Понеділок, 15 Квітня, 2024

Collapse OS – операційна система для постапокаліпсису

Якщо людству пощастить і воно не знищить себе повністю, а лише зруйнує цивілізацію, доведеться знову відбудовувати все втрачене. Наявні сьогодні гаджети не допоможуть в цьому, адже їхнє апаратне та програмне забезпечення надто тісно інтегроване в єдиний вузол, який додатково захищений блокуванням виробника. Знадобиться нова операційна система, яка зможе використати наявні апаратні компоненти та допоможе людству пережити його темні дні постапокаліпсису. Ентузіасти вже почали роботу над такою і назвали її Collapse OS.

Головним розробником цієї постапокаліптичної операційної системи є програміст Віргіл Дупрас. «Я створюю її для пом’якшення ризику, який здається мені реальним. Не гарантованим, але достатньо ймовірним, щоб докласти невеликих зусиль для пом’якшення наслідків», – каже він.

Ідея Collapse OS в тому, що найближчим десятиліттям налагоджені ланцюги поставок зруйнуються. Широке розмаїття товарів та сервісів стане неможливим. Постраждає й електроніка, яку вже не вдасться виробляти в таких масштабах та цінах, як сьогодні. Люди залишаться сам на сам зі своїми смартфонами та планшетами, які перестануть працювати через руйнування їхньої екосистеми. Перевагу отримають лише ентузіасти, які зможуть перепрограмувати свої девайси на більш актуальну для постапокаліпсису прошивку.

Найважчим, вважає Дупрас, буде перепрограмувати мікроконтролери. Це невеликі комп’ютери, які керують різноманітними функціями комп’ютерних систем. «Комп’ютери за кілька десятиліть зламаються без можливості ремонту, і ми не зможемо програмувати мікроконтролери, – каже він. – Щоб уникнути цього, ми повинні мати систему, яку можна розробити, використавши компоненти з донорів».

Collapse OS працюватиме з 8-бітними мікропроцесорами Z80. Сьогодні це рідкість у споживчій електроніці, але ці чипи широко використовуються в спеціалізованому обладнанні – касових апаратах, музичних інструментах, графічних калькуляторах тощо. Дупрас каже, що Z80 виробляється так довго і встановлений у такій кількості пристроїв, що в постапокаліпсис буде нескладно знайти донорів компонентів.

Операційна система Collapse OS також повинна працювати з мінімальною кількістю апаратних ресурсів і використовувати стандартний інтерфейс введення – миші, клавіатури. Така система повинна вміти редагувати текстові файли, компілювати код для широкого кола процесорів та мікроконтролерів, зчитувати та записувати дані з широкого кола накопичувачів. Вона також мати можливість копіювати саму себе.

Collapse OS розробляють на модифікованій версії комп’ютера з процесором Z80 під назвою RC2014. Дупрас говорить, що теоретично операційна система повинна працювати на ігровій приставці Sega Genesis.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися