Субота, 15 Червня, 2024

Google Assistant назвали причиною, чому стаття про Клеопатру найпопулярніша на Вікіпедії

У 2022 році відбулася купа глобальних, доленосних та історичних подій, але навряд чи бодай одна з них торкалася Клеопатри. Проте саме про цю єгипетську царицю люди найбільше читали у Wikipedia. Причиною такого сплеску до цієї історичної особистості став віртуальний асистент Google Assistant.

Більшість найпопулярніших статей Вікіпедії у 2022 році пов’язані з великими світовими подіями, включаючи російське вторгнення в Україну, смерть Королеви Великобританії та Чемпіонат світу з футболу серед чоловіків. У список також потрапили Ілон Маск і Джонні Депп. На додаток до вічних фаворитів, таких як Біблія та YouTube, є кілька сюрпризів, на які, ймовірно, вплинули зовнішні фактори, такі як ЗМІ та популярна культура.

Наприклад, стаття про Джеффрі Дамера, сумнозвісного серійного вбивцю в США, який помер у 1994 році, мала понад 54 мільйони переглядів і посіла друге місце.

У випадку з Дамером збільшення відвідуваності сторінок відповідає виходу серіалу Netflix «Монстр: історія Джеффрі Дамера» 21 вересня – серіал міг спонукати читачів дізнатися більше про Дамера з Вікіпедії.

Однак масовий інтерес до статті про Клеопатру залишається загадкою. Щоденна статистика переглядів статті про Клеопатру не вказує на якусь конкретну подію як причину. Сторінка також не демонструє типової моделі швидкого ослаблення суспільної уваги.

Як виявилося, однією з причин популярності Клеопатри може бути додаток Google Assistant. Цю програму запущену у 2016 році, зараз вбудовано щонайменше в 1 мільярд пристроїв і вона має понад 500 мільйонів користувачів щомісяця.

При першому запуску Google Assistant намагається показати приклади запитів, які можна робити. До них належать команди для операційної системи телефону, наприклад «відкрити YouTube», або запити для веб-пошуку, наприклад «Скільки унцій у чашці?»

Одніє з таких демонстраційних прикладів, якими Google Assistant намагається показати свої можливості, є підказка «Спробуйте сказати: Покажи Клеопатру у Вікіпедії».

У 2022 році приблизно понад 50 мільйонів людей дотримувалися цієї підказки, зробивши сторінку про Клеопатру у Вікіпедії найбільш відвідуваною.

Здавалося б, довільне рішення дизайнерів Google UX – це більше, ніж просто цікавий збіг. Дослідники в галузі науки про соціальні дані та веб-аналітики часто використовують такі статистичні дані, як обсяги пошуку Google і перегляди сторінок у Вікіпедії, щоб вивчати динаміку уваги та популярності.

Як бачимо, ці досить нові джерела даних можуть призвести до оманливого аналізу. У 2013 році дослідники Google спробували – і не змогли – передбачити серйозність сезону грипу, проаналізувавши дані пошуку користувачів.

Приклад сторінки Клеопатри підкреслює вплив, який, здавалося б, незначні рішення дизайнерів можуть мати величезний вплив на спрямування колективної уваги на певні теми та проблеми, іноді з більш серйозними наслідками.

За матеріалами: The Conversation

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися