Mozilla представила звіт щодо «здоров’я інтернета», і картина нерадісна

За даними Mozilla, корпорації тісно переплітаються не лише з нашим повсякденним життям, а й з глобальною економікою, суспільною думкою та самою демократією

Місце свободи та самовираження – цими словами вже не можна описати «Всесвітню Павутину». Експерти Mozilla представили звіт зі «здоров’я інтернета» Internet Health Report, який показує, що мережа радикально змінюється: інтернет швидко прибирають до рук кілька ключових гравців. Ця негативна тенденція доповнюється поширенням фейкових новин, які сам розробник інтернету назвав головною загрозою онлайну, та зникненням приватності.Mozilla представили звіт зі «здоров’я інтернета» Internet Health Report

В онлайні сьогодні домінують такі компанії, як Google, Facebook і Amazon, а також китайські гіганти Baidu, Tencent та Alibaba. За даними Mozilla, ці корпорації тісно переплітаються не лише з нашим повсякденним життям, а й з глобальною економікою, суспільною думкою та самою демократією. Розробник браузера Firefox хвилюється, що монопольні бізнес-практики цих компаній підривають приватність, відкритість та конкуренцію в інтернеті.

Окрім цього, Mozilla турбується про поширення фейкових новин, які не лише дезінформують. Вони мають здатність впливати на результати виборів, що може мати катастрофічні наслідки для демократії.

Винуватцем нинішнього становища, принаймні частково, в Mozilla називають існуючу модель заробітку грошей в інтернеті, а саме заробіток на рекламі. Саме вона, на їхню думку, винна за поширення фейкових новин, які мають більш сенсаційний, вражаючий та емоціональний вигляд. Думка Mozilla підтверджується незалежним дослідженням, яке показало, що фейки поширюються швидше за правду.

У Mozilla також пригадали, як наявна рекламна модель заробітку грошей в інтернеті породила цілі міста, що отримували швидкі гроші, вигадуючи та публікуючи неправдиві матеріали. Під час виборів президента США у 2016 році багато таких фальшивок народилися в невеличкому македонському містечку Велес. Деяким авторам тоді вдавалося заробляти тисячі доларів на день.

Ще однією загрозою для інтернету в Mozilla вбачають інтернет речей. Це мільйони різноманітних гаджетів, які підключені онлайн і мають низький рівень захисту. Через це вони стануть інструментами шпигування за своїми користувачами.

Частковим виходом із ситуації в Mozilla бачать чіткі дії з боку регуляторів, споживачів та технологічних компаній. Вони повинні не лише захищати користувачів, а й переконатися, що інтернет залишиться місцем можливостей, конкуренції та вільного самовираження.