Електронне сміття: чаша переповнюється

Наближаються новорічні свята, і багато хто на них отримає нову електроніку: новенький смартфон, ноутбук чи планшет завжди були гарним подарунком. Часта зміна гаджетів стала звичною справою для багатьох. Однак мало хто замислюється, що відбувається з відпрацьованими девайсами. І виробники про це також у більшості не думають.

У 2011 році на планеті, за підрахунками MarketsandMarkets, нараховувалося 41,5 млн тон електронного сміття, а вже до 2016 року ця цифра виросте до 93,5 млн тон. При цьому від 70 до 80% всіх старих гаджетів сьогодні відправляються прямо на смітник. Основна причина цього – занадто дорога переробка, адже електроніка оновлюється майже щороку.

Ще однією складністю на шляху до екологічної утилізації гаджетів є мініатюризаці. Раніше розібрати комп’ютер було дуже легко, щоб замінити в ньому жорсткий диск, оперативну пам’ять чи батарею ноутбука. Однак всередині нульових років ситуація почала змінюватися. Гаджети ставали дедалі тоншими та легшими, за що доводилося розплачуватися складністю розбирання та ремонту. Сьогоднішні смартфони та планшети продовжили цю тенденцію, і в багатьох випадках розібрати їх вдома, наприклад, для заміни розбитого екрана, вже неможливо. Однак викидати електроніку на смітник також не вихід, адже вона містить багато токсичних елементів, які забруднюють цілі країни.

Процес переробки

Часто відпрацьовані гаджети користувачі відправляють прямо у смітник, але це неправильно. Виробники наказують їх здавати на відповідні пункти переробки. Там гаджети спершу оцінюють на наявність тріщин, подряпин, розбитого екрана, чи вмикаються вони. Якщо продукт знаходиться у гарному стані, тоді його витирають, очищують пам’ять та виставляють на повторний продаж. Усі ці операції виконуються вручну.

«Можна механізувати очистку, але оцінка, ремонт, тестування та упаковка все ще залишаються людською справою», – каже директор ERI Джон Шегеріан. Його фірма є одним з найбільших переробників електронного сміття у світі.

Якщо гаджет, який був у використанні, не можна продати або таким не займається його виробник, тоді на переробному заводі його розбирають та перетворюють на дрібний пил. Завдяки цьому з електроніки можна видобувати сталь, мідь та алюміній. Повторно використовують також скло.

Переробка електронного сміття – це небезпечна ручна праця, адже можна легко поранитися чи отруїтися токсичними речовинами

Такі заводи, як ERI, значно зменшують забруднення сміттєзвалищ електронними девайсами. Однак переробка можлива за двох умов. Перша – вартість сировини, яку можна добути з непотрібних пристроїв. Друга – скільки коштуватиме виокремлення корисних матеріалів від пластику та кремнію. Якщо остання більша за першу, тоді переробка стає невигідною в економічному плані.

Складнощі переробки

Чим легше розбираються гаджети, тим вигідніше їх утилізувати, адже на це потрібно затрачати менше часу та сил. Однак сьогодні з цим виникають проблеми.

«Велика проблема, з якою стикається електронна індустрія, полягає в тому, що гаджети стають легшими та тоншими, – каже експерт сайту iFixit Кайл Вієнс. Цей ресурс займається оцінкою легкості ремонту різноманітних новинок. – Це добре для покупців, однак є нічним жахом для переробників. Маленькі гаджети складніше розбирати, і вони містять менше сировини».

Одна з основних перепон на шляху переробки – клей. Його сьогодні часто використовують для збирання смартфонів та планшетів, наприклад, iPad та Microsoft Surface. Його необхідно видалити, перш ніж можна пустити гаджет на переплавку. При цьому часто виробники приклеюють до корпуса навіть акумулятори, пошкодження яких під час розбирання може викликати пожежу.

Переробка в гаджетах

З прискоренням життєвого циклу гаджетів на смітник щороку відправляється дедалі більше електронних відходів, і експерти кажуть, що виробники мають замислитися про це. Вендори повинні робити свої продукти легкими у переробці, а маркетинг повинен рекламувати це. Оскільки розмір дисплея та кількість ядер у процесорі є одними з головних рекламних атрибутів, такою повинна бути і легкість переробки.

Директор екологічного відділу Panasonic Девід Томпсон каже, що стандартизація гвинтів, пластикових матеріалів, відсутність термічної фіксації кріплення та не використання клею зробить переробку електронних продуктів легшою. При цьому споживачі не помітять змін у конструкції.

Деякі виробники вже намагаються робити свої гаджети екологічнішими. Наприклад, Dell виграла нагороду інституту індустріальної переробки сміття The Institute for Scrap Recycling Industries 2014 за свої ноутбуки Latitude 10 та планшети XPS 10. Вони легко розбираються, а також для їхнього виготовлення використали понад 4 млн тон переробленого пластику.

«Компанії стають кваліфікованішими у виробництві екологічних продуктів, – говорить Шегеріан. – Вони просять екскурсії на наші заводи та дивляться, як ті працюють».

За матеріалами: Wired

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я