Неділя, 21 Квітня, 2024

Фудтех збитковий для всіх, навіть для самих сервісів доставки

Фудтех-індустрія, а саме сервіси доставки їжі, приносять збитки всім учасникам – ресторанам, кур’єрам та самі собі. Колективно втрачаються мільярди доларів. Журналісти PBS NewsHour спробували розібратися в бізнес-моделі сервісів доставки, але не змогли з’ясувати вигоди інвесторів.

Сервіси доставки їжі (в Україні є або були Raketa, Glovo, Uber Eats, Eda.ua) потенційно шкодять закладам харчування. Ці сервіси беруть до 30% від вартості кожного замовлення. Подібні ставки «з’їдають» заробіток закладу харчування, а іноді змушують його працювати собі в збиток.

Кур’єри в сервісах доставки – працівники гіг-економіки. Вони не мають тих же переваг, що штатні працівники, їх можуть звільнити без зайвої паперової тяганини. При цьому працювати кур’єри повинні багато, аби щось заробити.

Якщо заклади харчування та кур’єри недоотримують гроші, то ці фінансові потоки мають залишатися на рахунках сервісів доставки? У PBS NewsHour з’ясували, що це не зовсім так. Сервіси доставки виявляються також неприбутковими. У PBS запитали інвестора: «Чи є сенс у такій бізнес-моделі?» Інвестор відповів: «Я не знаю, що вона робить».

Одна з причин, чому інвестори вкладають гроші у бізнес-моделі з неявною вигодою, є їхнє бажання отримати максимальний прибуток. Венчурні капіталісти, різноманітні фонди та інші інвестиційні агенції мають великі суми грошей, які хочуть вкласти з максимальною вигодою.

Саме тому існують різноманітні стартапи з незрозумілою чи недоведеною бізнес-моделлю, разом з Theranos, Juicero, сервісами доставки. Директор Investment Management Associates Віталій Катсенельсон каже: «Намагаємося досі зрозуміти, як на цьому заробити».

Найближчими роками індустрія може консолідуватися, залишивши кілька великих гравців. Наприклад, у червні 2020 року датська компанія доставки їжі Just Eat Takeaway купила конкурента Grubhub за $7,3 млрд. Grubhub своєю чергою поглинув стартапи доставки Seamless, Foodlers, OrderUp, Eat24, AllMenus, DiningIn, Restaurants on the Run, Delivered Dish, LABite, LevelUp, Tapingo.

За іншим сценарієм, стрімке зростання сервісів доставки під час карантину може виявитися непід’ємним тягарем для закладів харчування. Останні почнуть масово закриватися, а кур’єри втрачатимуть цю низькооплачувану роботу. Перед цим моментом інвестори почнуть забирати свої вкладені гроші, що призведе до краху сервісів доставок.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися