Чи дійсно акумуляторні обіцянки Ілона Маска можуть бути реальністю в Tesla

Яскравий приклад обіцянок Маска дає вантажівка Tesla Semi. Він заявив, що це авто вагою приблизно 40 тонн проїде на одному заряді приблизно 800 км

На нещодавній презентації нових автомобілів Tesla голова цієї компанії Ілон Маск робив фантастичні обіцянки щодо дальності поїздки та часу заряджання. Якщо вони правдиві, Tesla залишить усіх конкурентів далеко позаду. Однак експерти Bloomberg вважають, що вони не сходяться з наявною фізикою та економікою батарей.

Яскравий приклад обіцянок Маска дає вантажівка Tesla Semi. Він заявив, що це авто вагою приблизно 40 тонн проїде на одному заряді приблизно 800 км. А потім йому знадобиться 30 хвилин, щоб відновити енергію для поїздки на ще 600 км. За оцінками Bloomberg, для цього знадобиться система заряджання, яка вдесятеро потужніша, ніж найпотужніше рішення Superchargers від Tesla. Попередня електровантажівка-рекордсмен здатна проїхати приблизно 350 км на одному заряді.

Недовіру також викликає легковик Tesla Roadster, в якому потрібно розмістити батарею, що вдвічі потужніша за наявні сьогодні. За $200 000 Маск обіцяє розгін до 95 км/год за 1,9 сек, а також майже 900 км на одному заряді. Це вдвічі більше, ніж у топових Tesla Model S та Model X. Для цього в новому Tesla Roadster потрібно розмістити батарею на 200 кВт·год.

Маска

Однак аналітик у галузі акумуляторів у компанії Cairn Energy Research Сем Джаффе говорить, що Маску не обов’язково брехати. «Я не думаю, що він бреше, – говорить аналітик. – Я думаю, вони дещо приховали від публіки, що пояснити, звідки взялися такі цифри».

За оцінками Bloomberg New Energy Finance, для вантажівки Tesla Semi знадобиться батарея ємністю від 600 до 1000 кВт·год. Вона важитиме приблизно 5 тонн та коштуватиме $100 000. При цьому Tesla поставила на вантажівку ціну $180 000.

Експерти вважають, що Маск робить ставку на зниження собівартості батарей. Tesla Semi не виїде на дороги до 2019 року, але і тоді кількість виготовлених машин буде низькою. З Tesla Roadster така ж історія – авто не з’явиться раніше 2020 року.

При цьому технології виготовлення акумуляторів продовжать розвиватися. Сьогодні ємність зростає приблизно на 7,5% щороку. Навіть без суттєвих проривів в акумуляторах таких темпів достатньо, щоб Маск встиг виконати свої обіцянки.

«Я не думаю, що показаний минулого тижня автомобіль Tesla Roadster мав повну батарею на 200 кВт·год, – говорить аналітик Bloomberg New Energy Finance Салім Морсі. – Я не думаю, що подібне зараз можливо. Головним елементом будь-яких заяв Tesla про Roadster та Semi є тенденція розвитку батарей».