Електросамокати виявилися не такими «зеленими» для довкілля, як вважалося

мандрівка електросамокатом призводить до викиду більше парникових газів, ніж поїздка автобусом, велосипедом, мопедом чи пішки.

Якщо хочеться переміщатися містом з мінімальною шкодою для екології, краще вибирати велосипед. Адже популярні нині електросамокати виявилися не такими «зеленими», як це вважалося. Достатньо лише розширити аналіз і брати до уваги не лише енергоспоживання, кажуть дослідники з Університету Північної Кароліни.

За електротранспорт часто агітують тим, що він не забруднює навколишнє середовище своїми викидами. Електроскутери додатково зменшують навантаження на дорогах, що позитивно позначається на екології.

Однак, підрахували дослідники, мандрівка електросамокатом призводить до викиду більше парникових газів, ніж поїздка автобусом, велосипедом, мопедом чи пішки.

Несподіваний висновок пояснюється тим, що позитивні моменти електросамокатів менші, ніж його негативні – виробництво, видобуток матеріалів для батареї та колес, зусилля із заряджання та обслуговування. Останні кілька пунктів особливо справедливі для електросамокатів, які використовуються в оренді.

«Вони заявляють, що вони екологічні та потенційно не викидають парникових газів, – каже автор дослідження Джо Холлінгсворт. – Ми з’ясували, що хоча у них немає вихлопної труби, що викидає шкідливі гази, існує кілька процесів, які позбавляють цей транспорт титулу «без викидів парникових газів».

За розрахунками вчених, середній електросамокат викидає в атмосферу 202 грами двоокису вуглецю на кожен пасажиро-кілометр. Майже 50% з них – це викиди від видобування матеріалів та їхнього виробництва. Ще 43% – це затрати енергії на заряджання.

Особливо екології можуть допомогти фірми, які здають електросамокати в оренду. Якщо вони використовуватимуть більш енергоефективні автомобілі для збирання таких електроскутерів, вони можуть зменшити викиди електросамокатів до 177 грамів CO2 на пасажиро-кілометр. Якщо такі компанії збиратимуть лише електросамокати з низьким рівнем заряду, викиди знизяться до 164 грамів CO2 на пасажиро-кілометр. Якщо ефективніше прокладати маршрути збирачів скутерів, щоб вони менше пересувалися, викиди зменшаться до 147 грамів CO2 на пасажиро-кілометр.

Також важливо, щоб електросамокати працювали довго. Щоб викиди знизилися до 141 грама CO2 на пасажиро-кілометр, потрібно, аби електроскутер працював не менше двох років.

Дослідники проаналізували інші типи транспорту, і виявилося, що для екології кращі навіть електричні велосипеди. Навіть автобус із «брудним» двигуном внутрішнього згоряння виявляється «чистішим», якщо їхатиме з повним салоном пасажирів.