AMOLED чи LCD: особливості технологій

При виборі нового смартфона чи планшета необхідно звертати увагу не лише на роздільну здатність його екрана, але й на технологію, за якою його виготовили. Сьогодні поширені два типи екранів – на базі LCD та AMOLED, і кожен з них має свої плюси та мінуси. Саме вони впливають на сприйняття зображення на дисплеї та загальні враження від картинки та всього гаджета.

Колір та яскравість

За принципом своєї роботи LCD та AMOLED кардинально відрізняються. Остання не має єдиного потужного джерела підсвічування, замість цього світло генерують самі пікселі. А ось у LCD-екранах вбудовані світлодіоди по периметру, а самі пікселі лише перекривають потік світла від них.

Довгий час це означало, що яскравість екранів AMOLED нижча, аніж у гаджетів з LCD. Так, Samsung Galaxy S II (2011 рік) з екраном Pentile AMOLED мав яскравість 289 ніт, а дисплей Galaxy S III (2012 рік) був ще тьмянішим – 224 ніт. Останнє пояснювалося бажанням виробника подовжити час автономної роботи, і цим зниженням вдалося забезпечити додаткову годину з увімкненим екраном. При цьому iPhone 4 (2010) з LCD забезпечував 541 ніт, а iPhone 3GS (2009 рік) мав 428 ніт.

Samsung Galaxy S2 поряд з iPhone 4

Ситуація почала виправлятись лише нещодавно з випуском останніх флагманів. Так, Samsung Galaxy S5 з екраном Super AMOLED має яскравість 698 ніт, що є рекордом індустрії. Подібна величина перевищує показники технології LCD, наприклад, iPhone 5 має 580 ніт.

Через відмінності принципу роботи AMOLED та LCD вони також по-різному відображають кольори. Остання краще показує білі відтінки завдяки рівномірності підсвічування, однак через постійну роботу підсвітки її світло проходить крізь закриті пік селі, і тому замість чорного кольору на екрані відображається сірий. Водночас AMOLED майже ідеально показує чорні ділянки, для чого контролер дисплея просто вимикає відповідні точки. А ось білий на таких екранах виходить не зовсім рівномірним через те, що кожен окремий піксель має свої характеристики яскравості, адже складається з трьох різнокольорових світлодіодів.

Зате індивідуальний контроль яскравості кожної точки на екрані AMOLED дозволяє отримати більш насичені відтінки. Зображення на таких екранах виглядає «теплішим». А ось LCD зазвичай має «холодний» колір та спокійніші відтінки. Часто такі екрани передають зображення реалістичніше, ніж AMOLED, однак останні роблять картинку приємнішою.

Енергоспоживання

Експерти з лабораторії DisplayMate, які тестують дисплеї смартфонів та планшетів, кажуть, що з часом технологія AMOLED витіснить LCD. Одна з причин цьому – гнучкість у регулюванні енергоспоживання та можливість його значно знизити без вимикання екрана.

Шляхів зменшення енергозатрат у LCD небагато – це створення ефективніших світлодіодів підсвітки, яка є основним споживачем. А ось у AMOLED, окрім цього, можна просто вимкнути частину пікселів або знизити їхню яскравість. Саме через це виробники смартфонів рекомендують встановлювати темні теми оформлення – в таких більша частина OLED-світлодіодів не працює та заощаджує заряд. Наприклад, зелені субпікселі AMOLED споживають у 12 разів менше енергії за сині і в 1,8 разів менше, ніж червоні.

Таким же чином працює і реалізований у Samsung Galaxy S5 економічний режим, який надає добу роботи на 10% заряду після переведення екрана на відображення відтінків сірого та вимкнення кольору.

Для максимального зниження енергоспоживання у Samsung Galaxy S5 він переводить дисплей у чорно-білий режим

Функціональні можливості

Перевагою LCD є здатність виводити статичні зображення, які можна ніколи не оновлювати. При цьому після зміни картинки на екрані не буде ніяких артефактів. А ось у AMOLED є ефект «вигорання пікселів», коли одні й ті ж точки показують статичне зображення, наприклад, статусний рядок чи кнопки навігації. З часом вони знижують свою яскравість, і в іграх чи динамічних фільмах можна помітити цей рядок. Виробники працюють над цією проблемою і досягли значних успіхів – «спалити» пікселі AMOLED стає дедалі важче.

Зате відсутність підсвітки обіцяє AMOLED великі можливості в майбутньому, адже такі екрани можна робити гнучкими. Виробники вже випускають подібні гаджети, однак вони поки що схожі більше на експеримент. А ось LCD мають у своїй конструкції скляну основу, тому їм гнучкими вже не стати.

Екрани AMOLED відкривають дорогу гнучкій електроніці

Висновки

Якщо на гаджеті необхідно читати книги чи текст – тоді варто обирати пристрій з екраном LCD. Він забезпечить рівномірний білий фон, а також не змушуватиме змінювати налаштування кольору. А ось для перегляду відео та фотографій краще підходять AMOLED: у них відтінки здаються «теплішими», а завдяки великій кількості темних ділянок вони не будуть працювати на повну та швидко розряджати акумулятор.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я