Чому за власну медіатеку варто триматися

Деякі користувачі Apple зіткнулися з незвичайною проблемою: на їхніх комп’ютерах зникли музичні файли у форматах MP3 і WAV. Один із таких постраждалих – директор рекламного агентства Vellum Atlanta та композитор Джеймс Пінкстоун, який втратив свою музичну колекцію на 122 гігабайти. Програма iTunes просто видалила файли з диска.

Спершу Пінкстоун шукав рішення на форумах, а потім звернувся за допомогою в техпідтримку Apple з питанням, чому програма iTunes видалила його особисті файли без дозволу. Її співробітники пояснили, що програмне забезпечення Apple функціонує в штатному режимі, і файли зникли відповідно до угоди користувача. Останню необхідно приймати при при оформленні передплати на Apple Music.

Після передплати на Apple Music програма iTunes сканує вказані папки і проводить облік всіх знайдених музичних файлів (MP3, WAV) відповідно до онлайнової бази даних. Після цього вона складає список музичних композицій користувача в хмарі і видаляє оригінальні файли з диска.

Якщо Apple Music знаходить файл, який не може розпізнати, то вона завантажує його в базу Apple і все одно видаляє з жорсткого диска, а потім завантажує на комп’ютер користувача з хмари, в разі необхідності.

При цьому виникає кілька проблем, пише Пінкстоун.

1. Для доступу до своїх особистих і робочих файлів потрібен інтернет, який не завжди доступний.

2. Іноді алгоритми iTunes спрацьовують неправильно і замінюють якусь рідкісну версію композиції іншою версією, того ж автора і з тією ж назвою.

3. Хоча файл можна завантажити з хмари назад на диск, але сервери Apple не настільки швидкі, щоб швидко повернути файли. Пінкстоун каже, що на завантаження своїх 122 гігабайтів йому знадобилося б 30 годин.

4. Навіть якщо ви завантажили назад свою музику, це будуть не оригінальні файли. Наприклад, у Пінкстоуна всю колекцію треків у форматі WAV компанія Apple конвертувала у формати AAC і MP3 з втратою якості.

«Напевно, ви дивуєтеся, чому проти Apple ще не подані численні судові позови, – пише Пінкстоун. – Причина в їхній угоді користувача. За умовами iTunes Terms of Use, компанія знімає із себе будь-яку відповідальність за некоректну роботу сервісу Apple Music». В угоді прямо сказано, що «ні в якому разі» компанія Apple або її співробітники не можуть нести відповідальність за «будь-яку втрату або пошкодження будь-якого виду в результаті використання продуктів Apple».

Кожен користувач погоджується, що буде використовувати Apple Music «на свій власний ризик». В умовах є ще один пункт: при відмові від передплати Apple Music всі призначені для користувача файли безповоротно видаляються.

Пінкстоун не є єдиним постраждалим від видалення музики при роботі iTunes. На подібні дії користувача скаржаться вже майже п’ять років. Вони навіть подавали судові позови до Apple. Проблеми з видаленням музики на жорсткому диску почалися ще у 2011 році, коли в iTunes запрацював сервіс пошуку дублікатів композицій iTunes Match. Наприклад, якщо його вимкнути та синхронізувати кілька нових відсутніх у бібліотеці пісень, а потім знову увімкнути iTunes Match, ці синхронізовані треки зникнуть.

Сам Пінкстоун зміг відновити оригінальні файли з резервної копії, але співчуває тим, хто не робить бекапу. «Ось уже десять років я говорю людям: тримайтеся за свої медіафайли. Коли-небудь ви не зможете купити фільм. Ви будете купувати право подивитися фільм, і кіно буде транслюватися для вас, – говорить він. – Якщо компанія не захоче, щоб ви дивилися цей фільм, або що-небудь зміниться, вона матиме право відмовити вам у перегляді. Вони можуть підмінити історію і змусити вас знову платити за речі, які ви вже купили раніше. Інформація стане послугою, а не вашою власністю. Навіть інформація, яку ви самі створили, зажадає безкінечних повторюваних платежів просто за доступ до неї».