Субота, 22 Червня, 2024

Інтернет-архів запустив децентралізовану версію сховища, побоюючись закриття

Сайт, який дозволяє згадати минуле інтернету Archive.org та отримати недоступний сьогодні контент, спробував уберегтися від загрозливих тенденцій Вебу. Онлайн монополізувався в руках кількох компаній, а також на свободу в ньому тиснуть правовласники, влада країн, організації та інші органи. У Archive.org бояться, що їх змусять видалити накопичений архів, і тому вирішили створити децентралізовану версію сайту. Закрити її буде значно складніше.

«Онлайнова активність стала важливою частиною життя для значної кількості людей у світі. Оригінальне бачення Світової Павутини було надати користувачам можливості, але нині ширяться скарги, що занадто багато влади та даних зосереджено в руках корпорацій та державних агенцій. Це спрощує їм шпигування, поширення дезінформації та цензуру. Це також робить можливим витоки приватних даних мільйонів користувачів, – йдеться в офіційному поясненні Archive.org. – Із часом велика кількість креативного контенту – тексти, музика, персональні повідомлення, фото, відео та інші дані – зникали, коли їхні комерційні носії закривалися або змінювали протокол. Середня тривалість існування веб-сторінки сьогодні близько 100 днів, після чого її змінюють або видаляють. Децентралізований Веб намагається пом’якшити, а в ідеалі розвернути багато з цих трендів, віддавши контроль над даними в руки тих, хто їх створює».

Наявна сьогодні модель передбачає наявність центрального вузла із серверами, на якому зберігається вся інформація інтернет-архіву. Правовласники, влада та організації можуть подати скаргу чи позов до суду і легко закрити сайт.

Децентралізована версія інтернет-архіву використовує з’єднання клієнт-клієнт, а контент веб-ресурсу розподілений між багатьма учасниками. Для пересилання даних використовується низка протоколів, з GUN, yjs, IPFS та WebTorrent включно.

Доступ до нового децентралізованого сайту веб-архіву можна отримати за адресою https://dweb.me. Він поки що працює повільніше, ніж звичайна централізована версія Archive.org, однак розробники кажуть, що працюють над цією проблемою.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися