Фатальна секунда для інтернету

Як ми писали раніше, додаткова секунда хоча і не зламала інтернет, але викликала збої в багатьох сайтів. Серед «жертв» секунди виявилися Android, Twitter, Amazon, Netflix та інші, передає «Газета.ру».

Від введення секунди координації останній день червня 2015 року виявився на секунду довшим, ніж звичайна доба: після 23:59:59 настало 23:59:60 замість 0:00:00. А оскільки кожне порушення таймера може викликати збій у комп’ютерних системах, то від появи цієї секунди координації очікували найрізноманітніших наслідків.

Так, соціальна мережа Twitter на якийсь час не могла правильно відображати час публікації повідомлень. У деяких користувачів Android виникла інша проблема: їхні смартфони в неправильний час перевели дату на 1 липня і почали сипати нагадуваннями з календаря.

Іншими постраждалими від синхронізації часу стали Instagram, Pinterest, Netflix і Amazon. У ніч на 1 липня сервіси не були доступними близько 40 хвилин. При цьому Amazon потягла за собою ще й кілька тисяч веб-сервісів, які використовують потужності її «хмари» Amazon Web Services.

В Amazon пізніше заявили, що насправді причиною збою стала проблема з інтернет-підключенням. Але навіть якщо в самій Amazon дійсно не було проблем із секундою координації, канал зв’язку, який забезпечує підключення серверів компанії,  швидше за все, вийшов з ладу через нестандартний для кіберсистеми час.

Цікаво, що приблизно на ті ж 40 хвилин в «подовжену» ніч вимкнулося і інтернет-радіо Beats 1, яке Apple напередодні запустила в межах свого нового сервісу Music. Воно вже доступне в Україні, і хтось із співвітчизників навіть міг це помітити.

Востаннє секунду координації додавали в 2012 році. Тоді наслідки виявилися значно більш масштабними: збій виник у комп’ютерних системах Mozilla, Foursquare, LinkedIn, Reddit та інших інтернет-компаній. Але значно небезпечнішою стала проблема в операційних системах Linux і в програмах, написаних на Java.

Координаційна секунда також викликала збої в системі реєстрації австралійської авіакомпанії Qantas, через що були спущені на землю 400 пасажирських літаків авіаперевізника.

Як і у високосні роки, координаційна секунда необхідна для синхронізації обчислюваного людьми часу з астрономічним. Приводом для цього є уповільнення обертання Землі. Хоча в добі 86 400 секунд, наша планета робить повний оберт навколо своєї осі на 0,002 довше, і за якийсь період часу накопичується ця зайва секунда.

Для визначення часу вчені використовують надточні атомарні години, у яких час заміряється підрахунком коливань між двома станами атома цезію. Уперше координаційну секунду ввели в 1972 році. З того часу накопичилося ще 26 таких координаційних секунд. Тобто за період з 1972 року Земля сповільнила своє обертання на 26 секунд — цілком відчутний термін для будь-якої системи.

При цьому з кожним роком введення секунди відбувається все рідше. Наприклад, з 1972-го по 1979-й це був щорічний захід, і в деякі роки могло додаватись відразу кілька секунд. У 1980-ті роки кількість координаційних секунд склала вже 6, а з 1990-х і до нашого часу було введено всього 4 додаткових секунди.

У науковому співтоваристві є і противники введення координаційних секунд. Так, представники США заявляють, що кожна секунда серйозно відображається на навігаційних системах та на системах банківського обліку.

У свою чергу британці вважають, що введення секунди необхідно зберегти, оскільки відмова від неї призведе до розриву між нашим відчуттям часу і реальними сходом і заходом. І якщо не робити це зараз посекундно, то в якийсь момент людство буде змушене вводити координаційну хвилину, що вже точно зробити набагато складніше.