ChatGPT та йому подібні: нова бульбашка у світі ІТ?

передчасними є висновки про те, що ChatGPT збирається повалити Google. OpenAI, за його словами, далекий від того, щоб кинути виклик Google

Інвестори вкладають десятки мільйонів доларів у стартапи, що запускають інструменти на базі генеративного штучного інтелекту. А користувачі розважаються, задаючи цим штучним інтелектам, таким як ChatGPT чи DALL-E 2 різні дивні завдання. Однак коли перше захоплення новинками спаде, залишиться питання: чи це нова бульбашка в світі ІТ чи перспективний напрям, який обіцяє непогані прибутки в майбутньому.

Останніми тижніми ЗМІ масово друкують статті про те, наскільки тексти від ChatGPT схожі на написані людиною. За кадром залишається ціна питання і вона на майже на порядок більша за ціну використання Google.

Діалог з ChatGPT

Один запит у ChatGPT оцінюєтся в $0,02, один запит у Google коштує $0,003. Це в сім разів більші витрати і зрозуміло, що потрібна стала бізнес-модель, щоб штучний інтелект ChatGPT від OpenAI перетворився на бізнес.

Утім, зараз OpenAI зі своїм ChatGPT на вершині цікавості звичайних людей та венчурних капіталістів і технологічних фірм. Останні прагнуть вкласти гроші в перспективну ідею в умовах економічного спаду, коли такі ідеї здаються дефіцитними.

Генеративний штучний інтелект — це загальноприйнятий термін для нейромереж, які можуть створювати щось нове, наприклад, текст або зображення. Нове вони створюють на базі уже наявних даних. Тому, наприклад, художникам не подобається, що їхні роботи використовують безкоштовно та без їхнього дозволу, адже згенерований штучним інтелектом контент уже продають.

OpenAI випустила два вражаючих штучних інтелекти: ChatGPT для текстів та Dall E для фото. Здавалося б, генеративні інструменти штучного від OpenAI можуть робити що завгодно: від написання віршів і коду до створення гідного кадру мистецтва, викликаючи величезний ажіотаж у інтернеті.

І венчурні капіталісти та компанії хочуть на ранніх стадіях отримати технологію, яка має потенціал трансформувати світ. Особливо в той час, коли технологічна галузь знаходиться в скрутному становищі та шукає напрям для розвитку.

Згідно з повідомленнями, Microsoft зважує, чи варто інвестувати ще 10 мільярдів доларів США в OpenAI, яку оцінюють у 29 мільярдів доларів США. Вперше софтверний гігант інвестував у OpenAi в 2019 році на суму один мільярд доларів.

Копірайтер зі штучного інтелекту Jasper AI залучив 125 мільйонів доларів у серії A у жовтні – це високий показник для раннього раунду наприкінці сумного року фінансування для стартапів.

А в грудні нью-йоркська компанія Runway, яка використовує інструменти штучного інтелекту для редагування відео, залучила 50 мільйонів доларів при оцінці в 500 мільйонів доларів.

Це особливо великі індивідуальні угоди, і цього року, схоже, спостерігатиметься зростання фінансування.

Хаос інвестицій в пошуках доходів

Однією з ознак пінистості приватних технологічних стартапів є те, чи здається, що їхні оцінки не відповідають їхньому бізнес-потенціалу.

Генеративні стартапи зі штучним інтелектом вже отримують захмарні оцінки, незважаючи на небагато доказів, що вони можуть принести відповідний дохід, не кажучи вже про прибуток.

Це нагадує часи буму низьких процентних ставок, коли фірми з неперевіреними бізнес-моделями отримували оцінки в мільярди доларів, незважаючи на те, що могли мало що продемонструвати.

За даними Wall Street Journal, цільова оцінка OpenAI у розмірі 29 мільярдів доларів буде складатися з доходів у «десятки мільйонів». Це може означати множник доходу від приблизно 290x до 2900x. OpenAI є комерційно перспективним завдяки його зв’язкам із Microsoft, але така оцінка є великою демонстрацією віри.

Згідно з даними видання TechCrunch, стартап AI Jasper отримав оцінку в 1,5 мільярда доларів США за результатами останнього раунду. Незважаючи на те, що очікується, що він закінчить 2022 рік з доходом лише у 75 мільйонів доларів США, що в 20 разів менше інвестицій.

Для порівняння, корпоративна фірма C3 зі штучного інтелекту, зареєстрована на біржі, торгується приблизно в 1,3 рази більше її доходу.

Ще однією ознакою бульбашки є готівковий ажіотаж. Цифри Pitchbook свідчать про те, що інвестиції венчурного капіталу в штучний інтелект досягли 1,37 мільярда доларів у 2022 році за 78 угодами по всьому світу, що відповідає майже загальній сумі інвестицій за останні п’ять років.

Незрозуміло, як генеративний штучний інтелект зароблятиме гроші

Все це могло б бути виправданим, якби існував чіткий шлях для фірм, що займаються штучним інтелектом, як заробляти гроші. Але робота штучного інтелекту все ще коштує дорого, а прибутки теоретичні.

Для доктора Річарда Віндзора, засновника дослідницької фірми Radio Free Mobile, передчасними є висновки про те, що ChatGPT збирається повалити Google. OpenAI, за його словами, далекий від того, щоб кинути виклик Google, особливо тому, що фірма підтримує те, що він називає теоремою нескінченної мавпи щодо штучного інтелекту.

На його думку, підхід OpenAI є одним із таких: «Якщо ви кинете достатньо даних і достатньо процесорної потужності для вирішення проблеми, то відповідь зрештою з’явиться в кінці». Відповідно, за його словами, OpenAI використовує багато обчислювальної потужності.

Наведені на початку статті цифри вартості одного запиту ChatGPT та Google назвали у своїй дослідницькій записці аналітики Morgan Stanley. Різниця, відзначають аналітики, полягає в значущості обчислювальної інтенсивності моделей природної мови, які використовує ChatGPT.

Вони додали, що навіть якщо OpenAI матиме доступ до найдешевших тарифних планів у хмарному сервісі Microsoft Azure, на серверах якого «крутиться» ChatGPT, запити, зроблені в чат-боті AI, все одно будуть у чотири рази дорожчими, ніж середній пошук у Google.

Певний ажіотаж навколо генеративного штучного інтелекту може бути виправданим, і ця технологія виглядає справді захоплюючою. Але щоб уникнути ще однієї бульбашки, інвесторам було б добре дослідити основи генеративного бізнесу штучного інтелекту, перш ніж роздавати значні оцінки.

За матеріалами: Business Insider

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я