Google уже не є чесним пошуком: він проштовхує інтереси великого бізнесу та політиків

Сьогодні Google відходить від своєї початкової філософії організації інформації у бік активного керування тим, як ця інформація демонструється

Щохвилини пошуковик Google відповідає приблизно на 3,8 млн питань. Багато хто вважає його програмний код найвпливовішим кодом у глобальній економіці, адже він має контроль за доступом людей до інформації та формує їхні думки. Двадцять років тому засновники Google казали, що їхня мета – використовувати для відбору інформації об’єктивні алгоритми. Однак сьогодні відбувається протилежне, і Google це ретельно приховує, показує розслідування журналістів Wall Street Journal.

Розробники Google у приватних та публічних виступах, а також у свідченнях перед Конгресом США запевняли, що алгоритми об’єктивні та автономні, на відміну від людей, які мають суб’єктивні відхилення, а також бізнес-інтереси. У своєму офіційному блозі Google пише: «Ми не використовуємо людську працю для збирання та формування результатів на сторінці».

Однак сьогодні майже кожен стикається з тим, що офіційні слова Google не збігаються з його діями. Пошуковий гігант сьогодні дедалі більше втручається в результати пошукової видачі. Він це робить як з власних інтересів, так і через тиск бізнесу, політиків, впливових груп. Особливо часто втручання в результати пошукової видачі почалися після 2016 року.

Журналісти Wall Street Journal кажуть, що сьогодні Google відходить від своєї початкової філософії організації інформації у бік активного керування тим, як ця інформація демонструється. Протягом свого розслідування та понад 100 інтерв’ю журналісти відкрили такі факти:

  • Google змінив алгоритми пошуку, і тепер великий бізнес має переваги над малим. Публічно Google каже, що ніколи так не робить. Однак пошук просуває сайти таких гігантів, як eBay Inc., Amazon.com Inc., Facebook Inc.;
  • інженери Google регулярно вносять поправки до інформації, яку пошуковик відображає додатково до основних результатів. Це дані, які відображаються у сніппетах, новинній видачі, додаткових панелях тощо. Така інформація не підпорядковується тим же політикам, що і результати основного пошуку;
  • попри публічне заперечення, Google має «чорний список» сайтів, які не показуються на певні пошукові запити. Цей список ведеться окремо від списку сайтів, які вимагає блокувати влада різних країн;
  • функція автодоповнення, яка пропонує варіанти поки користувач вводить свій пошуковий запит, відкидає варіанти на спірні теми, наприклад, біженців, аборти тощо;
  • оцінкою якості пошукової видачі займаються тисячі низькооплачуваних позаштатних працівників. Штатні робітники Google впливають на їхню думку та звіти.

Торговий майданчик eBay отримував до третини свого трафіку з Google, але у 2014 році сталося незрозуміле падіння, що призвело до падіння виручки на $200 млн того року. Причиною було рішення Google понизити позицію сторінок eBay в пошуковій видачі. У відповідь eBay пригрозив не вносити квартальний бюджет на рекламу в $30 млн. Після тривалих нарад у Google підвищили позиції сторінок сайту eBay.

Google щороку заробляє $30 млрд, а пошуковий сайт Google є найпопулярнішим у світі. Цей пошуковик займає 90% пошукового ринку. У 2018 році Google вніс понад 3200 змін до своїх алгоритмів. У 2017 році їх було 2400, але у 2010-му було всього 500 змін.

Порівняння з іншими пошуковиками – Microsoft Bing, DuckDuckGo, Yahoo – показало, що між ними є широкі відмінності як в автодоповненні пошукових запитів, так і в результатах пошуку. Наприклад, Google пропонує лише нешкідливі пропозиції автодоповнення. Результати пошукової видачі Google також м’якіші, ніж в інших пошуковиків.

Для своїх великих клієнтів Google пропонує недоступну іншим послугу – рекомендації для збільшення трафіку. Пошуковий гігант надає їх при кожній зміні своїх алгоритмів. В деяких випадках збільшувати органічний трафік допомагають безпосередньо самі інженери Google. Про це розповів директор рекламної агенції iProspect Джеремі Корнфельдт, чия компанія є одним з таких клієнтів. Вона представляє такі бізнеси, як Levi Strauss & Co., Alcon Inc., Wolverine World Wide Inc.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я