи виконувати різкі «непрогнозовані» рухи) – отримали захворювання хребта. Новітня модифікація екзоскелетона університетських кібернетиків здатна розвантажувати різні відділи хребта, стабілізувати хребці та створювати умови для повноцінного одужання.

Клінічне впровадження винаходу почалося на базі санаторію Міністерства оборони України у Пущі-Водиці. Отримати дозвіл працювати з підрозділом військового відомства було непросто, винахідники зверталися до санаторію не раз, адже система працює досить закрито, існують обмеження на залучення цивільних до реабілітації військових.

Тепер у реабілітаційний курс, на який приїздять бійці до санаторію, входять і заняття з ЕКС за участю науковців КНУ Олега Горбунова та Євгена Осадчого.

– Процес реабілітації  в екзоскелетоні багатофункціональний, – розповідає Олег Горбунов. – Адже  трансформер можна використовувати у різних ситуаціях, на різних частинах тіла. Він дуже ефективний у відновленні функцій хребта, дозволяє зменшувати навантаження у вільному пересуванні, суміщати оздоровчу ходьбу з витягуванням.

tta-transformers_02

Винахід уже допомагає бійцям: деякі приходили на милицях, а поверталися додому без них. Однак плани винахідників сягають набагато далі. На їхню думку, можливості інформаційної медичної трансформерної технології не обмежуються відновленням здатності пацієнта рухатися. Екзоскелетон для них – лише комплексний елемент реабілітаційної програми у санаторних умовах, в ідеалі до неї мають увійти елементи психологічної та соціальної адаптації. Адже якщо у людини відсутня мотивація, бажання повертатися до повноцінного життя після поранення, її реабілітація буде неповною. Ентузіасти трансформерної технології вважають, що можуть допомогти з комплексним відновленням здоров’я бійців. На думку Олега Горбунова, зробити це реально, якщо об’єднати зусилля кібернетиків, соціологів, психологів і викладачів фізвиховання. До санаторію пацієнти потрапляють слабкими після поранень та  операцій: крім усього іншого, їм потрібні також психологічна допомога та комплекс спеціалізованих нескладних фізичних вправ, розроблений індивідуально для кожного. Якщо така технологія підтримки і комплексного відновлення здоров’я запрацює хоча б в одному санаторії, її можна буде поширити на всі реабілітаційні центри України.

Автор: Лариса Кіт

Олексій Ліщук
Олексій Ліщук
IT-журналіст з давніх-давен. Володіє унікальним талантом знаходити чудові речі в китайських інтернет-магазинах.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися