Четвер, 29 Лютого, 2024

Чому телефон виключається, навіть коли показує заряд більше нуля

Low battery

Ми настільки звикли до покажчика залишку енергії в кутку екрана, що вважаємо його стандартним та точним лічильником. Насправді ці відсотки, буває, вираховуються з точністю «пальцем в небо». Саме через це деякі гаджети можуть виключатися, коли на екрані ще кілька відсотків заряду. Через це також відбуваються такі кумедності, як розряд з 30% до 10% за кілька хвилин та з 5% до 1% за годину. Чому телефони та планшети не можуть правильно рахувати залишок заряду – читайте нижче.

Один із способів зрозуміти електричний струм – вивчати його за аналогіями, для чого найкраще підходить струмінь води. У такій аналогії акумулятор можна уявити у вигляді наповненої рідиною непрозорої бочки. Зазирнути всередину, щоб точно оцінити залишок води (він же заряд акумулятора), неможливо. Доводиться робити це непрямими методами. Наприклад, за напором води, яка витікає з отвору в бочці. Чим більший обсяг води, тим більший напір.

У літієвих акумуляторах напір означає напругу батареї, яка при розряді поступово знижується з 4,2 В до 3,6 В. Залишається лише розділити цей діапазон на 100 частинок, і ось є шкала від 100% до 0% заряду.

Проблема в тому, що батареї розряджаються не плавно. Для кожного хімічного складу існує свій графік розряду, який ніколи не буде прямою лінією. Тобто в часі це виглядає так, що з 30% до 10% покажчик може впасти за кілька хвилин, а з 5% до 1% – за годину при тому ж навантаженні.

Іншим фактором є навантаження на акумулятор. Чим воно більше, тим швидше батарея розрядиться. Гаджети повинні стежити за власним енергоспоживанням та розраховувати залишок ємності з його урахуванням. Але розробники часто нехтують подібним ускладненням алгоритмів відображення заряду.

Додаткові складнощі вносить старіння акумулятора. Хочете ви чи ні, а через рік батарея зможе запасти менше заряду, ніж нова. При цьому з віком зростає саморозрядження. Через це з новим акумулятором телефон може, наприклад, лежати в режимі очікування два дні, а зі старим – ледь на півдня вистачить. Навіть нові літієві акумулятори втрачають від 1% до 3% заряду щомісяця.

На доступний заряд також впливає навколишня температура. При охолодженні до нуля градусів літій-іонні акумулятори зможуть віддати менше заряду. А занадто висока температура швидше «вбиває» батарею. Наприклад, якщо її температура регулярно перевищує 30 градусів, кількість її робочих циклів (повний заряд-розряд) може скоротитися на 20%.

 

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися