Вівторок, 12 Грудня, 2023

Чому наука стала «сенсаційною»

За останні 25 років учені почали більш оптимістично і сенсаційно описувати власні відкриття. Це робиться свідомо, щоб статті публікували у вагомих наукових журналах. Такого висновку дійшли голландські дослідники, які опублікували свої результати в журналі British Medical Journal.

Психіатр Крістіан Вінкерс і його колеги провели пошук за 25 «позитивними» і 25 «негативними» словами в назвах і резюме англомовних статей у базі даних медичних і біологічних публікацій PubMed, опублікованих з 1974 по 2014 рік. Частка текстів з як мінімум одним «позитивним» словом зросла з 2% у 1974-1980-х роках до 17,5% у 2014-му. Для «негативних» слів це зростання склало всього 1,1% за той же період. Частота нейтральних слів не змінилася:

У список «позитивних» потрапили такі визначення, як «приголомшливий», «вражаючий», «яскравий», «чудовий», «новаторський», «надихаючий», «феноменальний», «унікальний». Серед «негативних» – «розчаровує», «тривожний», «безнадійний», «посередній», «неприйнятний» тощо.

Вінкерс вважає, що така тенденція відображає не науковий прогрес і зростання числа вражаючих відкриттів, а полювання за сенсаціями і перебільшення значущості отриманих результатів. Щоб опублікувати свої роботи в науковому журналі, дослідникам доводиться все більше доводити унікальність власного дослідження. Усе частіше в статтях вживаються слова «новаторський», «інноваційний».

«Якщо всі на світі дослідження «сильні» й «інноваційні», стає важко відрізнити одне від іншого за якістю. Слова, за допомогою яких описують результати досліджень, визначаються не їхнім змістом, а якостями збуту», – каже Вінкерс.

Також Вінкерс з’ясував, що збільшення хвалебних епітетів останніми роками більше властиво статтям, написаним авторами, які працюють за межами Великобританії, США і Канади, і опублікованим не в найпрестижніших журналах. Книг ця тенденція перебільшення не торкнулася.

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися